Reklama

"Pochodnia" płonie już 70 lat

Niedziela Ogólnopolska 48/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Częstochowska "Pochodnia" płonie już 70 lat, a płonąc nie tylko rozpala serca, ale też daje świadectwo wiary i rozsiewa polską kulturę w kraju i na świecie. Rzemieślniczy Chór Męski "Pochodnia" w Częstochowie powstał 3 listopada 1930 r. z inicjatywy młodych robotników i rzemieślników. Jednym z założycieli był Józef Chwalewski, a pierwszymi dyrygentami - Józef Chwalewski i Władysław Leszczyński. Od pierwszych dni Chór szeroko rozwinął działalność społeczną i artystyczną. Organizował koncerty na rzecz biednych i osieroconych dzieci, współdziałał z Polskim Czerwonym Krzyżem. W latach 30. "Pochodnia" występowała pod szyldem Polskiego Towarzystwa Kultury i Oświaty Robotniczej. W okresie okupacji hitlerowskiej wielu członków Chóru trafiło do zbrojnego podziemia, jednak śpiewać nie przestali. Często występowali w kościołach, budząc narodowego ducha pieśnią religijną i patriotyczną, dodając otuchy i wiary w zwycięstwo. Nic dziwnego, że po zakończeniu wojny Zespół przyjął nazwę Partyzancki Chór Męski "Pochodnia". Pierwszymi powojennymi dyrygentami byli Marian Zawadzki i Wacław Przytulski. Na przestrzeni lat Chórem kierowali: Tadeusz Gorzelak, Adam Mroczek, Krzysztof Skrzypczak, Włodzimierz Krawczyński, Bolesław Ocias, Iwona Czarny, Jarosław Łyczba, a obecnie Jolanta Pinderak-Bielicka. W swojej karierze "Pochodnia" odniosła wiele sukcesów w kraju i za granicą. Częstochowscy "pochodniacy", niosąc posłanie od Jasnogórskiej Pani, występowali w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Jugosławii, Niemczech, we Włoszech, w Holandii, we Francji, w Wielkiej Brytanii, Belgii, Kanadzie i na Łotwie. Mieszkańcy Częstochowy znają Zespół nie tylko ze wspaniałych koncertów uświetniających ważne uroczystości, ale także z wartościowych inicjatyw kulturalnych. M.in. w 1958 r. "Pochodnia" przekazała swojemu miastu pomnik St. Moniuszki zbudowany ze składek członkowskich, i pieniędzy zebranych na apel Chóru przez społeczeństwo. Zespół był także inicjatorem budowy Filharmonii częstochowskiej, oddanej do użytku w 1964 r. Z okazji jubileuszu nie sposób nie wspomnieć o zasłużonych członkach, jak Józef Chwalewski, który w czasie okupacji z narażeniem życia przechowywał cały majątek Zespołu wraz z biblioteką; Albin Michalski - prezes, który doprowadził do realizacji budowy pomnika Moniuszki; Zygmunt Wojtal, Wacław Przytulski - oddani wychowawcy młodzieży, czy Marian Zieliński. Obecnie biblioteka Zespołu liczy ponad 600 utworów sakralnych, klasycznych i ludowych. Chór wykonuje utwory: Orlando di Lasso, Palestriny, Bacha, Mozarta, Moniuszki, Szymanowskiego, Niewiadomskiego, Wiechowicza, Lachmana, Kołaczkowskiego, Świdra, Twardowskiego, Łuciuka, Młodziejowskiego, Mąkoszy. Od 1952 r. Chór działa pod patronatem częstochowskiego rzemiosła.
Jubileusz 70-lecia istnienia Zespół świętuje pod zarządem: prezes - Marek Wojtal, wiceprezes - Zbigniew Rogoziński, honorowy prezes i inicjator wielu ciekawych kontaktów - znany muzyk Edward Staniowski, dyrygentka - Jolanta Pinderak-Bielicka, akompaniatorka - Teresa Ptak. Rok bieżący to liczne koncerty, m.in. na Jasnej Górze i w archikatedrze, tradycyjny już koncert dla dzieci specjalnej troski przy ul. św. Barbary, występ dla Unii Laikatu Katolickiego, nagrania płytowe i magnetofonowe muzyki sakralnej, koncert jubileuszowy z udziałem Telewizji Polskiej w Kazimierzy Wielkiej i w Gorzkowie, i wreszcie tourneMe po Czechach, gdzie tworząc oprawę muzyczną Mszy św. w Horowicach i pilzneńskiej katedrze, Chór dał świadectwo wiary i przykład wspaniałej polskiej kultury. Częstochowscy śpiewacy, reprezentujący polskie rzemiosło, pokazali, że ich praca ściśle związana jest z wolą Stwórcy. Swoje talenty przynoszą do kościołów, by pieśnią chwalić Boga i dziękować za każdy dzień. W tym miejscu trzeba też wspomnieć o przyjaciołach Jubilata - ludziach dobrego serca, dzięki którym " Pochodnia" znajduje środki na organizowanie koncertów i wyjazdy zagraniczne, o ludziach, którzy wspomagają zespół materialnie i duchowo. Do takich mecenasów kultury należą m.in. znani częstochowscy piekarze i cukiernicy: Lech Jędryka i Jan Hadrian oraz znany działacz kultury - Ireneusz Kozera.
Uwieńczeniem 70-lecia są liczne koncerty, hołd oddany Jasnogórskiej Pani przed Jej Cudownym Obliczem, a 25 listopada koncert galowy w częstochowskiej Filharmonii i wielki jubileuszowy bal.
Gdzie słyszycie śpiew, tam wejdźcie, tam ludzie dobre serca mają, źli ludzie bowiem nigdy nie śpiewają. Dom Rzemiosła w Częstochowie dzięki "Pochodni" rozbrzmiewa śpiewem i oby zawsze tak było.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O synodzie na Dworcu Głównym PKP

2024-04-17 18:30
Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Spotkanie w Sali Sesyjnej na Dworcu PKP we Wrocławiu

W ramach Wieczorów Polskich w Sali Sesyjnej Dworca Głównego PKP we Wrocławiu odbyło się 184. spotkanie, w programie którego znalazł się Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Przerażający projekt w Belgii: eutanazja dla „ludzi zmęczonych życiem”

2024-04-17 09:46

Adobe.Stock.pl

W Belgii mamy do czynienia z kolejną przerażającą odsłoną kultury śmierci. Luc Van Gorp, stojący na czele jednego z funduszy ubezpieczeń, których celem jest zapewnienie każdemu godnej opieki zdrowotnej, wyszedł z propozycją eutanazji dla „ludzi zmęczonych życiem”. W odpowiedzi belgijscy biskupi przypomnieli, że „ludzkie społeczeństwo zawsze opowiada się za życiem”.

Więcej ...

Wkrótce peregrynacja relikwii bł. Rodziny Ulmów w obu warszawskich diecezjach

2024-04-18 16:38

Karol Porwich/Niedziela

Sięgająca do starożytności cześć oddawana relikwiom, modlitwa w aktualnych potrzebach (m. in. dla mających trudności ze spłatą kredytu), wsparcie i inspiracje dla rodzin oraz integracja parafii i lokalnego środowiska - to jedne z celów stojących za zaplanowaną na maj peregrynacją relikwii bł. Rodziny Ulmów w archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej. W tematykę peregrynacji wprowadzili jej organizatorzy podczas briefingu w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Wiara

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Kościół

Newsweek prawomocnie przegrał proces z biskupem...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...

Europa

Katolicy Szkocji w szoku – biskup-nominat zmarł nagle,...