Reklama

Milenijne koncerty w Kołobrzegu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 20-22 października br. na środkowym Pomorzu odbywały się centralne uroczystości związane z obchodami 1000-lecia utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu. W programie uroczystości jubileuszowych, obok wielkich spotkań modlitewnych z udziałem Episkopatu Polski, były koncerty w bazylice w Kołobrzegu.

Uroczyste koncerty rozpoczęły się 20 października w bazylice w Kołobrzegu prawykonaniem dzieła Kazimierza Rozbickiego - Missa festiva na dwa głosy solowe, chór i orkiestrę. W koncercie udział wzięli: Magdalena Witczak (sopran), Katarzyna Suska (mezzosopran), Chór Akademicki Pomorskiej Akademii Pedagogicznej w Słupsku "Iuventus Cantans", przygotowany przez Henryka Stillera, oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Jerzego Koska (od miesiąca nowego dyrektora artystycznego FK).
Missa festiva była komponowana przez Kazimierza Rozbickiego przez dwa lata. O utworze Kompozytor powiedział: "Msza jest jedną z najważniejszych form w muzyce kościelnej i w muzyce w ogóle, w muzyce o wielkich tradycjach i stanowi wyzwanie dla każdego kompozytora. (...) Tekstem pięknym i wspaniałym w swej syntezie wiary, prostocie i głębi (...). Dość długo dochodziłem do tego punktu, w którym zrozumiałem, że na ponadczasowy, liturgiczny tekst musi nałożyć się moja osobista prawda: estetyki, piękna, przeżycia wiary. Jakże niezastąpiony zabieg powrotu do źródeł. Urodziłem się i wychowałem na wsi, wszystkie faktory mej duchowości i wrażliwości kształtował Kościół, tam też nasiąkłem tak pięknym, niezwykłym kolorytem i wyrazem polskiej pieśni kościelnej, wiejskiej pieśni kościelnej. Cały znany mi dorobek muzyczny w dziedzinie mszy (...) poszedł na bok, źródło żywe znalazłem w rodzimej religijności, w rodzimych tradycjach. Z jakąż ulgą wróciłem do melodii, harmonii - elementów przez muzykę naszych czasów wzgardzonych. (...) Przewodnikiem był mi tekst i duch polskiej pieśni kościelnej. Nie ma w tej mszy cytatów, może jakieś reminiscencje, celem była czytelność, naturalność, prostota i nadanie muzyce rysów pewnej dekoracyjności, stosownej do uroczystej okazji. Nade wszystko jednak przeżycie i wzruszenie. Może to odwaga mówić dziś o takich wartościach, ale najważniejsze wydaje mi się być wiernym sobie. Owocem tej wierności jest właśnie Missa festiva".
Missa festiva jest dziełem imponującym; zwraca uwagę wyrafinowaną harmoniką, ale zarazem czytelnym przekazem słowa, głębią wyrazu i liryzmem. Piękne partie solowe - w doskonałej interpretacji Magdaleny Witczak i Katarzyny Suskiej - urzekały melodyjnością i prostotą, zwłaszcza w Gloria i Credo. Znakomity Chór PAP "Iuventus Cantans" śpiewał pięknym, wysoko intonowanym dźwiękiem, prezentując swoje partie bardzo czytelnie, szczególnie w Gloria, Sanctus i Agnus Dei. Orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod wprawną ręką Jerzego Koska zaprezentowała równie wysoki poziom.
Następnego dnia - 21 października - w kołobrzeskiej bazylice odbył się koncert Chóru Chłopięco-Męskiego "Poznańskie Słowiki" pod dyrekcją Stefana Stuligrosza. Chór przedstawił repertuar a cappella oraz z towarzyszeniem organów, przy których zasiadł Mirosław Gałęski. Chór Stuligrosza zaprezentował w pełni blask swego śpiewu, zwłaszcza w partiach polifonicznych, potwierdzając po raz kolejny swoją pozycję i formę. W programie wieczoru znalazły się obok innych utwory kompozytorów polskich (m.in. Sebastiana z Felszytna, Wacława z Szamotuł, Mikołaja Gomółki, Marcina Leopolity, Mikołaja Zieleńskiego, Idziego Ogiermana Mańskiego, Jacka Różyckiego). Wybór programu Dyrygent, który również komentował koncert, uzasadniał: "Polska muzyka to nie tylko Chopin, Moniuszko, Penderecki, ale całe bogactwo innych polskich kompozytorów, którzy z niewiadomego powodu są zapomniani. A w naszych aspiracjach wejścia do UE mogą pokazać całe piękno polskiej kultury nie tylko muzycznej, co stawia nas na równi z innymi krajami będącymi w UE".
W ostatnim dniu obchodów milenijnych - 22 października przed jubileuszową Mszą św. pontyfikalną odbył się koncert, na którym wykonana została Kantata o św. Maksymilianie - Rycerz Królowej Andrzeja Cwojdzińskiego. Utwór zaprezentowany został przez Chór "Cantate Deo" i Orkiestrę Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Walerii Żuławnik. Rycerz Królowej to kompozycja przejmująca, urzekająca bogactwem muzycznych rozwiązań, zwłaszcza w warstwie brzmieniowej instrumentów dętych i perkusji. Dyrygentka poprowadziła dzieło z należnym mistrzostwem, przez co ukazała wiele walorów tej kompozycji (brawa za cudowne solo w partii oboju).
Należałoby powiedzieć, iż obchody muzyczne milenium utworzenia biskupstwa w Kołobrzegu dostały należytą i piękną oprawę muzyczną, co tym samym ubogaca kalendarz polskiego życia muzycznego, a także powiększa dorobek muzycznego dziedzictwa naszego narodu, dzięki powstaniu nowych dzieł: Missa festiva Kazimierza Rozbickiego i Kantaty o św. Maksymilianie Andrzeja Cwojdzińskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnię życia, to musimy wdychać Ducha Świetego

2024-05-18 08:32

Karol Porwich/Niedziela

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Iran: Prezydent i szef MSZ zginęli w katastrofie śmigłowca

2024-05-20 08:18

PAP/EPA/Iranian state TV (IRIB)

Prezydent Iranu Ebrahim Raisi, szef MSZ Hossein Amirabdollahian i kilku innych wysokich rangą przedstawicieli irańskich władz zginęli w katastrofie śmigłowca w pobliżu Dżolfy w irańskiej prowincji Azerbejdżan Wschodni - poinformował w poniedziałek rano irański Czerwony Półksiężyc.

Więcej ...

Bp Kazimierz Gurda do dyrektorów rozgłośni katolickich: głosić dzisiaj orędzie zbawienia – zadanie wymagające, ale konieczne

2024-05-20 18:03

Katolickie Radio Podlasie

Dzięki katolickiemu radiu słowa Ewangelii mogą dotrzeć do wszystkich - wskazał bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św., która była sprawowana w poniedziałek, 20 maja w Sanktuarium Bł. Męczenników Podlaskich. Do Pratulina na Forum Niezależnych Rozgłośni Katolickich przybyli przedstawiciele 19 stacji z całego kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...