Reklama

USA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

25-lecie Towarzystwa Przyjaciół i Absolwentów KUL w Chicago

Jubileusz 25-lecia istnienia obchodziło Towarzystwo Przyjaciół i Absolwentów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w Chicago. Na uroczystości rocznicowe przybyło ponad 200 osób, m.in. rektor KUL - ks. prof. dr hab. Andrzej Szostek i prof. dr hab. Adam Biela. 29 października br. w kościele pw. św. Pryscylli Ksiądz Rektor wraz z przybyłym ks. dr. Mirosławem Kalinowskim, swym delegatem ds. zagranicznych, odprawili Mszę św. w intencji Towarzystwa Przyjaciół i Absolwentów KUL oraz całej Polonii. Ksiądz Rektor złożył też wizytę prezesowi Kongresu Polonii Amerykańskiej Edwardowi Moskalowi.
Prezes Towarzystwa Przyjaciół i Absolwentów Andrzej Czuma oraz kapelan - ks. dyr. Władysław Gowin podziękowali wszystkim przyjaciołom KUL-u w USA za wieloletnią troskę o tę uczelnię. W części artystycznej wystąpili artyści z kraju: Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz.

Zmarła "Baronowa Warszawy"

2 listopada br. w wieku 77 lat zmarła w szpitalu w Wielkiej Brytanii Sue Elizabeth Ryder - zasłużona dla Polski fundatorka i inicjatorka licznych akcji pomocy chorym i cierpiącym w naszym kraju.
Od czasów II wojny światowej Sue Elizabeth Ryder czuła się związana z naszym krajem, współpracując z polskimi cichociemnymi. Dzięki niej powstało w Polsce ponad 30 placówek pomocy dla najbardziej potrzebujących, w których znajdują pomoc i opiekę cierpiący na choroby przewlekłe i nieuleczalne, niezależnie od wieku i płci. S. E. Ryder w uznaniu wielkich zasług otrzymała m.in. odznaczenia kościelne: " Pro Ecclesia et Pontifice" (papieskie) i "Ecclesiae Populoque Servitium Praestanti" (polskie). Gdy w 1978 r. królowa Elżbieta II miała jej nadać tytuł para Anglii i godność szlachecką, przybrała ona tytuł Baronowa Warszawy. W 1992 r. S. E. Ryder otrzymała tytuł honorowej obywatelki Warszawy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dokąd idziesz, Francjo?

"Społeczeństwo francuskie, którego wartości w ogromnym stopniu wyrastają z korzeni chrześcijańskich, odrzuca chrześcijaństwo, jako ´przeżytek´, dla którego może być najwyżej miejsce w prywatnym zaciszu" - stwierdził przewodniczący Episkopatu Francji, arcybiskup Lyonu - Louis-Marie Bille podczas otwarcia dorocznej Konferencji Plenarnej Episkopatu Francji w sanktuarium maryjnym w Lourdes.
Konferencja Plenarna Episkopatu Francji obradowała z udziałem 108 biskupów francuskich i setek zaproszonych gości, wśród których było kilkunastu biskupów z zagranicy. Polskę reprezentował abp Stanisław Szymecki, ordynariusz archidiecezji białostockiej.
Abp Bille, wymieniając m.in. znane w Kościele francuskim trudności: zmniejszającą się liczbę księży, niełatwą sytuację katechezy dzieci szkolnych i inne, zaapelował, aby "nie kierować światła reflektorów na trudności, lecz skoncentrować się na rzeczy podstawowej, jaką jest głoszenie Ewangelii".

Reklama

Radio państwowe poinformowało o planowanej wizycie Papieża

Program I Radia Ukraińskiego (rozgłośnia państwowa) poinformował 7 listopada br., że Jan Paweł II odwiedzi Ukrainę w czerwcu 2001 r. Podano, że informację tę potwierdziła administracja prezydenta Leonida Kuczmy. Jednocześnie Nuncjatura Apostolska w Kijowie potwierdziła wcześniejszą informację na temat przebiegu spotkania nuncjusza apostolskiego - abp Nikoli Eterowicia z wicepremierem Mykoloju Zulynskim. Po spotkaniu, które odbyło się 11 października br., wydano komunikat, w którym stwierdzono: "Trwają rozmowy między przedstawicielami Kościoła katolickiego a władzami Ukrainy w celu ustalenia terminu wizyty Ojca Świętego. Na dzień dzisiejszy najbardziej sprzyjającym czasem wydaje się lato 2001 r.".
Ks. Marian Buczek, kanclerz Kurii arcybiskupa lwowskiego Mariana Jaworskiego, powiedział, że wszyscy katolicy na Ukrainie bardzo się cieszą na myśl o przyjeździe Ojca Świętego i modlą się w tej intencji. W najbliższym czasie można też oczekiwać stanowiska biskupów na ten temat.

Reklama

Dar krakowian dla Tobolska

Dzwon "Kraków" w kościele pw. Trójcy Świętej w Tobolsku uderzy po raz pierwszy na rozpoczęcie nowego tysiąclecia. Dar wawelskiego grodu dla świątyni zesłańców polskich na Syberii jest zwieńczeniem współpracy Krakowa z Syberią w dziele odbudowy świątyni w Tobolsku. Dzwon, odlany na wzór wawelskiego "Zygmunta", został poświęcony podczas rekonsekracji kościoła w sierpniu br.
Świątynię w Tobolsku wybudowano na początku XX wieku dla kilku tysięcy Polaków-zesłańców. Kościół został niemal doszczętnie zniszczony przez komunistyczne władze w czasach Rosji Radzieckiej. Świątynię odnowiono w ostatnich 8 latach dzięki zabiegom ks. Stanisława Kollera i krakowskich firm budowlanych oraz wiernych z Tobolska i okolic.
Dzwon "Kraków" ufundowany został dzięki zbiórce pieniędzy przeprowadzonej wśród krakowskich rajców, mieszkańców miasta i działających tu firm. Wśród ofiarodawców jest wielu potomków zesłańców polskich.

USA

Prezydent USA podpisał 6 listopada br. ustawę redukującą zadłużenie 33 najbiedniejszych państw świata. Łączna suma anulowanego długu wynosi 435 mln dolarów.
Podpisując ustawę, prezydent odpowiedział na wezwanie Jana Pawła II, który z okazji Roku Jubileuszowego prosił kraje rozwinięte o darowanie długów krajom, które nie mogą ich spłacić.
Redukcji zadłużenia udzielono pod warunkiem, że oszczędności powstałe z tego tytułu będą przekazane na szkolnictwo i służbę zdrowia oraz że nie będą wykorzystane w konfliktach zbrojnych. Dotychczas tylko 11 krajów spełniło wymagania stawiane przez USA, kolejnych 9 państw być może spełni je do końca br.

WŁOCHY

Nakręceniem w Rzymie dwóch ostatnich ujęć sceny finałowej zakończyły się zdjęcia do ekranizacji Quo vadis w reżyserii Jerzego Kawalerowicza - największej produkcji polskiej kinematografii.
Zdjęcia kręcono najpierw w Toskanii, a potem w Wiecznym Mieście. Wziął w nich udział Franciszek Pieczka, grający rolę św. Piotra oraz Piotr Chudziak - Nazariusz. Koło Sieny ekipa znalazła wymarzony pejzaż toskański w idealnych warunkach pogodowych.
Premierę Quo vadis zapowiedziano na 14 września 2001 r.

Reklama

BRAZYLIA

Brazylijski ksiądz-piosenkarz Marcelo Rossi odprawił w Dzień Zaduszny Mszę św. dla ok. 2,2 mln wiernych z całej Brazylii na wyścigowym torze samochodowym Interlagos, w południowej dzielnicy Sa]o Paulo. Podczas Mszy św. wierni modlili się o pokój w Brazylii i na Bliskim Wschodzie. Dwugodzinna Liturgia była zdominowana przez pieśni związane z tematyką Dnia Zadusznego.
Ksiądz Rossi jest związany z Ruchem Odnowy Charyzmatycznej. Dawniej był nauczycielem gimnastyki, a niebywałą popularność zyskał w Brazylii dzięki Mszom św. odprawianym "w stylu aerobiku", które w każdym miesiącu gromadzą ok. pół miliona wiernych. Jego pierwsza płyta CD - Muzyka dla chwały Bożej, wydana w 1998 r. - została sprzedana w 3,3 mln egzemplarzy; następna - Prezent dla Jezusa - osiągnęła również rekordową sprzedaż. Ufny w swą metodę ewangelizowania ks. Rossi twierdzi, że w 2001 r. 40% katolików brazylijskich będzie uczestniczyło regularnie w niedzielnej Liturgii (w 1998 r. tylko 15% praktykowało regularnie).

ZIEMIA ŚWIĘTA

Podczas podróży pasterskiej do Galilei i Samarii, 5 listopada br. patriarcha łaciński Jerozolimy - abp Michel Sabbah złożył wizytę m.in. w Karmelu nazaretańskim. Modli się tam 16 sióstr miejscowych oraz 9 sióstr z Polski, które przybyły do Ziemi Świętej na zaproszenie Patriarchy, aby przejąć klasztor karmelitański w Betlejem. Uroczystość refundacji i zasiedlenia Karmelu w Betlejem ma odbyć się przed tegorocznym Bożym Narodzeniem. Wcześniej planowano, że nastąpi w listopadzie br., ale napięta sytuacja polityczna zmusiła do przesunięcia terminu tego wydarzenia.
Patriarcha Sabbah odprawił w Karmelu Mszę św. i wygłosił homilię, w której apelował do sióstr o usilną modlitwę w intencji pokoju w Ziemi Świętej w tym szczególnie trudnym czasie. "To specjalna misja sióstr klauzurowych - mówił abp Sabbah. - Modlitwa jest skuteczną bronią w obronie pokoju i środkiem wprowadzenia sprawiedliwości. Macie w tej batalii swój bardzo ważny udział".

JEDNYM ZDANIEM

Ojciec Święty mianował Francisa Xaviera Ahn Myong-ok biskupem-koadiutorem koreańskiej diecezji Masan.

Jan Paweł II ofiarował 100 tys. dolarów na budowę katedry prawosławnej w Bukareszcie, która ma się wkrótce rozpocząć. Kościół 50-metrowej wysokości, który stanie na Piata Unirii, ma pomieścić do 2 tys. osób, a plac wokół świątyni - 20 tys.

W Nowosybirsku odbyły się "Dni pamięci męczenników XX wieku", pod przewodnictwem administratora apostolskiego dla katolików Syberii Zachodniej - bp. Josepha Wertha SJ, administratora apostolskiego dla katolików europejskiej części Rosji - abp. Tadeusza Kondrusiewicza i przewodniczącego Episkopatu Litwy - abp. Sigitasa TamkevicSiusa.

Kongres Polonii Amerykańskiej w stanie Illinois przyznał Nagrody Dziedzictwa Polskiego za promowanie polskości. Laureatami zostali: aktorka Christine Barański, as lotnictwa USA Franciszek Gabreski i asystent prezydenta USA Tomasz Malinowski.

Ministrowie z krajów Rady Europy, zgromadzeni w Rzymie z okazji 50. rocznicy Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, przyjęli rezolucję w sprawie całkowitego zniesienia kary śmierci.

W Fredensborg (Dania) w wieku 90 lat zmarła duńska królowa matka Ingrid, żona króla Danii Frederika, panującego w latach 1947-72.

Senat francuski uznał, że w 1915 r. Turcy dokonali ludobójstwa na Ormianach; projekt rezolucji w tej sprawie zgłosił mer Marsylii, gdzie obecnie żyje duża wspólnota Ormian. Z zadowoleniem przyjęto uchwałę w Armenii.

Niemiecki rząd wystąpił do Trybunału Konstytucyjnego z wnioskiem o delegalizację neonazistowskiej partii NPD. Zdaniem rządu, materiały świadczące o antypaństwowej i opartej na przemocy działalności NPD wystarczą Trybunałowi do wydania zakazu istnienia partii.

W Jugosławii zaprzysiężony został rząd federalny Zorana Zizicia; nowy premier jest wiceprzewodniczącym Socjalistycznej Partii Ludowej, największego ugrupowania opozycyjnego w Czarnogórze; w skład rządu Zizicia wchodzą także m.in. przedstawiciele Demokratycznej Opozycji Serbii i Serbskiej Partii Ludowej Czarnogóry.

Jugosławia została oficjalnie 55. członkiem Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) z siedzibą w Wiedniu.

Nowy minister spraw zagranicznych Jugosławii Goran Svilanović oświadczył, że Trybunał Haski ds. Zbrodni w b. Jugosławii otworzy swoje biuro w Belgradzie.

Prezydent Czech Vaclav Havel otrzymał listy od ponad 100 światowych organizacji broniących praw człowieka ze skargą na brutalne działania czeskiej policji podczas praskich obrad światowej finansjery nt. globalizacji.

Przed czeskim sądem stanął komunistyczny prokurator, który w b. Czechosłowacji doprowadził do skazania na karę śmierci złapanego na granicy uciekiniera.

Wybory parlamentarne w Azerbejdżanie wygrała rządząca partia Nowy Azerbejdżan prezydenta Gejdara Alijewa. Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy oświadczyło, że były to jedne z najbardziej niedemokratycznych wyborów.

14 wyroków śmierci wydały sądy w największym procesie korupcyjno-przemytniczym w komunistycznych Chinach.

W Indonezji wznowiono proces b. dyktatora tego kraju, gen. Suharto, oskarżanego o defraudację 570 mln dol.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rycerze Kolumba nagrodzili w Licheniu najlepsze programy i wybrali nowe władze

2024-05-20 12:56

Justyna Zacharek / Biuro Prasowe Licheń

W Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Licheniu odbyła się XIV Konwencja Stanowa polskich Rycerzy Kolumba. Doroczne spotkanie członków męskiej wspólnoty odbyło się pod hasłem nawiązującym do słów z encykliki św. Jana Pawła II Evangelium Vitae (39): „Bóg jedynym Panem życia”.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj