Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po 2000 lat od początku misji są wciąż rozległe przestrzenie geograficzne, kulturowe, ludzkie lub społeczne, do których Ewangelia Chrystusa jeszcze nie przeniknęła. Jak nie słyszeć wezwania, które wynika z tej sytuacji?
Kto zaznał radości w spotkaniu z Chrystusem, nie może zatrzymać jej w sobie, powinien nią promieniować. Trzeba wyjść naprzeciw temu bezgłośnemu wołaniu o Ewangelię, które podnosi się ze wszystkich stron ziemi, podobne temu, jakie dotarło do Apostoła Pawła w czasie jego drugiej podróży: "Przepraw się do Macedonii i pomóż nam!" (Dz 16, 9).

Jan Paweł II
(Z Orędzia na Światowy Dzień Misyjny)

Jan Paweł II do Polaków

"Eucharystia jako zadatek życia wiecznego. Zadatek wiecznego życia w Bogu. To był temat dzisiejszej katechezy. W tym duchu przyjmujemy Eucharystię, w tym duchu ją sprawujemy.
Życzę wszystkim pielgrzymom z Polski, ażeby Rok Jubileuszowy ugruntował w Was tę świadomość, że Eucharystia jest zadatkiem życia wiecznego w Bogu. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!".

Audiencja generalna 25 października 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

22 października br. w rozważaniu wygłoszonym przed modlitwą Anioł Pański na zakończenie jubileuszowej Mszy św. dla misjonarzy, połączonej z przekazaniem krzyży misyjnych, Ojciec Święty powiedział:
"Celebracja jubileuszowa poprzedzona została Światowym Kongresem Misyjnym, w którym uczestniczyli biskupi, kapłani, zakonnicy, zakonnice i osoby świeckie ze wszystkich stron świata. Dziękuję z serca tym wszystkim, którzy przyczynili się do przebiegu i zorganizowania tego ważnego spotkania kościelnego, obiecującego dla nowej ewangelizacji. Każdy Kościół lokalny rodzi się z misji, a obecność tutaj reprezentantów Kościołów z ponad 100 krajów świata wskazuje, że jest to wyraz moralnej wdzięczności, która wznosi się ku niebu za dar otrzymanej ewangelizacji.
Każdy Kościół dojrzewa wtedy, gdy z niego wyruszają misjonarze, aby głosić Ewangelię innym ludom. Oto jest sens tego misyjnego mandatu, który dziś przekazany zostaje licznym misjonarzom wraz z krzyżami misyjnymi. Oznacza to na progu trzeciego tysiąclecia nową i odważną obecność i wyruszenie ku odnowionym wysiłkom misyjnym.
Pochodzący z różnych krajów uczestnicy Kongresu przynieśli ziemię ze swych krajów. Została ona wymieszana w jednym naczyniu. W tej ziemi ze wszystkich ziem zostało posadzone, jako symbol pokoju, drzewo oliwne. Ewangelia Chrystusa bowiem to Ewangelia pokoju. Oby każdy naród mógł otworzyć się na Chrystusa i mógł odnaleźć drogę pokoju".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Światowy Dzień Misyjny

22 października br. Kościół katolicki obchodził Światowy Dzień Misyjny. Z tej okazji, jak co roku, Jan Paweł II ogłosił orędzie, w którym podkreślił znaczenie misji i ich miejsce w Kościele.
Tegoroczny Światowy Dzień Misyjny świętowany był wraz z Jubileuszem Misji. Na Placu św. Piotra Jan Paweł II sprawował uroczystą Mszę św.
W imieniu obecnych powitał Jana Pawła II prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów - słowacki kardynał Jozef Tomko. Przypomniał on,
że uroczystość zbiega się z 22. rocznicą inauguracji Pontyfikatu Jana Pawła II i życzył, by "Pan zachował go na długo na czele Kościoła".
W wygłoszonym kazaniu Ojciec Święty powiedział, że Kościół jest solidarny z człowiekiem naszych czasów w jego smutkach i radościach, zwłaszcza z ubogimi i cierpiącymi, do których zbliża się "dyskretnie i z szacunkiem", zdając sobie sprawę, że "głoszenie Chrystusa jest przede wszystkim służbą", która powinna wyrażać się w ubóstwie, pokorze i krzyżu. "Wszyscy mogą i powinni brać udział w ewangelizacji" - dodał Jan Paweł II, podkreślając, że "w ten sposób przyczynią się do ustanowienia nowego stylu stosunków nie tylko w Kościele, ale i w społeczeństwie".
Ojciec Święty przypomniał też słowa, które wypowiedział na tym samym placu 22 lata temu podczas inauguracji swego pontyfikatu: " Nie lękajcie się, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi!".
Na zakończenie Mszy św. Jan Paweł II wręczył krzyże misyjne 12 misjonarzom z 4 kontynentów.

Reklama

Przygotowania do Zgromadzenia Synodu Biskupów

W dniach 9-10 października br. w Watykanie odbyło się spotkanie
IX Rady Zwyczajnej Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów. Tematem spotkania była dyskusja nad projektem Instrumentum laboris X Zgromadzenia Zwyczajnego Synodu Biskupów dotyczącego posługi biskupiej, które ma odbyć się w przyszłym roku. W obradach, którym przewodniczył sekretarz generalny Synodu - kard. Jan Pieter Schotte, wziął udział m.in. metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak.
Obradujący zalecili, by zwrócić szczególną uwagę na wymiar duchowy i ojcowski zarówno w życiu osobistym biskupa, jak i praktyce duszpasterskiej. Uważają też, że konieczne jest podkreślenie roli i posłannictwa biskupa w jego diecezji. Będą to główne punkty dyskusji na przyszłym zgromadzeniu synodalnym.
Sekretarz Generalny Synodu zapoznał obecnych z działalnością Sekretariatu od czasu poprzedniego spotkania, po czym rozpoczęła się dyskusja. Uczestnicy obrad zaakceptowali ogólne linie pierwszego projektu dokumentu i przekazali wiele cennych uzupełnień do końcowej jego redakcji.
Na zakończenie posiedzenia postanowiono, że następne - X spotkanie Rady odbędzie się w dniach 24-26 kwietnia 2001 r.

Reklama

Jubileuszowa pielgrzymka Kawalerów Maltańskich

19 października br. Jan Paweł II przyjął na audiencji w Watykanie uczestników pielgrzymki Roku Świętego do Rzymu, zorganizowanej przez
Kawalerów Maltańskich z całego świata. W wygłoszonym przemówieniu podziękował im za zorganizowanie punktów pierwszej pomocy przy rzymskich bazylikach i w trakcie ważnych wydarzeń Roku Jubileuszowego. Nawiązując do słów ze swojej bulli Incarnationis mysterium, że znakiem Bożego miłosierdzia wobec potrzebujących jest szczególnie dziś miłość służebna, Papież wyraził uznanie Zakonowi za jego cenne inicjatywy w szpitalnictwie, leprozoriach, grupach pomocy, sierocińcach i domach spokojnej starości.
Życzył Kawalerom Maltańskim, by Rok Jubileuszowy stał się dla nich okazją do odnowienia osobistej wierności Chrystusowi, z której płyną nowe siły i zapał do dalszego spełniania posługi dobrego Samarytanina.
Przed audiencją papieską pielgrzymi z Suwerennego Zakonu Kawalerów Maltańskich, zwanych niegdyś także "Joannitami", uczestniczyli we Mszy św., której w Bazylice św. Piotra przewodniczył watykański sekretarz stanu - kard. Angelo Sodano.

Reklama

Św. Tomasz Morus - patronem polityków

31 października br., a więc na kilka dni przed Jubileuszem Rządzących i Parlamentarzystów, Jan Paweł II ogłosił ich patronem św. Tomasza Morusa. Papież chce tym gestem przypomnieć o absolutnym prymacie Boga także w sprawach publicznych.
W czasach zaćmienia sumień Ojciec Święty ukazuje nam wszystkim postać człowieka, który dla wierności sumieniu wolał śmierć od życia - powiedział kard. Roger Etchegaray -
przewodniczący Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu - w czasie spotkania z dziennikarzami, w którym uczestniczył również były prezydent Republiki Włoskiej Francesco Cossiga, inicjator ogłoszenia Tomasza Morusa patronem polityków.
W skierowanej do Papieża petycji, którą Cossiga przedłożył w Watykanie 25 września br., czytamy, że dla tego angielskiego męża stanu i męczennika polityka była nie zawodem, lecz służbą, do której sumiennie się przygotował, nie tylko zapoznając się dogłębnie z historią, prawem i kulturą swego kraju, ale przede wszystkim cierpliwie poznając naturę człowieka, jego wielkość i jego słabości. Tomasz Morus był męczennikiem wolności w dzisiejszym tego słowa znaczeniu, gdyż przeciwstawił się uzurpacji władzy do rządzenia sumieniem, tej stałej pokusie porządku politycznego, nie znającego nad sobą żadnej wyższej władzy, czego tragiczne przykłady przyniosły dzieje XX stulecia.

Jubileusz producentów pizzy

Charakterystyczną działalnością zawodową, cieszącą się wielkim uznaniem, nazwał Jan Paweł II pracę tzw. pizzaioli, czyli rzemieślników wytwarzających pizzę. Przybyli oni licznie 25 października na Plac św. Piotra z okazji swojego branżowego jubileuszu. Pizzaioli ofiarowali Janowi Pawłowi II zabytkowy piecyk neapolitański do podgrzewania pizzy, deskę do jej krojenia i komplet specjalnych talerzy z porcelany. Z pielgrzymką producentów pizzy przybysze i mieszkańcy Rzymu spotkali się jeszcze po południu w ogrodach Zamku św. Anioła, gdzie pizzaioli ustawili swoje warsztaty pracy. W ramach Jubileuszu zaplanowali oni upiec 50 tys. sztuk narodowego przysmaku włoskiego w różnych wersjach i odmianach regionalnych. Była też "Pizza Wojtyła" - z kwiatami dyni i papryką.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Patron Dnia: Święty Benedykt Józef Labre, który „użyczył” twarzy Jezusowi

2024-04-16 08:26
Święty Benedykt Józef Labre

Domena publiczna

Święty Benedykt Józef Labre

Mówi się, że jego promieniująca świętością twarz fascynowała ludzi. Jednemu z rzymskich malarzy posłużyła nawet do namalowania oblicza Jezusa podczas Ostatniej Wieczerzy - pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 16 kwietnia wspominamy św. Benedykta Józefa Labre. Beatyfikował go Papież Pius IX w 1860 r., a kanonizował w 1881 r. Leon XIII. Relikwie znajdują się w kościele Santa Maria dei Monti w Rzymie. Jest patronem pielgrzymów i podróżników.

Więcej ...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary Samulowskiej

2024-04-15 17:27
Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

pl.wikipedia.org

Siostra Miłosierdzia Barbara Stanisława Samulowska

Archidiecezja warmińska zakończyła diecezjalny etap procesu o cud za wstawiennictwem Sługi Bożej siostry Barbary Samulowskiej – wizjonerki z Gietrzwałdu – poinformował PAP rzecznik prasowy kurii metropolitalnej w Olsztynie ks. dr Marcin Sawicki.

Więcej ...

Watykan: Rada Kardynałów mówiła o roli kobiet, synodzie i sytuacji w świecie

2024-04-16 22:03

Włodzimierz Rędzioch

Rola kobiet w Kościele, prace Synodu i wdrażanie reformy Kurii Rzymskiej a także sytuacja wojen i konfliktów w świecie były tematami obrad Rady Kardynałów - wynika z komunikatu opublikowanego przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

Wiara

Jezus mówi dziś o głodzie, który zagnieżdża się w...

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Kościół

1690 kleryków w Kościele katolickim w Polsce w 2024 r.,...

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Kościół

Koniec procesu o cud za wstawiennictwem siostry Barbary...

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Kościół

Jak wybiera się nowego biskupa? - wywiad z kard....

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Wiadomości

Smoleńsk. Niezabliźniona rana

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Maryja – Matką s. Faustyny

Wiara

Maryja – Matką s. Faustyny