Reklama

Krzysztof Wielgut laureatem Nagrody im. Karola Miarki 2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W listopadzie br. marszałek województwa śląskiego Jan Olbrycht wręczył Nagrody im. Karola Miarki. Laureatami roku 2000 zostali: Antoni Halor, Alojzy Kopczyk i Krzysztof Wielgut - wieloletni współpracownik Niedzieli.
Nagroda im. Karola Miarki przyznawana jest od 1983 r. W dyplomie wręczanym laureatowi wydrukowana jest formuła: "Za wybitny dorobek wzbogacający wartości kultury regionu i kraju". Nagroda jest bardzo prestiżowa, laureatów - łącznie z tegorocznymi - jest 70.
W 1998 r. jednym z trzech laureatów Nagrody im. Karola Miarki został ks. inf. dr Ireneusz Skubiś, redaktor naczelny Niedzieli.
W charakterystyce Laureata, zawartej we wniosku o Nagrodę, napisano, że życie i praca Krzysztofa Wielguta stanowią szlachetny wzór postaw patriotycznych i bogoojczyźnianych - w najlepszym tego słowa znaczeniu. Jego ofiarność i zaangażowanie są wynikiem edukacji i wychowania wyniesionego ze szkół II Rzeczypospolitej oraz znakomitego przygotowania merytorycznego uzyskanego na Uniwersytecie Jagiellońskim.
Praca pedagogiczna przynosiła mu wiele zadowolenia. Podejmowane działania wychowawcze opierał na przesłankach wynikających z Dekalogu.
Szczególne zasługi wniósł Krzysztof Wielgut na rzecz Częstochowy. Tutaj blisko 50 lat uczył młodzież szkół średnich historii, geografii i fizyki.
Sam Laureat napisał w Uwagach o Nagrodzie im. Karola Miarki w 2000 r.: "Z uznaniem należy podkreślić, że w 1983 r., jakby w odpowiedzi na represje stanu wojennego, powstała fundacja nadająca nagrody za działalność naśladującą dokonania Karola Miarki w dziedzinie pogłębiania wiary i patriotyzmu. Jest to cenne szczególnie w obecnym czasie, gdy Polska atakowana jest przez cywilizację śmierci, zmierzającą do pozbawienia nas wiary w Boga i przejawów polskości".
Krzysztof Wielgut za największe zagrożenie dla narodu polskiego uważa dzisiaj jego włączenie się do sfery cywilizacji śmierci, to znaczy zaparcie się wiary katolickiej i polskości. Wielką rolę przypisuje publicystyce katolickiej, a swoją działalność w tym kierunku uważa za niezwykle ważną, zwłaszcza obecnie, gdy wiek i stan zdrowia nie pozwala już na inną działalność. Ostatnie 19 lat, odkąd pisuje do Niedzieli, to - w ocenie Krzysztofa Wielguta - okres bardzo cenny. Jest on przekonany, że właśnie pisanie artykułów najwięcej przyczyniło się do otrzymania Nagrody im. Karola Miarki.

* * *

Krzysztof Wielgut urodził się 13 maja 1919 r. w Szreniawie w woj. krakowskim, w pobożnej i patriotycznej rodzinie oficera Wojska Polskiego, której członkowie brali udział w powstaniu 1863 r. Treściami narodowymi karmił się od najmłodszych lat. "Wielkim wydarzeniem - jak podkreśla Laureat - było wstąpienie w wieku 13 lat do Korpusu Kadetów Marszałka Józefa Piłsudskiego we Lwowie. "Tu nauczyłem się cenić wielki honor, jakiego dostąpiłem, stając się obrońcą Ojczyzny. Tu wreszcie zaprawiłem się w trudach żołnierskiego życia i poznawałem uroki poświęcania się dla wyższych celów" - mówi Laureat Nagrody im. Karola Miarki. W Szkole Oficerskiej Broni Pancernych w Modlinie w latach 1937-39 zdobył świetne przygotowanie do zawodu... nauczycielskiego. K. Wielgut stwierdził, że tu "nauczył się być żywym wzorem dla podwładnych i spełniać wobec nich rolę ojca, stawiającego duże wymagania, i rolę matki, troszczącej się o potrzeby podwładnego i okazującej mu czułą opiekę i życzliwość". Wyżej przedstawionych zasad moralnych i właściwości wychowania wojskowego w latach wojny oraz pracy nauczycielskiej nie porzucił. Zmienił tylko metodę obrony narodu z orężnej na duchową, jako nauczyciel i wychowawca młodego pokolenia.
Krzysztof Wielgut brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W czasie okupacji niemieckiej przebywał w powiecie miechowskim, gdzie należał do Narodowej Organizacji Wojskowej, która weszła w skład Armii Krajowej. Był m.in. wykładowcą w konspiracyjnej Szkole Podchorążych AK. Komisja Weryfikacyjna AK nadała mu stopień kapitana. W 1945 r. podjął studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Ukończył je w czerwcu 1949 r. Zaliczył też III rok geografii na UJ, w 1955 r. podjął także studia zaoczne z fizyki na WSP w Opolu, które ukończył, otrzymując dyplom magistra. We wrześniu 1949 r. rozpoczął pracę nauczycielską w szkołach średnich w Częstochowie. Uczył z zamiłowaniem przez 48 lat, w tym 31 lat w Niższym Seminarium Duchownym (uczył także w Zespole Szkół Handlowych i Liceum Sztuk Plastycznych). Z uwagi na swe poglądy i reprezentowany system wartości dwukrotnie zmuszany był w okresie PRL do zmiany szkół, zaś kilkakrotnie wzywany na rozmowy do Urzędu Bezpieczeństwa, ze względu na "niesocjalistyczne wychowanie młodzieży". Jako nauczyciel wstąpił do Związku Harcerstwa Polskiego i został instruktorem harcerskim. Był związany ze środowiskiem akademickim, wygłaszając dla studentów odczyty ważne ze względu na zakłamanie oficjalnej historiografii. W 1981 r., gdy wznowione zostało wydawanie w Częstochowie Tygodnika Katolickiego Niedziela, został jego stałym współpracownikiem, umieszczając na łamach wiele artykułów, przeważnie o treści historycznej. Część z nich w roku bieżącym ukazała się w postaci wydawnictwa książkowego z serii Biblioteki "Niedzieli" pt. Obrazki z dziejów Polski.
Od 7 lat Krzysztof Wielgut pełni funkcję przewodniczącego Komisji Historycznej Okręgu Częstochowskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Działalność Krzysztofa Wielguta została wyróżniona licznymi nagrodami i odznaczeniami. On sam za najważniejsze z nich uważa Jasnogórski Medal Pro Fide et Patria.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

W niedzielę pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar Śląskich

2024-05-21 08:01

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W najbliższą niedzielę odbędzie się doroczna stanowa pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Mszy św. będzie przewodniczył i homilię wygłosi prymas Polski abp Wojciech Nowak.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego