Reklama

50 lat "Mazowsza"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Mazowsze" to zespół, który przemierzył ponad milion trzysta tysięcy kilometrów, odwiedził 44 kraje na pięciu kontynentach, wystąpił przed kilkunastoma milionami widzów - i wszystko to na przestrzeni pół wieku! A przecież wciąż zachwyca urodą i młodością swoich artystów.
Obchody 50-lecia istnienia "Mazowsza" trwały prawie dwa lata. Nic w tym dziwnego - trudno wszak zmieścić pół wieku historii w jednym jubileuszowym spotkaniu. Zaczęło się więc od specjalnego znaczka pocztowego z wizerunkiem artystów zespołu, wydanego przez Urząd Poczty Polskiej we wrześniu 1998 r. Już w miesiąc później odbył się pierwszy jubileuszowy koncert w Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tamte wydarzenia sprzed dwóch lat zbiegły się w czasie z okrągłą rocznicą zatwierdzenia prof. Tadeusza Sygietyńskiego na stanowisku dyrektora Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca, co miało miejsce w 1948 r.
Zespół powstawał w trudnym dla artystów czasie. Wszechobecna cenzura utrudniała jakąkolwiek działalność artystyczną odbiegającą od ideologicznego wychwalania nowego ustroju. Podejrzane było wszystko, co nie mieściło się w ciasnych kanonach często niedouczonych cenzorów. Jednak upór prof. Sygietyńskiego, wspieranego przez żonę - Mirę Zimińską, pozwolił zrealizować pomysł uchronienia polskiego folkloru przed zapomnieniem. Mira Zimińska-Sygietyńska wspominała, że dowiedziała się o projekcie utworzenia zespołu jeszcze podczas okupacji niemieckiej, w schronie przeciwlotniczym. Na zewnątrz szalała wojna, bombardowano stolicę, a Tadeusz Sygietyński marzył już o kolorowych strojach i ludowych pieśniach.
Zaraz po wojnie wspólnie rozpoczęli poszukiwania autentycznych ludowych strojów, pieśni i młodych talentów. Jeździli od wsi do wsi i nierzadko Mira Zimińska oddawała swoje francuskie bluzki za wyszywane koszule i ręcznie tkane pasiaki. Najstarsze znajdujące się w zbiorach zespołu bluzka i spódnica biłgorajska mają ponad 200 lat! W sumie Sygietyńscy zebrali 1217 strojów ludowych z 38 regionów Polski - wszystkie liczą 14 tys. elementów. Najbardziej okazały jest strój łowicki, bogato wyszywany koralikami - ubrana w niego artystka musi tańczyć, dźwigając 14 kg.
Po wielu staraniach Miry Zimińskiej-Sygietyńskiej siedzibą zespołu zostało dawne sanatorium w Karolinie pod Warszawą. Tu odbywają się próby, a także eliminacje. Kariera tancerzy jest krótka, zespół trwa dzięki rotacji artystów. Na szczęście młodych talentów nigdy nie brakuje. Po miesiącach ćwiczeń odmłodzone "Mazowsze" rusza w trasę, bo przecież zespół żyje koncertami. Bywa, że w ciągu roku daje ich ponad 100. Razem z 70 artystami, chórem i tancerzami w trasę rusza cały sztab garderobianych i personelu technicznego. Metalowe skrzynie ze strojami ważą osiem ton! W Karolinie znajduje się muzeum z pamiątkami z krajów, w których śpiewało i tańczyło "Mazowsze". Jego piosenki można znaleźć nawet w japońskich śpiewnikach.
Pierwszy koncert zespołu odbył się w Teatrze Polskim w 1950 r. Mimo problemów z cenzurą i w części narzuconego repertuaru, sukces był ogromny. Wkrótce "Mazowsze" stało się naszą narodową wizytówką. Od pół wieku dzięki niemu świat ogląda polski folklor w najlepszym wykonaniu.
Jubileuszowy koncert "Mazowsza" odbył się 6 listopada br. w Teatrze Polskim w Warszawie, dokładnie w 50 lat po pierwszym występie zespołu na tych samych deskach. Nie dożyli tego momentu twórcy - Tadeusz i Mira Sygietyńscy. Ale ich marzenie o zachowaniu polskiego folkloru dla następnych pokoleń spełniło się.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Latarnia wśród ciemności – nowe wyzwania Kościoła w świetle pontyfikatu Leona XIV

2025-05-10 07:19
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowy papież, Leon XIV, zaledwie w kilku słowach swojej pierwszej homilii zarysował mapę jednego z najtrudniejszych szlaków, jakimi kiedykolwiek musiał podążać Kościół katolicki. W erze powszechnej sekularyzacji, pogardy wobec wiary i duchowego zamętu, jego głos brzmi jak wezwanie do odważnego, ale i pokornego świadectwa – nie przez triumfalizm, lecz przez świętość i miłość.

Więcej ...

Papież Leon XIV - „Serce duszpasterza, doświadczenie w zarządzaniu, globalna wizja”

2025-05-09 17:44
Papież Leon XIV

PAP/VATICAN MEDIA HANDOUT

Papież Leon XIV

Kim jest nowy papież Leon XIV? Pierwszy biskup Rzymu urodzony w Ameryce Północnej jest potomkiem imigrantów z Europy. Ostro krytykuje politykę migracyjną administracji Donalda Trumpa. Z wykształcenia jest matematykiem i kanonistą. Jako zakonnik-augustianin został misjonarzem, a następnie biskupem, który przez osiem lat kierował diecezją Chiclayo w Peru. Przez ostatnie dwa lata był prefektem Dykasterii ds. Biskupów. Jest fanem baseballu i tenisistą amatorem. Jeździ konno. Słucha jazzu.

Więcej ...

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

2025-05-10 15:54

Vatican Media

„In Illo uno unum” – „W Nim stanowimy jedno” tak brzmi dewiza Ojca Świętego. W podstawowych elementach Leon XIV zachował swój wcześniejszy herb, wybrany podczas jego konsekracji biskupiej, a także motto.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Kościół

Pierwsza decyzja Leona XIV dotycząca współpracowników

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kościół

Nowa książka „HABEMUS PAPAM. LEON XIV”

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Wiadomości

Kolejne dzieci już wkrótce mogą zostać zabite w...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...