Reklama

Niosą pomoc i nadzieję

Niedziela Ogólnopolska 50/2000

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki telefon zaufania

Reklama

Przy radomskiej Caritas działa od 5 miesięcy bezpłatny telefon " Linia Bratnich Serc". Do tej pory skorzystało z niego 1000 osób, co spowodowało, że zainteresowało się jego pracą Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej, prosząc bp. Jana Chrapka o przedstawienie skali problemów społecznych, które najczęściej pojawiają się w rozmowach caritasowskiego telefonu zaufania.
"Linia Bratnich Serc" jest odpowiedzią Kościoła na rosnącą liczbę ludzi dotkniętych życiowymi dramatami, załamanych psychicznie, uzależnionych od alkoholu i narkotyków, agresywnych, nie radzących sobie z trudną rzeczywistością. Przy telefonie zasiedli specjaliści z różnych dziedzin: pedagodzy, psycholodzy, prawnicy, policjanci, specjaliści w poradnictwie rodzinnym i, oczywiście, kapłani. Swoje dyżury pełnią z dobrej woli, zdając sobie sprawę, że czasem zwykła rozmowa i wskazanie dróg pomocy mogą uratować czyjeś życie. Najczęściej dzwonią ludzie z poważnymi kłopotami rodzinnymi lub wychowawczymi. Wielu szuka tutaj wsparcia w chwili załamania psychicznego, kiedy ma problemy z prawem, a nawet, by uleczyć złamane serce. Niejednokrotnie tematem rozmów są też wątpliwości natury religijnej, tragedie odchodzenia dzieci do sekt. Zdarzają się też telefony z prośbą o pomoc w kwestiach prawnych: rozliczenia z ZUS-em, sprawy alimentów, odszkodowań itd. Wolontariusze telefonu, których w tej chwili jest 90, często radzą, jak wyjść z nałogu alkoholikom i... uzależnionym od hazardu.
Telefon "Linia Bratnich Serc" jest nie tylko miejscem terapeutycznego "wracania do siebie", ale też sprawia, że wokół niego tworzy się środowisko ludzi gotowych pomagać bliźnim w potrzebie. Wokół problemów, które ujawnił telefon, zintegrowały się instytucje kościelne, państwowe i społeczne. Siostry Klaryski z klasztoru w Skaryszewie, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Radomiu, Kółka Różańcowe z Radomia, słuchacze Radia "Ave" - to tylko niektóre grupy z wielu, które regularnie modlą się w intencji ludzi dzwoniących do "Linii Bratnich Serc". Wiemy przecież, że modlitwa czyni cuda.
Wolontariusze z caritasowskiego telefonu zaufania starają się nieść pomoc w duchu Ewangelii. Co to oznacza? Przezwyciężanie problemów, wychodzenie na tzw. prostą, zwalczanie słabości musi być oparte na chrześcijańskim systemie wartości.
"Linia Bratnich Serc" działa pod bezpłatnym numerem telefonu 0-800-311-800, od poniedziałku do soboty w godz. 18.00-22.00. W każdy dzień dyżur pełnią inni fachowcy: poniedziałek - księża, wtorek - katecheci i pedagodzy, środa - specjaliści z poradnictwa rodzinnego, czwartek - psycholodzy i terapeuci, piątek - policjanci i prawnicy, sobota - specjaliści od narkomanii i alkoholizmu.

"Świąteczna zbiórka żywności"

W wielu miastach Polski trwa akcja Caritas "Świąteczna zbiórka żywności". Przed oblężonymi w tym czasie supermarketami krążą wolontariusze, prosząc o ofiarowanie dla ubogich podopiecznych Caritas konkretnych produktów spożywczych, takich jak: mąka, ryż, kasza, olej. Dla przykładu w Radomiu wręczane są klientom supermarketów kartki z listą produktów o przedłużonej trwałości i prośbą o dokonanie zakupu na jej podstawie. Uzyskane w ten sposób dary wrzucane są do specjalnych caritasowskich koszy, ustawionych przy wyjściu ze sklepu. Intencją Caritas jest nie tylko zapewnienie najuboższym paczek na świąteczne stoły, ale również uzupełnienie całorocznej, regularnej pomocy dla tych osób. " Świąteczna zbiórka żywności" odbywa się zazwyczaj na kilka tygodni przed świętami. Wolontariusze muszą mieć bowiem czas na rozdzielenie darów wśród ośrodków opiekujących się samotnymi, chorymi, bezdomnymi i bezradnymi ludźmi.
Pomysł sprawdził się w poprzednich latach, gdy wolontariusze Caritas zbierali żywność pod supermarketami m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Katowic, Tarnowa i Częstochowy. W każdej akcji uczestniczyło kilkuset wolontariuszy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ogrzej dłonie w Kielcach

W pobliżu dworca PKP kielecka Caritas uruchomiła nocną ogrzewalnię dla bezdomnych. Placówka działa od 18.00 do 9.00 rano, a schronienie w niej znajdzie ok. 40 osób. Ogrzewalnia ma pomóc przetrwać noc nie tylko bezdomnym, którzy nie znaleźli miejsca w schroniskach, ale też ludziom z problemami rodzinnymi, np. wyrzuconym na noc z domu. Każdy człowiek, który trafi do ogrzewalni, dostanie rano śniadanie fundowane przez miejscowy Ośrodek Pomocy Społecznej. Ogrzewalnia jest mile widziana przez kolejarzy, którzy wolą, by bezdomni trafili pod skrzydła caritasowskiej ogrzewalni, niż utrudniali pasażerom PKP korzystanie z dworca.
W zorganizowaniu tego miejsca pomogły Świętokrzyski Urząd Wojewódzki, kieleckie Wodociągi i prywatne firmy.

Fałszywe świece Caritas

W całej Polsce pojawili się oszuści sprzedający nie poświęcone opłatki i podrobione świece Caritas z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Świece Caritas można kupić wyłącznie na terenie parafii lub w wyznaczonych punktach, np. przed supermarketami. Wolontariusze Caritas mają przy sobie identyfikatory Caritas i stosowne dokumenty. W razie wątpliwości można poprosić ich o wylegitymowanie się.
W każdej diecezji przygotowuje się ok. 100 tys. świec. Całkowity zysk z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom trafia do dzieci z ubogich rodzin, niepełnosprawnych, ze środowisk patologicznych. Środki te służą do zorganizowania letniego i zimowego wypoczynku dla najmłodszych, dożywiania w szkole, sfinansowania kosztownego leczenia i zabiegów rehabilitacyjnych dzieci, które bez naszego wsparcia pozostałyby kalekami.
Każda złotówka wydana na zakup świec od oszustów - to złotówka mniej dla najbardziej potrzebujących.
Równie ostrożnym należy być przy zakupie opłatków. Pamiętajmy, że opłatki nabywać trzeba w kościołach. Wtedy mamy pewność, że są one poświęcone i mogą znaleźć się na katolickim wigilijnym stole.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jaskinia Słowa (I Niedziela Adwentu, rok C, ks. Maciej Jaszczołt)

2024-11-30 10:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Archidiecezja częstochowska ma 170 nowych lektorów

2024-12-01 17:21

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

W kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie abp Wacław Depo przewodniczył 1 grudnia br. Mszy św. z obrzędem błogosławieństwa 170 lektorów z 62 parafii naszej archidiecezji.

Więcej ...

Adwentowe warsztaty u dominikanów

2024-12-01 17:33
Koncert finałowy w wykonaniu chóru złożonego z uczestników warsztatów.

Marzena Cyfert

Koncert finałowy w wykonaniu chóru złożonego z uczestników warsztatów.

Zakończyły się Adwentowe Warsztaty Muzyczno-Liturgiczne u dominikanów we Wrocławiu. Połączone były z rekolekcjami, które głosił o. Wojciech Sznyk, dominikanin z Krakowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Wiadomości

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła