Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Krakowie Msza św. imieninowa w intencji Jana Pawła II

Mszę św. imieninową w intencji Jana Pawła II odprawił w bazylice św. Floriana w Krakowie kard. Franciszek Macharski (Msza św. z tej okazji odprawiana jest w tym kościele już od wielu lat). Podczas uroczystości Metropolita krakowski odsłonił i poświęcił tablicę upamiętniającą 50-lecie duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Floriana, które założył i prowadził ks. Karol Wojtyła.
Ks. Karol Wojtyła był wikarym tej parafii w latach 1949-51. W tym czasie prowadził spotkania z młodzieżą akademicką Politechniki Krakowskiej.
Tablica upamiętniająca 50-lecie duszpasterstwa akademickiego przy kościele św. Floriana jest jubileuszowym darem Politechniki Krakowskiej dla bazyliki. Zaprojektował ją profesor politechniki - artysta rzeźbiarz Stefan Dousa.

Doktoraty honoris causa KUL

6 listopada br. na KUL odbyła się uroczystość nadania doktoratu honoris causa kard. Williamowi Henry´emu Keelerowi, arcybiskupowi Baltimore (najstarszej archidiecezji amerykańskiej), przewodniczącemu Konferencji Episkopatu USA. Uroczystość ta otworzyła II część międzynarodowego Kongresu Kultury Chrześcijańskiej w Lublinie, pod hasłem Sacrum i kultura: chrześcijańskie korzenie przyszłości. W tym doniosłym wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele najwyższych polskich władz kościelnych i państwowych.
Doktorat honoris causa przyznany został specjalną uchwałą Senatu KUL, który nadał Metropolicie Baltimore to wyróżnienie w uznaniu wyjątkowych zasług w zakresie obrony życia ludzkiego, działalności edukacyjnej i charytatywnej oraz wielkich dokonań w zakresie dialogu międzyreligijnego i budowania ducha ekumenizmu. Doktoraty honoris causa KUL otrzymali również: prawosławny patriarcha Rumunii - Teoktyst i naczelny rabin Rzymu - Elio Toaff. Podczas wizyty w Lublinie uczestniczyli oni m.in. w Dniu Pięciu Modlitw na Majdanku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wydział Teologiczny na UŚ

Na Uniwersytecie Śląskim powstanie Wydział Teologiczny - zadecydował 7 listopada br. Senat tej uczelni. Zgodnie z uchwałą Senatu, na Wydziale Teologicznym powstanie 13 katedr i zakładów, w tym także Zakład Teologii Ewangelickiej. Przyszli studenci Wydziału to dotychczasowi słuchacze kilku uczelni, działających w ramach Katowickiego Instytutu Teologiczno-Pastoralnego. Są wśród nich przyszli księża, a także świeccy studenci teologii, katolickiej nauki społecznej, nauk o rodzinie i innych kierunków (w sumie prawie tysiąc osób). Zajęcia rozpoczną się za niespełna rok.
Starania o utworzenie Wydziału Teologicznego na UŚ rozpoczęły się w 1991 r., gdy Senat tej uczelni przyjął uchwałę, w której uznał potrzebę stworzenia takiej jednostki i poprosił władze kościelne o podjęcie kroków zmierzających do jej powstania. Chodziło w szczególności o wystąpienie do Stolicy Apostolskiej o kanoniczne erygowanie Wydziału. Akt taki Kongregacja ds. Wychowania Katolickiego wydała 9 sierpnia br. Obecnie wydziały teologiczne działają na świeckich uniwersytetach w Opolu, Olsztynie i Poznaniu.

Reklama

Zaduszki w Katedrze Wawelskiej

2 listopada br. w Katedrze Wawelskiej odbyły się tradycyjne obchody Dnia Zadusznego. Uroczystej Mszy św. oraz procesji, połączonej z modlitwami za spoczywających tutaj królów, dostojników państwowych i kościelnych, wybitnych twórców i bohaterów narodowych, przewodniczył metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski. Głęboki sens uroczystości podkreślały zabytkowe przedmioty umieszczone przed ołtarzem: figura Chrystusa Zmartwychwstałego, insygnia koronacyjne oraz mitra - symbol władzy biskupiej. Po Mszy św. rozpoczęła się procesja prowadzona przez kard. Macharskiego, podczas której wierni zatrzymywali się na modlitwę przed mauzoleum św. Stanisława, męczennika i patrona Polski, przy relikwiach św. Jadwigi, w Kaplicy Zygmuntowskiej oraz w Kaplicy Potockich. Procesję zakończono w podziemiach, przy grobach królów i zasłużonych Polaków. Modlono się również przy tablicy upamiętniającej ofiary Katynia. Uroczystości Dnia Zadusznego na Wawelu miały, jak zawsze, głęboki narodowy i patriotyczny charakter.

Reklama

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Konferencja Sióstr Dyrektorek Przedszkoli

Rada Szkół Katolickich zorganizowała 30 października br. konferencję sióstr dyrektorek publicznych i niepublicznych przedszkoli prowadzonych przez zgromadzenia zakonne. W kraju jest ok. pół tysiąca takich przedszkoli. W konferencji uczestniczyło ponad 500 wychowawczyń zakonnych razem z przedstawicielami MEN i Kuratorium. Głównym celem spotkania było omówienie zmian w przepisach prawnych, które od niedawna obowiązują w oświacie i dotyczą działalności prawnych osób kościelnych.
Powitanie uczestniczek konferencji odbyło się w Auli Papieskiej, a później w Kaplicy Cudownego Obrazu Mszę św. odprawił b. generał Zakonu Paulinów - o. Józef Płatek. W słowie Bożym mówił o oczekiwaniach i wyzwaniach kierowanych dziś pod adresem dyrektorek przedszkoli ze strony społeczeństwa i Kościoła w Polsce. Z kolei w Auli Papieskiej referaty wygłosiły: Ewa Brońska, wizytator w MEN - Prezentacja podstawy programowej wychowania przedszkolnego; Barbara Szeląg, wizytator ds. przedszkoli w Kuratorium Oświaty woj. małopolskiego - Podstawowe informacje dotyczące nadzoru pedagogicznego; s. Maksymiliana Wojnar z Sekretariatu Episkopatu Polski - Wybrane zagadnienia prawne dotyczące przedszkoli publicznych i niepublicznych prowadzonych przez osoby prawne oraz prawo wewnętrzne przedszkola.

Pielgrzymka Duchowieństwa Archidiecezji Częstochowskiej

4 listopada br. odbyła się tradycyjna pielgrzymka duchowieństwa archidiecezji częstochowskiej. Przedstawicielom czterech kapituł: bazyliki archikatedralnej, wieluńskiej, zawierciańsko-żareckiej i radomszczańskiej, kapłanom różnych stopni i diakonom przewodniczył w pielgrzymce metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak wraz z biskupami pomocniczymi: Antonim Długoszem i Janem Wątrobą. Po krótkim nabożeństwie w bazylice archikatedralnej i słowie Arcypasterza duchowni-pielgrzymi, odmawiając Różaniec i śpiewając Litanię Loretańską, przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny na jasnogórskie wały, aby uczestniczyć w nabożeństwie Drogi Krzyżowej. Rozważania stacyjne prowadzili przedstawiciele czternastu dekanatów.
Uroczysta Liturgia miała miejsce w Bazylice Jasnogórskiej. Pielgrzymów powitał o. Jan Pach. Nawiązał do przypadającego właśnie w tym dniu wspomnienia św. Karola Boromeusza, którego imię nosi Ojciec Święty.
Koncelebrze biskupów pomocniczych i 150 kapłanów przewodniczył Ksiądz Arcybiskup. W słowie Bożym mówił o cnotach kapłańskich w kontekście aktualnych problemów życia religijnego w Polsce. Zachęcił do nadziei, której uczy Ojciec Święty. Mszę św. zakończono przejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu i zawierzeniem Jasnogórskiej Matce i Królowej kapłanów archidiecezji częstochowskiej.

XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy

W dniach 4-5 listopada br. z hasłem: Chrystus potrzebuje naszego świadectwa i w duchu dziękczynienia za dary Roku Jubileuszowego odbyła się XVII Ogólnopolska Pielgrzymka Kolejarzy.
Wspólnotę kolejarską powitał w Bazylice ks. Eugeniusz Zarębiński - krajowy duszpasterz kolejarzy (syn kolejarza). Po nim zabrał głos ks. Janusz Nagórny (KUL). Mówił o wymaganiach moralnych i społecznych na przełomie tysiącleci. Mimo padającego deszczu odbyła się na wałach Droga Krzyżowa z pochodniami. Pod przewodnictwem ks. Mariana Haczyka rozważania stacyjne prowadzili kolejno kolejarze: z Łukowa, Legnicy, Ełku, Mrozów, Stargardu Szczecińskiego, Kędzierzyna-Koźla, Kołobrzegu, Grodna i Porzecza, Siedlec, Koszalina, Słupska, Katowic, Świdnika i Zamościa. Apelową modlitwę odmówił ks. Jan Czyrek. Z kolei w Bazylice Mszę św. odprawił ks. Zarębiński, a słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Cieniewicz. Wielu kolejarzy pozostało do rana na modlitewnym czuwaniu przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, które prowadziły duszpasterstwa kolejarzy ze Szczecina, Rzeszowa, Skarżyska-Kamiennej i Krakowa.
Drugi dzień pielgrzymki rozpoczął się Mszą św., zwaną Prymarią. Odprawił ją w Kaplicy Matki Bożej ks. Henryk Ozga, a homilię wygłosił ks. Leonard Poloch. Przed Sumą odbyły się trzy spotkania. W Sali Różańcowej duszpasterze kolejarzy dzielili się doświadczeniami. W Auli Papieskiej rozmawiali z władzami PKP. Poruszono m.in. problem sytuacji kolejarzy w czasie przekształceń PKP. Odbyła się również prezentacja duszpasterstwa i Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich. Trzecie zgromadzenie miało miejsce na placu przed Szczytem.
Uroczysta Eucharystia ze 149 pocztami sztandarowymi i trzema orkiestrami zgromadziła ponad 9 tys. kolejarzy z delegacjami z Białorusi i Słowacji. Wśród nich byli m.in.: minister transportu i gospodarki morskiej - Jerzy Widzyk, prezes zarządu i dyrektor generalny PKP - Krzysztof Celiński wraz z członkami zarządu, dyrektorzy pionów, sektorów i zakładów PKP, przedstawiciele Sejmu z przewodniczącym Komisji Transportu i prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich - posłem Józefem Dąbrowskim, centrale związków zawodowych z przewodniczącym krajowej sekcji NSZZ "Solidarność" - Stanisławem Kogutem. Całe zgromadzenie powitał podprzeor - o. Marian Lubelski. Mszę św. w koncelebrze 60 duszpasterzy odprawił metropolita olsztyński - abp Edmund Piszcz. W kazaniu powiedział, że miłość Boga i bliźniego jest najważniejsza w naszym życiu chrześcijańskim. Nie ma miłości Boga bez miłości człowieka. Ta miłość nie może być tylko uczuciem, ale musi być decyzją naszej woli. Miłować znaczy rozmawiać z osobą umiłowaną (a z Bogiem poprzez modlitwę), pragnąć dobra, a unikać zła (grzechu), być wiernym. Miłość Boga, który jest naszym Ojcem, żąda życzliwości, troski, serdeczności i solidarności z drugim człowiekiem. Solidarność powstała w walce o ducha, o prawdę, o drugiego człowieka. Ta więź w czynieniu dobra tworzy wspólnotę i potrzebna jest Polsce. Po kazaniu Celebrans poświęcił sztandar Katolickiego Stowarzyszenia Kolejarzy Polskich - Koło Siedlce. Po Komunii św. Krajowy Duszpasterz Kolejarzy odnowił Akt Zawierzenia Kolejarskich Rodzin Matce Bożej. W czasie Liturgii śpiewom towarzyszyła Chełmska Orkiestra Dęta.

JEDNYM ZDANIEM

W Warszawie odbyło się spotkanie kościelnej i rządowej komisji konkordatowej; głównymi tematami rozmów były: uzyskiwanie osobowości prawnej przez podmioty kościelne i regulacja statusu kapelanów więziennych.

Powołana przez Konferencję Episkopatu Polski Fundacja " Dzieło Nowego Tysiąclecia" przyznała 500 stypendiów ubogim i zdolnym uczniom gimnazjów w kraju.

Prymas Polski - kard. Józef Glemp poświęcił Dom Pielgrzyma " Amicus" im. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie przy parafii św. Stanisława Kostki - sanktuarium, na terenie którego znajduje się grób sługi Bożego ks. Popiełuszki.

Komisja Europejska ogłosiła, że Polska, obok Węgier i Estonii, znajduje się w czołówce kandydatów do Unii Europejskiej, jeśli chodzi o ekonomiczne kryteria członkostwa (pierwsze miejsce należy do Cypru i Malty).

Po wypowiedzi min. Jana Kułakowskiego o tym, iż rząd może rozważyć przesunięcie terminu wejścia do UE, Jacek Saryusz-Wolski z Komitetu Integracji Europejskiej oświadczył, że Polska nie tylko nie rozważa przesunięcia terminu członkostwa w UE, ale chce zrobić wszystko, aby uczynić zakładaną datę - 2003 r. - bardziej realną.

Jerzy Plewa, wiceminister i główny negocjator z Unią Europejską w sprawach rolnych, oświadczył, że Polska nie zrezygnuje z walki o dopłaty bezpośrednie do rolnictwa.

Ambasador USA w Polsce przekazał w darze dla Straży Granicznej wykrywacze promieniowania radioaktywnego; będą one pomocą w kontroli naszej wschodniej granicy, jeżeli chodzi o przerzut materiałów rozszczepialnych.

Główny lekarz weterynarii wydał decyzję o wstrzymaniu importu m.in. bydła i mięsa wołowego z Francji. Działania te podjęto w związku ze stale zwiększającą się liczbą przypadków tzw. choroby wściekłych krów we Francji.

Nowym ministrem zdrowia został prof. Grzegorz Opala, kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego Śląskiej Akademii Medycznej.

Minister skarbu Andrzej Chronowski zapowiedział, że skarb państwa podejmie działania, by odzyskać utraconą niedawno kontrolę nad PZU SA.

Sąd Najwyższy orzekł, że wybory prezydenckie są ważne. 3 protesty wyborcze uznano za zasadne, ale w ocenie sądu nie miały one wpływu na wynik wyborów. Aleksander Kwaśniewski rozpocznie drugą kadencję 23 grudnia br., po złożeniu przysięgi przed Zgromadzeniem Narodowym.

Poseł Henryk Kroll oświadczył podczas konferencji prasowej, że w przyszłych wyborach parlamentarnych Mniejszość Niemiecka w Polsce wystawi swoją listę kandydatów do Sejmu (liczy ona na zdobycie co najmniej 3 mandatów poselskich).

Pierwszy kongres niezależnej prasy lokalnej odbył się w Warszawie z udziałem ponad stu wydawców i redaktorów z kraju i z zagranicy. Rozstrzygnięto m.in. konkurs na najlepszą lokalną gazetę; laureatami zostały: Tygodnik Podhalański i Gazeta Jarocińska.

Policja zatrzymała transport 80 kg marihuany, przecinając tzw. przemytniczy szlak bałkański.

W Krakowie uczczono 61. rocznicę zatrzymania i wywiezienia do hitlerowskich obozów zagłady kadry Uniwersytetu Jagiellońskiego. 6 listopada od 1999 r. obchodzony jest na UJ jako Uniwersytecki Dzień Pamięci.

Tablicę ku czci ofiar UB odsłonięto na gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości, w którym w latach 1945-54 mieściło się komunistyczne Ministerstwo Bezpieczeństwa Publicznego.

Minęła 140. rocznica urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, wybitnego pianisty, kompozytora i męża stanu, a także 100. rocznica przekazania Henrykowi Sienkiewiczowi przez naród polski pałacyku w Oblęgorku.

"W następnym numerze "Niedzieli" umieszczony będzie formularz wniosku o przyznanie świadczeń z tytułu pracy przymusowej na rzecz III Rzeszy. Osoby zainteresowane będą mogły formularz wypełnić i odesłać do Fundacji "Polsko-Niemieckie Pojednanie".

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czy pozwolimy sobie zabrać wolność religijną?

2024-05-18 07:00
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

„Sejm RP wyraża zaniepokojenie decyzjami, które godzą w wolność wyznania, lekceważą prawa i uczucia ludzi wierzących oraz burzą pokój społeczny”. Nie, nie jest to fragment uchwały Sejmu z czasu kadencji Prawa i Sprawiedliwości, ale dokument podpisany przez marszałka Sejmu, Bronisława Komorowskiego z Platformy Obywatelskiej w 2009 roku, jako stanowisko krytyczne polskich posłów wobec wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka „kwestionującego podstawy prawne obecności krzyży w klasach szkolnych we Włoszech”.

Więcej ...

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów