W informacji przekazanej PAP przez biuro prasowe Episkopatu, przewodniczący Episkopatu podkreślił, iż "celem ogłoszonego Roku Rodziny jest ofiarowanie Kościołowi możliwości pogłębionej refleksji, aby konkretnie żyć bogactwem adhortacji apostolskiej +Amoris laetitia+", której 5. rocznica publikacji przypada 19 marca.
W tym kontekście przewodniczący Episkopatu zwrócił uwagę na znaczenie tzw. dwunastu szlaków przebytych wspólnie z rodzinami i mających na celu wprowadzenie w życie adhortacji apostolskiej.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pośród nich wymienił umocnienie duszpasterstwa przygotowania do małżeństwa za pomocą nowych przewodników do katechumenatu w diecezjach i parafiach, wzmocnienie duszpasterstwa towarzyszenia małżonkom przez spotkania oraz modlitwy, organizowanie spotkań dla rodziców, propagowanie spotkań poświęconych refleksji wokół piękna i trudności życia rodzinnego, umocnienie towarzyszenia małżeństwom w kryzysie, włączanie małżonków w struktury diecezjalne i parafialne w celu tworzenia duszpasterstw rodzin.
Przewodniczący Episkopatu zaznaczył, że między rodziną, kościołem domowym a Kościołem powinna istnieć wzajemność, "aby każda strona umiała odkryć siebie i swoją wartość, jako niezastąpiony dar dla drugiej strony".
"Polecam wszystkim wiernym, a w szczególności rodzinom katolickim, skoncentrowanie się na tym wszystkim, co będzie związane z rozpoczynającym się 19 marca Rokiem Rodziny, ponieważ sytuacja rodzin na naszym kontynencie jest trudna, co skłania do większego zaangażowania w jej wsparcie" – powiedział abp Gądecki.
Rok Rodziny, który rozpocznie się 19 marca, potrwa do 26 czerwca 2022 roku i zakończy się X Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie z Ojcem Świętym. Wszelkie inicjatywy, które zostały zaplanowane na ten czas, zamieszczone są na stronie www.amorislaetitia.va.