Reklama

Niedziela Małopolska

Łąkta Górna

Zaproszenie na EDK Łąkta

Anna Kasprzyk

    Od kilku już lat, nie tylko w czas Wielkiego Postu, wpisuje się doświadczenie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej (EDK).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

    Tras proponowanych do przejścia, zazwyczaj nocą w samotności albo w niedużej grupie, przybywa nie tylko w Polsce. Podobnie jak pątników. Jedną z nowych propozycji jest zaproszenie na EDK, która rozpoczyna się w kościele pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Łąkcie (przy drodze Bochnia – Limanowa). Jak informuje pomysłodawczyni tej EDK, Anna Kasprzyk, zapisy już ruszyły. Rejon Łąkta startuje 19 marca o godzinie 20:00 i proponuje trzy trasy do wyboru: 32 km - https://www.edk.org.pl/trasa-edk-4473; 40 km - https://www.edk.org.pl/trasa-edk-4474 i 41 km - https://www.edk.org.pl/trasa-edk-4472 bardzo trudna!

    Pani Anna ma za sobą wiele tras EDK i doświadczeń oraz przemyśleń związanych z tą formą pielgrzymowania. Gdy pytam, skąd pomysł, aby taką drogę wytyczyć, wyjaśnia: - Przyczyna jest bardzo prosta; coraz więcej ludzi, zainteresowanych EDK w moim środowisku w Łąkcie, zaczęło mówić, że mają problem, aby dojechać np. do Krakowa czy Tarnowa, wejść na EDK, a potem zorganizować sobie powrót. Przyznaje, że to może być problemem, bo nikt z uczestników nie wie, czy dojdzie do końca, czy nie będzie musiał w połowie trasy odłączyć się i szukać możliwości powrotu. Dodaje: - Wtedy pomyślałam, aby wytyczyć trasę EDK z Łąkty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

    Po raz pierwszy uczestnicy weszli na EDK Łąkta w czasie Wielkiego Postu w 2020 r. I chociaż trwała już pandemia, całkiem sporo osób zdecydowało się zmierzyć z wyzwaniem. Również w tym roku zainteresowanie jest duże, a przygotowane trasy stanowią zróżnicowaną propozycję. Wszystkie trasy zaczynają się i kończą w kościele w Łąkcie. Dwie z nich (32 i 40 km) wiodą drogą asfaltową.

    Pomysłodawczyni trasy informuje: - EDK 40 kilometrowa przebiega przez 9 parafii i w każdej z nich stacja jest zaplanowana przy kościele. Droga zmierza w kierunku Kamionnej, następnie przez Kierlikówkę, Trzcianę, Leszczynę, Królówkę, Muchówkę, Rajbrot do Żegociny, a stąd - do Łąkty. Dodaje, że trasa 30 km jest krótszą wersją dla tych, którzy nie dadzą rady przejść 40 km. Wyjaśnia – W tej sytuacja uczestnicy rezygnują z dojścia do kościoła w Królówce. Od razu z Leszczyny pójdą w kierunku Muchówki i dalej wytyczonym szlakiem.

Reklama

    Moja rozmówczyni przyznaje, że wiele osób interesuje się tą najtrudniejszą EDK. I podkreśla: - To droga szyta na miarę ludzi, którzy chodzą po górach i mają bardzo dobrą kondycję. Tłumaczy, że trudność polega m.in. na tym, iż trasa wiedzie przez siedem okolicznych szczytów: Łopusze, Korab, Sałasz Zachodni, Sarczyn, Groń, Dzielec i Kamionną. - To jest Beskid Wyspowy, wchodzi się na jeden szczyt, potem się z niego schodzi i znowu trzeba się piąć w górę – wyjaśnia i zauważa: - To działa demotywująco na kontynuację wędrówki, ale satysfakcja po przejściu takiej drogi jest ogromna (uśmiech).

    Proponowany czas rozpoczęcia to piątkowy wieczór 19 marca. Anna Kasprzyk informuje: - Kto ma życzenie, to przychodzi na nabożeństwo o 20. Jest zaplanowana Droga Krzyżowa, w której można uczestniczyć, ale można też pomodlić się indywidualnie i wyruszyć na EDK o dowolnej godzinie. Ta propozycja wynika z faktu trwającej pandemii. Organizatorzy nie chcą naruszać prawa i doprowadzić do sytuacji, że w kościele w tym samym czasie będzie zbyt wiele osób.

    Szczegóły m.in. na www.facebook.com/Ekstremalna-Droga-Krzy%C5%BCowa-%C5%81%C4%85kta-100420584800860/. Zainteresowanych podjęciem wyzwania organizatorzy zapraszają do rejestracji na www.edk.org.pl

Podziel się:

Oceń:

2021-03-13 14:50

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęli rekolekcje przed święceniami kapłańskimi

2024-05-19 10:20

ks. Łukasz Romańczuk

12 diakonów [archidiecezja wrocławska, diecezja świdnicka i legnicka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Synów Niepokalanego Serca Błogosławionej Maryi Dziewicy] rozpoczęło swoje przygotowanie - rekolekcje przed przyjęciem święceń prezbiteratu.

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli