Reklama

HOLANDIA

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół przeciwko ustawie legalizującej eutanazję

Uchwalenie przez parlament holenderski ustawy legalizującej eutanazję i pomoc lekarzy w popełnianiu samobójstwa przez nieuleczalnie chorych spotkało się z krytyką Kościoła katolickiego zarówno w Holandii, jak i w innych krajach. Ustawę skrytykowała Stolica Apostolska oraz Rada Europy.
Zdaniem biskupów holenderskich, zaistniały fakt jest sygnałem alarmowym dla całej Europy; legalizując pomoc lekarza w popełnianiu samobójczej śmierci, człowiek ustanawia się panem życia i śmierci. - Jeśli ludzie cierpią, należy im pomagać, a nie zabijać - uważają biskupi Holandii.
Nowa ustawa otwiera drzwi nadużyciom w tej dziedzinie. W ciągu 20 lat tolerowania tych zbrodniczych praktyk w Holandii odnotowano ok. 1000 przypadków eutanazji bez wiedzy i zgody chorego. Według Rady Europy, ustawa jest sprzeczna z Europejską Konwencją Praw Człowieka, zasadami etyki lekarskiej uznanymi w 1987 r. przez 12 państw UE i Deklaracją Genewską Światowej Organizacji Zdrowia z 1948 r.

"Światło Pokoju 2000" dotrze do 20 krajów

Reklama

"Światło Pokoju" z Groty Narodzenia Jezusa w Betlejem zabłyśnie w tym roku w 20 krajach świata. Harcerze austriaccy, którzy są twórcami tej inicjatywy, przywiozą "Światło Pokoju" do Wiednia i przekażą je swym kolegom z innych krajów europejskich podczas nabożeństwa ekumenicznego. Światło to ma przypominać ludziom, że narodziny Jezusa niosą obietnicę pokoju dla wszystkich ludzi na świecie. Jan Paweł II otrzyma je w Watykanie 20 grudnia br.
O szczegółach prowadzonej już po raz 15. akcji poinformował na konferencji prasowej 22 listopada br. w Linzu dyrektor rozgłośni radiowej ORF w Górnej Austrii - Kurt Rammerstorfer.
W tym roku poleci z Austrii do Tel Awiwu 12-letni Benjamin Forstinger, który otrzyma "Światło Pokoju" z rąk dwóch swych rówieśników. Chłopiec został w ten sposób uhonorowany za to, że od dawna poświęca cały wolny czas na opiekę nad swoim sparaliżowanym młodszym kolegą. Tym razem uroczystość nie odbędzie się, jak zwykle, w Betlejem, lecz w Tel Awiwie i będzie miała wyjątkowo skromny charakter ze względu na napiętą sytuację w Izraelu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przeciwko klonowaniu człowieka

Arcybiskup Paryża - kard. Jean-Marie Lustiger zaapelował do francuskich polityków, by udaremnili próby legalizacji klonowania człowieka. "Jest obowiązkiem polityków zabronić klonowania ludzi, podobnie jak uczynił to 7 września br. Parlament Europejski" - stwierdził kard. Lustiger w wywiadzie dla Le Monde. Kard. Lustiger przestrzegł też przed niebezpieczeństwem działań eugenicznych jako sprzecznych z prawem naturalnym. Arcybiskup Paryża skrytykował także komercyjne podejście w bioetyce. Hierarcha wezwał polityków do odpowiedzialności, podkreślając, że niebezpieczeństwa nie są sprawą przyszłości, lecz istnieją realnie już dzisiaj.
Wywiad z kard. Lustigerem ukazał się w przeddzień prezentacji przez premiera Francji przed Krajowym Konsultacyjnym Komitetem Etycznym nowych propozycji prawa dotyczącego bioetyki i debaty parlamentarnej nt. zmian w ustawie aborcyjnej.

Obraz Matki Bożej Katyńskiej w moskiewskiej katedrze

Reklama

W transepcie katedry moskiewskiej umieszczono relikwiarz św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Relikwiarz, w kształcie sarkofagu gotyckiego, został podarowany przez sanktuarium św. Teresy po peregrynacji jej relikwii w Rosji. Z lewej strony relikwiarza znajduje się ikona św. Teresy, wykonana według kanonów odpowiadających ikonom wschodnim.
Z prawej zaś strony marmurowej ściany został umieszczony obraz Matki Bożej Zwycięskiej z Kozielska, zwanej też Katyńską. Choć w zamiarze twórcy było stworzenie ikony, obraz nie posiada jednak jej kanonicznych znamion. Wykonała go i podarowała katedrze w Moskwie Irena Bahr-Świdzińska, zamieszkała w Arizonie (USA), na prośbę swojego brata Jerzego Bahra, obecnego ambasadora Polski w Kijowie. Myślą przewodnią dzieła jest ukazanie idei pojednania narodów ponad wspólnymi cierpieniami spowodowanymi przez szalejącą ideę komunistyczną, przeciwną Bogu i ludziom. Tekst inskrypcji w dwóch językach, umieszczony w dolnej części obrazu, dotyczy ostatecznego zwycięstwa dobra nad złem, a więc zmartwychwstania w chwale wszystkich poległych. Tekst rosyjski jest fragmentem modlitwy Akatystu, tekst polski - fragmentem wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny. Oba teksty zostały połączone krzyżykiem wykonanym z chleba, a przysłanym z więzienia w 1947 r. przez krewnego autorki obrazu - Jerzego Zakulskiego, ofiary reżimu komunistycznego. Znak krzyża z miejsca prześladowań niezliczonych ofiar na ziemi polskiej i rosyjskiej może łączyć przez cierpienie i ponad krzywdami.
Modląc się przed nowym wizerunkiem Bogarodzicy, trzeba głęboko wierzyć w to, że Matka Boża pochylająca się nad cierpieniem swoich dzieci mówiących różnymi językami doprowadzi do pełnego odkrycia Bożego Miłosierdzia, w którym możemy znaleźć nadzieję na pełną jedności i pokoju przyszłość.
Tak pięknie, artystycznie wykonana ikona Maryi z Dzieciątkiem wtulonym w bolejące oblicze Matki staje się w moskiewskiej katedrze prawdziwym znakiem przebaczenia i pojednania.

Ks. Andrzej Steckiewicz

WŁOCHY

Włoska organizacja wolontariuszy na rzecz pomocy międzynarodowej AVSI zaapelowała do bogatych krajów o przekazanie swoich zapasów żywnościowych głodującym w Afryce. AVSI, wspierana przez czołowych włoskich polityków, wysłała petycję do Franza Fischlera - komisarza Unii Europejskiej ds. rolnictwa i do Pedra Scanio - ministra rolnictwa Włoch. Petycję wystosowano w czasie odbywającego się w Brukseli spotkania unijnych ministrów rolnictwa.
Watykańska organizacja charytatywna "Fides" w wydanym ostatnio raporcie podała, że w krajach UE składuje się ponad 435 tys. ton ryżu, podczas gdy 800 mln ludzi na świecie głoduje. Zapasy UE wystarczyłyby głodującym ludziom z Przylądka Afryki na 2 miesiące, natomiast ludności z Erytrei - na 6 miesięcy.

WIELKA BRYTANIA

Reklama

Brytyjska Biblioteka Narodowa po raz pierwszy wystawiła oba posiadane przez nią egzemplarze Biblii Gutenberga. Można je oglądać na stronie internetowej British Library. Jak poinformował kurator Biblioteki - Kristian Jensen, elektroniczna wersja Biblii Gutenberga przygotowana została we współpracy z jednym z uniwersytetów japońskich. Obecnie naukowcy całego świata będą mieli okazję do studiowania egzemplarzy Biblii znajdujących się w Londynie, nie biorąc do rąk tych cennych ksiąg. Według informacji Jensena, 10 naukowców i techników japońskich spędziło 2 tygodnie w Londynie, przygotowując najnowocześniejszymi technikami fotograficznymi elektroniczną wersję Biblii. Już od czerwca br. w Internecie dostępna jest Biblia Gutenberga z Getyngi. Według informacji Uniwersytetu Dolnej Saksonii, stronę tę odwiedziło dotychczas ponad pół miliona osób.

NIGERIA

Kolejny północny stan w Nigerii - Kano wprowadził islamskie prawo szarijatu. Wcześniejsze przyjęcie szarijatu w sąsiednim stanie Kaduna doprowadziło do walk między chrześcijanami a muzułmanami oraz spowodowało śmierć wielu ludzi.
Rzecznik gubernatora Kano powiedział dziennikarzom BBC, że prawo islamskie nie będzie stosowane wobec mniejszości chrześcijańskiej w tym stanie. Jednak według agencji prasowej BBC, obecna sytuacja może doprowadzić na tym terenie do konfliktu między chrześcijanami a muzułmanami.

KAZACHSTAN

Administrator apostolski Ałma Aty - o. Henry Howaniec OFM przyjął 26 listopada br. w miejscowej katedrze sakrę biskupią z rąk nuncjusza apostolskiego w Kazachstanie - abp. Mariana Olesia. Współkonsekratorami byli abp Alberto Tricarico z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej i bp Jan Paweł Lenga z Karagandy. Mszy św. konsekracyjnej, sprawowanej po rosyjsku i łacinie, przewodniczył nowy Biskup, a kazanie wygłosił po angielsku i rosyjsku abp M. Oleś. Uroczystość zgromadziła licznych księży i siostry zakonne z całego Kazachstanu oraz wielu wiernych.
W kazaniu Nuncjusz Apostolski zwrócił uwagę, że była to pierwsza katolicka sakra biskupia w Kazachstanie, gdyż urzędujący w tym kraju bp Lenga otrzymał sakrę w Moskwie. Fakt ten oznacza stabilizację Kościoła w tym kraju, gdzie mieszkają liczni katolicy, którzy jednak przez wiele lat pozbawieni byli opieki duszpasterskiej. Kościół katolicki w Kazachstanie ma obecnie - po raz pierwszy w swoich dziejach - dwóch biskupów.

JEDNYM ZDANIEM

Jan Paweł II przyjął dymisję kard. Achille Silvestriniego ze stanowiska prefekta Kongregacji dla Kościołów Wschodnich w związku z osiągnięciem przezeń wieku emerytalnego. Jego następcą Ojciec Święty mianował dotychczasowego patriarchę antiocheńskiego Syryjczyków - abp. Ignacego Moussę I Daouda.

Jan Paweł II ustanowił ordynariat wojskowy w Republice Litewskiej i mianował pierwszym jego zwierzchnikiem biskupa Szawli - Eugenijusa Bartulisa (Litwa jest pierwszym krajem postsowieckim, który otrzymał własne zorganizowane katolickie duszpasterstwo wojskowe).

Komunistyczne władze na Kubie zaostrzyły represje wobec katolików: nowa ustawa przewiduje odbieranie tytułów naukowych i zawodowych osobom, które wstępują do seminariów lub zgromadzeń zakonnych.

Kierowana przez premiera Kanady Jeana ChreMtiena Partia Liberalna odniosła zwycięstwo w wyborach parlamentarnych. Rekordowo niska, najniższa od 75 lat, była frekwencja - głosowało zaledwie 63% uprawnionych.

Szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli kalendarz i strategię negocjacji z kandydatami do UE, zakładające ewentualne przyśpieszenie tych negocjacji.

Obradujący w Wiedniu członkowie Rady Ministerialnej OBWE nie doszli do porozumienia w sprawie sposobów rozwiązywania konfliktów w Czeczenii, Gruzji i Mołdawii.

Na nadzwyczajnym szczycie w Zagrzebiu Unia Europejska obiecała krajom b. Jugosławii oraz Albanii pomoc w wysokości 5 mld euro do 2005 r. Potwierdziła też, że są potencjalnymi kandydatami do członkostwa w UE, jeśli będą szanować prawa mniejszości i współpracować z Trybunałem ONZ w Hadze.

Oskarżony o zbrodnie wojenne b. prezydent Jugosławii Slobodan MilosSević został ponownie wybrany na przewodniczącego Socjalistycznej Partii Serbii. W swoim wystąpieniu nazwał "zamachem stanu" demokratyczną rewolucję, która zmusiła go do oddania władzy.

Serbskie siły demokratyczne zawarły porozumienie o wspólnym starcie w nadchodzących wyborach parlamentarnych w Serbii: 18 partii wystąpi pod hasłem DOS - Vojislav KosStunica.

Prezydent Republiki Czarnogóry - Milo Djukanović zapowiedział rozpisanie w przyszłym roku referendum w sprawie niepodległości Czarnogóry.

Czeski parlament odrzucił weto prezydenta Vaclava Havla, przedłużając okres obowiązywania ustawy lustracyjnej (teoretycznie może ona obowiązywać już na stałe).

Prezydent Litwy powołał specjalnego koordynatora, który skonsoliduje dyplomatyczne wysiłki nad wejściem kraju do NATO. Litwa zakłada, że wejdzie do Sojuszu najpóźniej do końca 2002 r., wraz ze Słowenią i Słowacją.

Miliony Ukraińców pozostają bez dostaw prądu - na Ukrainie wyłączono z powodów technicznych większość reaktorów jądrowych.

Organizacje pozarządowe z Afganistanu alarmują, że ludność tego kraju znajduje się na krawędzi głodu. Do tragicznych skutków trwającej tam od dwóch dziesięcioleci wojny domowej doszła jeszcze największa od 30 lat susza, której Afgańczycy doświadczają od 2 lat.

Premier Izraela Ehud Barak sprzeciwił się planom rozmieszczenia sił międzynarodowych na terytoriach okupowanych, gdzie toczą się walki z Palestyńczykami. Propozycja taka wyszła od przywódcy Autonomii Palestyńskiej Jasira Arafata.

Premier Izraela Ehud Barak zgodził się pod presją opozycji na wcześniejsze wybory parlamentarne; opozycja odrzuciła jego apel o utworzenie wspólnego rządu o nadzwyczajnych uprawnieniach.

W Egipcie po raz pierwszy od 50 lat deputowany katolicki, Rami Lakah, został wybrany do parlamentu.

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: w imię zdrowia będzie się deprawowało umysły już nawet małych dzieci

2024-11-30 15:22
Abp Marek Jędraszewski

Archidiecezja Krakowska

Abp Marek Jędraszewski

- Tegoroczny Adwent jest przygotowaniem nie tylko do Świąt Bożego Narodzenia, ale jednocześnie do Roku Jubileuszowego, który rozpocznie się w dniu upamiętniającym 2025 rocznicę przyjścia na świat Zbawiciela. (...) Nadchodzą dni, w których cały wierny lud Boży będzie mógł obficie korzystać z łaski zbawienia, zwłaszcza przez możliwość zyskania jubileuszowego odpustu zupełnego - pisze w liście pasterskim na rozpoczynający się Adwent abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Bp Solarczyk: Rok Jubileuszowy czasem troski o gorliwe życie wiary i przemianę duchową

2024-12-01 17:30
Bp Marek Solarczyk

BP KEP

Bp Marek Solarczyk

Niech Rok Jubileuszowy będzie czasem naszej troski o gorliwe życie wiary i przemianę duchową, która dopełnia się w sakramencie pokuty - napisał biskup Marek Solarczyk w liście do wiernych na pierwszą niedzielę Adwentu. List jest dzisiaj czytany w kościołach diecezji radomskiej.

Więcej ...

Bp Kleszcz: w Adwent zapalajcie serca do uczynków!

2024-12-01 15:09

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Potrzeba czytania znaków

Wiara

Potrzeba czytania znaków

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Wiara

Czuwajcie i módlcie się w każdym czasie – bo Pan jest...

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Wiadomości

Tłumy w Warszawie na proteście przeciwko obowiązkowej...

Nowenna do św. Mikołaja

Wiara

Nowenna do św. Mikołaja

Rocznica objawienia cudownego medalika

Kościół

Rocznica objawienia cudownego medalika

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

Wiadomości

Bulwersujące! Applebaum, Holland i Tokarczuk otrzymały...

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

Wiara

To z nim Bóg komunikował się za pomocą snów. Pogromca...

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Kościół

TK orzekł w sprawie zasad nauki religii w publicznych...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła