Reklama

Niedziela Lubelska

Akcja Katolicka. Służą Bogu i człowiekowi

Uroczyste przyrzeczenie nowych członków AK

Ewa Kamińska

Uroczyste przyrzeczenie nowych członków AK

Do parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej dołączyły kolejne osoby z Kawęczyna, Lubartowa, Lublina, Świdnika, Trawnik i Urzędowa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią odbyło się spotkanie Akcji Katolickiej Archidiecezji Lubelskiej. Kilkudziesięciu członków i sympatyków AK zebrało się w sobotę, 13 marca, w lubelskiej archikatedrze, aby uczestniczyć w Wielkopostnym Dniu Skupienia.

Spotkanie rozpoczęła konferencja o roli Eucharystii w życiu chrześcijanina, którą wygłosił ks. Michał Głowacki, asystent kościelny IAKAL. Podkreślił, że dla wszystkich ruchów i stowarzyszeń katolickich, niezależnie od charyzmatu, a także osobowości założycieli, wspólnym fundamentem jest Eucharystia. Ona daje gwarancję, że życie chrześcijanina będzie zgodne z wolą Bożą. Podkreślił, że Eucharystia jest obecnością Chrystusa w Kościele i nie ma ważniejszej czynności Kościoła niż Ona. To także jedyny sakrament, w którym Jezus Chrystus obecny jest substancjalnie, w konkretnych postaciach – chleba i wina. Przychodząc na Eucharystię mamy oddać chwałę Bogu i sami się uświęcić. – Jeżeli chcemy, żeby nasze życie było chrześcijańskie, trzeba zacząć od dostrzeżenia w Eucharystii, że Bóg miłuje człowieka tak dalece, że wydał swojego Syna za nas – powiedział ks. Michał. Tak jak chleb i wino, przemienione podczas Eucharystii stają się Chrystusem, darem dla Ojca, tak i my też mamy ofiarować swoje życie Bogu i je przemieniać. A przemiana dotyczy przede wszystkim myślenia, dopiero potem idą czyny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po konferencji rozpoczęła się Msza Święta, której przewodniczył Metropolita Lubelski abp Stanisław Budzik. W homilii nawiązał do postaw celnika i faryzeusza, którzy przybyli do Świątyni. Zauważył, że z obu postaw można się wiele nauczyć. – Faryzeusz nie był zdziercą, oszustem, cudzołożnikiem. Czynił więcej niż był zobowiązany. Nie był minimalistą, ale dawał z siebie wiele. Pościł częściej, niż wymagało tego Prawo. Oddawał na Bożą chwałę 10% swoich dochodów – powiedział ks. Arcybiskup. Podkreślił, że jednak nie jest on dla nas wzorem postępowania, gdyż zapomniał, że dobro, które czyni jest dziełem Bożej łaski, a dobre uczynki nie dają mu prawa, by wynosić się nad innych. Celnik przytłoczony jest ciężarem swoich win, ale ufa Bogu i w swoim sercu odczuwa żal. – Jakże wiele możemy się od celnika nauczyć, ale w odwrotnym kierunku, niż u faryzeusza. Nie możemy celnika naśladować w jego złym postępowaniu, nieuczciwości, chęci zysku. […] Powinniśmy jednak przyjąć jego wewnętrzne nastawienie, przyznanie się do winy, uderzenie się we własną, a nie cudzą pierś, zaufanie Bożemu miłosierdziu.

Reklama

Metropolita przypomniał, że spotkanie w archikatedrze przypada w ósmą rocznicę wyboru papieża Franciszka na Stolicę Piotrową. Podkreślił znaczenie tego pontyfikatu, który światu i Kościołowi przywraca nadzieję. Podkreślił zwłaszcza ostatnią wizytę papieża w Iraku, kraju zniszczonym przez wojnę i terroryzm, któremu przyniósł orędzie pokoju. – Dziękujemy papieżowi za jego list apostolski o świętym Józefie. […] List ten obrazuje miłość i troskę, jaką św. Józef otaczał Jezusa, Syna Bożego i Jego Matkę Maryję, troskę, która jest drogowskazem dla wszystkich wierzących – powiedział Arcypasterz. Nawiązując do Roku Rodziny zapowiedzianego przez papieża Franciszka z okazji 5. rocznicy adhortacji apostolskiej „Amoris leticia”, zauważył, że rodzina powinna się znaleźć w centrum zaangażowania i troski kościelnej oraz duszpasterskiej, także Akcji Katolickiej. – Patronowi Kościoła Powszechnego, św. Józefowi, polecamy dzieło Akcji Katolickiej w naszej archidiecezji. Niech się dalej rozwija, niech owocnie prowadzi swoją działalność informacyjną i edukacyjną, niech nadal daje świadectwo wiary i miłości – powiedział Metropolita Lubelski.

Pod koniec Mszy Świętej kilkunastu nowych członków Akcji Katolickiej złożyło uroczyste przyrzeczenie. – Dziękuję, że mieliście odwagę włączyć się w to dzieło – powiedział abp Stanisław Budzik. – Myślę, że to piękny prezent dla papieża Franciszka na 8. rocznicę pontyfikatu. On nie przestaje nam przypominać, że […] jesteśmy wezwani, aby stawać się misjonarzami, aby głosić Ewangelię. […] Dziękuję wszystkim, że chcecie służyć Bogu przez to, że służycie człowiekowi.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Podziel się:

Oceń:

2021-03-15 07:51

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: moja Matka Jasnogórska tak mnie uzdrowiła

2024-05-02 20:40

Karol Porwich/Niedziela

To Ona, moja Matka Jasnogórska, tak mnie uzdrowiła. Jestem Jej niewolnikiem, zdaję się zupełnie na Jej wolę i decyzję.

Więcej ...

Werona czeka na papieża: pielgrzymka pod znakiem pokoju

2024-05-03 10:24

materiał prasowy

Dziesięć lat od ostatniej Areny Pokoju, w Weronie odbędzie się kolejne spotkanie przypominające o dziedzictwie tego włoskiego miasta, które leży na „skrzyżowaniu kultur i narodów”. - Udział papieża w tym wydarzeniu przyczyni się do wzmocnienia naszego wołania na rzecz pokoju i sprawiedliwości - mówi burmistrz Damiano Tommasi. Franciszek będzie w Weronie 18 maja, w wigilię uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Więcej ...

Rzeszowskie spotkania maryjne

2024-05-03 21:00
Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Irena Markowicz

Pani Rzeszowska na osiedlu Staroniwa

Majową pobożność skierowaną ku Matce Bożej zauważamy w różnych miejscach i okolicznościach. Tak jest i tak było przez wieki. Maryja otaczała opieką, kiedy prosiliśmy o to, ale też wspierała, kiedy brakowało już sił, aby zwracać się o pomoc.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania