Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

6 stycznia otrzymaliśmy cenne dziedzictwo, które należy przekazać przyszłym pokoleniom, idąc w dwu kierunkach. Przede wszystkim stawiając nadal Chrystusa w centrum życia osobistego i społecznego. Owoce świętości, jaką wniesiemy w codzienne życie, pokażą, czy naprawdę przeżyliśmy Jubileusz. Po drugie, należy nieść wszędzie świadectwo miłości, która prowadzi do przebaczenia, posługi, gotowości, współczucia. Parafrazując Ewangelię, możemy powiedzieć: Po tym poznają, że mieliście Jubileusz, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.

Jan Paweł II

(Z przemówienia na spotkaniu z przedstawicielami władz odpowiedzialnych za obchody Roku Świętego - 11 stycznia 2001 r.)

Jan Paweł II do Polaków

17 stycznia br. Jan Paweł II tradycyjnie pozdrowił pielgrzymów z Polski. Wśród nich Związek Podhalan, który odbywał w Rzymie swe IV Światowe Rekolekcje Podhalańskie.
"U początku nowego tysiąclecia przybyliście tutaj z kraju i z zagranicy, ażeby wspólnie umacniać się świadectwem wiary, która na Podhalu i w innych regionach południowej Polski od pokoleń stanowiła centrum życia osobistego, rodzinnego i społecznego. Prosta, a zarazem głęboka miłość do Chrystusa, oddanie dla Ojczyzny i odpowiedzialność za Kościół - to wartości, których górale strzegli jak najcenniejszego skarbu. (...)
Wiem, że program Waszych rekolekcji do tego dziedzictwa nawiązuje. Chcecie odkrywać, w jaki sposób krzyż jest drogą do ´ślebody´. Co to znaczy? Że chrześcijańskie ruchy odnowy ewangelicznej są na służbie Kościoła. Dlatego ojczyzna to ojcowizna, na którą trzeba pracować.
Szukajcie wytrwale odpowiedzi na te pytania - apelował Jan Paweł II - nie tylko w ciągu rekolekcji, ale także w życiu na co dzień. A owoce tego poszukiwania nieście z Bożą pomocą do innych, ażeby bogata religijna tradycja Podhala rozwijała się i była zaczynem duchowej odnowy rodzin i środowisk we wszystkich krajach, w których żyjecie. Niech Bóg Wam błogosławi!".

Audiencja generalna 17 stycznia 2001 r.

Jan Paweł II odwiedzi Maltę

Reklama

Jan Paweł II ma w ciągu najbliższych miesięcy odwiedzić Maltę, aby ogłosić tam błogosławionym ks. Jerzego Precę - miejscowego kapłana, bardzo zasłużonego dla religijnego wychowania dzieci. Byłaby to pierwsza beatyfikacja Maltańczyka dokonana na jego rodzinnej ziemi.
Ks. Jerzy Preca, zwany po maltańsku Don Gorg, czyli Ojciec Jerzy, niemal całe swoje życie związany był ze stolicą kraju - La Vallettą. Tam się urodził 12 lutego 1880 r. i tam zmarł 26 lipca 1962 r. Założył Stowarzyszenie Nauki Chrześcijańskiej (Societas Doctrinae Christianae), zwane potocznie "Museum Society", które zajmowało się nauczaniem i przygotowywaniem dzieci z ubogich rodzin do I Komunii św. Znały go dzieci nie tylko w stolicy, ale na całej wyspie.
Na szczeblu archidiecezji proces beatyfikacyjny zakończono w marcu 1975 r. dekretem "nihil obstat" (nie ma zastrzeżeń). 21 listopada 1997 r. Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dokument w sprawie cnót heroicznych, a od 28 czerwca 1999 r. kandydatowi na ołtarze przysługuje tytuł sługi Bożego.
Papież przebywał już na Malcie z wizytą oficjalną w dniach 25-27 maja 1990 r. Ponadto 1 września tegoż roku zatrzymał się na stołecznym lotnisku podczas postoju technicznego, rozpoczynając podróż do Afryki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowy obserwator Stolicy Apostolskiej przy Biurze ONZ

Dotychczasowy sekretarz Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" - bp Diarmuid Martin został mianowany 17 stycznia br. przez Jana Pawła II stałym obserwatorem Stolicy Apostolskiej przy Biurze Narodów Zjednoczonych i Instytucjach ONZ w Genewie i przy Światowej Organizacji Handlu (WTO).
Jednocześnie Papież podniósł go do godności arcybiskupa.
Abp Diarmuid Martin urodził się 8 kwietnia 1945 r. w Dublinie. Święcenia kapłańskie przyjął 25 maja 1969 r. W służbie watykańskiej pracuje od 1977 r., początkowo w Papieskiej Radzie ds. Rodziny. W 1986 r. został podsekretarzem, a w 1994 r. - sekretarzem Papieskiej Rady "Iustitia et Pax". Mianowany biskupem 5 grudnia 1998 r., sakrę biskupią przyjął 6 stycznia 1999 r. z rąk Ojca Świętego Jana Pawła II. W latach osiemdziesiątych bp Martin był także wicerektorem rzymskiego kolegium księży Campo Santo.
Wielokrotnie reprezentował Stolicę Apostolską na konferencjach międzynarodowych, a w ostatnich latach był bardzo zaangażowany w watykańską inicjatywę na rzecz oddłużenia najbiedniejszych krajów.

Kondolencje w związku z trzęsieniem ziemi w Salwadorze

Reklama

Jan Paweł II przesłał za pośrednictwem Kardynała Sekretarza Stanu telegram kondolencyjny do przewodniczącego Konferencji Episkopatu Salwadoru w związku z tragicznym trzęsieniem ziemi w Ameryce Środkowej.
Wskutek kataklizmu zginęło co najmniej 400 osób, a ponad tysiąc jest zaginionych. Największe straty poniósł Salwador, ale wstrząsy dotarły też do Gwatemali, Nikaragui, Hondurasu i Meksyku.
Zapewniając o swej modlitwie w intencji śmiertelnych ofiar tej klęski żywiołowej, Ojciec Święty wezwał do solidarnej pomocy wszystkim, którzy zostali dotknięci jej następstwami. O pomoc dla poszkodowanych Jan Paweł II apelował też 14 stycznia na zakończenie południowej modlitwy Anioł Pański.

Audiencja dla ministra spraw zagranicznych Rosji

15 stycznia br. Jan Paweł II przyjął na audiencji prywatnej rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Igora Iwanowa. Według źródeł watykańskich, w czasie spotkania nie mówiono o ewentualnej wizycie Jana Pawła II w Moskwie.
Po spotkaniu z Papieżem min. Iwanow złożył wizytę sekretarzowi stanu Stolicy Apostolskiej - kard. Angelo Sodano oraz szefowi dyplomacji Stolicy Apostolskiej - abp. Jean-Louis Tauranowi. Mówił z nimi o stosunkach dwustronnych, w tym o sytuacji społeczności katolickiej w Federacji Rosyjskiej, a także o sprawach międzynarodowych. Rozmowy ukazały zbieżność stanowisk Watykanu i Moskwy w wielu kwestiach, w tym wobec szczególnie złożonej - jak podkreślono w komunikacie - sytuacji na Bliskim Wschodzie.
W komunikacie na temat tych spotkań rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls oświadczył, że audiencja u Jana Pawła II przebiegała "w atmosferze wielkiej serdeczności", a rozmowy dotyczyły "spraw interesujących obie strony, w szczególności życia wspólnot katolickich w Federacji Rosyjskiej". Dokonano również wymiany opinii na temat sytuacji międzynarodowej.

Zatwierdzono termin wizyty Papieża na Ukrainie

Reklama

Jan Paweł II złoży wizytę na Ukrainie w dniach 23-27 czerwca br. Poinformował o tym 16 stycznia br. rzecznik Stolicy Apostolskiej - Joaquin Navarro-Valls. Dodał też, że ustalenie w tej sprawie podjęto podczas pobytu na Ukrainie delegacji watykańskiej pod kierownictwem o. Roberto Tucciego - w dniach 8-13 stycznia br. Według wcześniejszych ustaleń, Papież miał odwiedzić Ukrainę w dniach 21-24 czerwca br.
W związku z komunikatem agencje prasowe przypominają publikację watykańskiej agencji misyjnej "Fides", według której Patriarchat Moskiewski robi wszystko, by nie dopuścić do przyjazdu Papieża na Ukrainę. W tej sprawie miał pisać do Watykanu patriarcha Włodzimierz, stojący na czele Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego. Zdaniem "Fides", Rosyjski Kościół Prawosławny uważa podróż Jana Pawła II na Ukrainę za zagrożenie dla swoich wpływów w tym kraju. Rosyjskie prawosławie, którego wpływy w Kijowie maleją wraz z rozwojem dwóch niezależnych od Moskwy miejscowych Kościołów prawosławnych, widzi w wizycie papieskiej poważne zagrożenie dla siebie. W tym kontekście spekulacje na temat ewentualnej podróży Jana Pawła II do Moskwy nie znajdują potwierdzenia w faktach.
Katolicki biskup ukraiński Stanisław Padewski, współodpowiedzialny za organizację pobytu Ojca Świętego na Ukrainie, poinformował, że w najbliższym czasie Episkopaty łaciński i greckokatolicki ogłoszą wspólny list w związku z zapowiedzianą podróżą Papieża do tego kraju.

Prof. Stuligrosz - doktorem h.c. uczelni papieskiej

Prof. Stefan Stuligrosz - dyrygent i pedagog, założyciel Poznańskich Słowików, został jednym z pięciu nowych doktorów honoris causa Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej. Doktoraty przyznano z okazji 90. rocznicy istnienia tej placówki. Dla Profesora jest to również wyróżnienie jubileuszowe, jako że skończył on 80 lat.
"Prof. Stuligrosza wyróżniono przede wszystkim za jego kwalifikacje naukowe oraz wysoki poziom chóru, który prowadzi i którym kieruje. Uwzględniono liczne występy tego zespołu w kraju i za granicą" - powiedział sekcji polskiej Radia Watykańskiego abp Zenon Grocholewski, prefekt Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, a zarazem wielki kanclerz Papieskiego Instytutu Muzyki Sakralnej. Dodał, że pamiętano też o "działalności kompozytorskiej i naukowej, a także wychowawczej Profesora, zwłaszcza w stosunku do młodych ludzi śpiewających w tym chórze".
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej powołał do życia jako Wyższą Szkołę Muzyki Sakralnej św. Pius X w 1911 r.
Obecną nazwę nadał jej Pius XI na mocy konstytucji apostolskiej Deus scientiarum Dominus z 24 maja 1931 r.; zaliczył wówczas placówkę do grona uniwersytetów i wydziałów papieskich. Instytut ma charakter międzynarodowy i stawia sobie za zadanie nauczanie muzyki kościelnej w jej głównych kierunkach: śpiewu gregoriańskiego, komponowania utworów religijnych, muzyki chóralnej i organowej. Instytut wspiera także badania muzykologiczne i wszystko, co dotyczy muzyki w liturgii.

Projekcja filmu "Prymas" w Watykanie

14 stycznia br. w salce kinowej Papieskiej Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Ojciec Święty obejrzał film Prymas, w reżyserii Teresy Kotlarczyk. "Szliśmy do Watykanu bez oczekiwań - powiedziała Teresa Kotlarczyk. - Nie wiedzieliśmy, co nas czeka, jaka będzie reakcja Papieża. Patrzyliśmy pilnie na reakcję Ojca Świętego. Był bardzo czujny, oglądał uważnie film. Po skończonej projekcji nastąpiła długa cisza. Wszyscy - kardynałowie, biskupi, my - wpatrzeni w niego, czekaliśmy, co powie. A on siedział i milczał".
Uwagami Jan Paweł II podzielił się oddzielnie z każdym z gości.
Andrzej Seweryn wyznał, że od chwili przyjęcia roli myślał, że któregoś dnia Papież zobaczy ten film. "Cieszyłem się z góry, bo byłem pewien, że Ojciec Święty zobaczy moją pracę, naszą pracę. Uważałem, że to ważne, cokolwiek Ojciec Święty by o tym nie powiedział - bo takiego punktu widzenia, jaki ma Ojciec Święty, nie ma nikt na świecie... Każdy z nas chciał oceny naszej pracy przez Ojca Świętego, ponieważ ta ocena jest w szczególny sposób bezinteresowna. Tej oceny cytować nie będę, natomiast myślę, że mógłbym powiedzieć w imieniu nas wszystkich, że jakiś ważny etap naszego życia artystycznego został zakończony, uwieńczony tym dzisiejszym wieczorem". Na pytanie, czy chciałby kiedyś zagrać Papieża, aktor odpowiedział: "Tak, oczywiście. Szczególnie Ojca Świętego tego od kilku lat zmęczonego fizycznie, a jakże pełnego duchem, aktywnego duchem. Jakże młodszego duchem od wielu młodszych!".

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie prywatności

2025-07-25 19:15

Adobe Stock

Z prośbą o uszanowanie żałoby oraz prywatności zbliżającej się ceremonii pogrzebowej zwraca się do mediów rodzina Dominika - harcerza, który utonął w nocy z 23 na 24 lipca br. - Uroczystość pogrzebowa będzie miała charakter ściśle prywatny i rodzinny. Prosimy, aby swoją obecnością nie zakłócać tego wyjątkowo trudnego dla nas czasu pożegnania - czytamy w liście przekazanym KAI przez rzecznika prasowego Świdnickiej Kurii Biskupiej.

Więcej ...

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: XVII niedziela zwykła

2025-07-25 12:09

BP KEP

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Kościół

Abp Adrian Galbas: Jestem zdruzgotany wiadomością, że...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Kościół

Kielce: Noworodek pozostawiony w Oknie Życia

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...

Wiadomości

Rzecznik archidiecezji warszawskiej: w związku ze...