Reklama

Powołanie zakonne

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień 2 lutego nazywamy popularnie świętem Matki Bożej Gromnicznej. Słusznie i pięknie, ale w języku liturgii jest to święto Ofiarowania Pańskiego. W liturgii wschodniej jest to celebracja Spotkania Pańskiego, spotkania Zbawiciela z ludem wybranym. W nawiązaniu do tej wzruszającej tajemnicy Kościół wybrał to święto, by właśnie wtedy w całym świecie obchodzić uroczyście dzień życia konsekrowanego.

Sedno życia konsekrowanego

Powołanie do świętości jest powołaniem powszechnym w łonie Kościoła, którego Chrystus jest głową, a wszyscy ochrzczeni członkami - członkami Mistycznego Ciała Chrystusa. Jednakże Duch Święty, ożywiający to Ciało, sprawia, że te poszczególne członki w sensie indywidualnym bądź wspólnotowym otrzymują różne wezwania.
W tym Mistycznym Ciele wyróżniają się chrześcijanie powołani do realizacji rad ewangelicznych. Osoby zakonne mają być dla całego Kościoła, a nawet dla ogółu ludzi wzorem gotowości, by wciąż umierać dla grzechu, a żyć dla Boga w Jezusie Chrystusie. Zakonna konsekracja ustanawia serdeczną więź między braćmi czy siostrami charyzmatycznej wspólnoty a Osobą Chrystusa. Jej wyrazem są składane i realizowane śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Osoby zakonne przeżywają swoją konsekrację we wspólnocie kościelnej, aby w niej być dla chrześcijan szczególnym znakiem przymierza między Bogiem a ludźmi.

Rady ewangeliczne

Ewangeliczna czystość, przeżywana w celibacie jako totalne umiłowanie Boga, jest darem Ducha Bożego. Wyzwala osoby konsekrowane dla służby ludziom i dla Królestwa Bożego. Czystość konsekrowana, misterium śmierci i zmartwychwstania, ofiary i płodności, daje świadectwo o wartości życia w takiej miłości, która wszystkim służy.
Ewangeliczne ubóstwo czyni osoby konsekrowane naśladowcami Chrystusa ubogiego dla służby ludziom, ich braciom, zwłaszcza najbardziej wydziedziczonym. Wymogi Kościoła pobudzają ich do ukształtowania w sobie serca ubogiego i do nawrócenia się, by być świadkiem Boga, ich jedynego bogactwa.
Ewangeliczne posłuszeństwo to zjednoczenie w Duchu utożsamiającym wolę osoby zakonnej z wolą Chrystusa, który stał się posłuszny aż po śmierć.

"Idźcie i wy do winnicy mojej" (Mt 20, 7)

Wciąż aktualny jest apel Jezusowy: "Proście Pana żniwa, aby posłał robotników na swoje żniwo" (Mt 9, 38). Wybór życia w małżeństwie, we wspólnocie zakonnej, w kapłaństwie, w laikacie jest wyborem własnego miejsca w Kościele. Takie powołanie jest całym ciągiem podejmowanych wyborów. Każde powołanie jest zależne od misterium szczególnego spotkania z Bogiem. Inicjatywa jest zawsze po stronie Pana Boga. Człowiek ze swej strony jest zaproszony do dawania prawdziwie wolnej odpowiedzi.
Kandydat, którego Chrystus powołuje słowami: "Pójdź za Mną", nie przestaje być człowiekiem mającym specyficzne uzdolnienia, zainteresowania, uczucia, skłonności, popędy. Apostolat powołaniowy musi mieć związek i z historią, i ze współczesnością. Trzeba realistycznie uznać nowość warunków życia młodego człowieka, którego PAN ŻNIWA raczy powołać u bram współczesnego Damaszku, przeobrażając Szawła w Pawła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Św. Agnieszko z Montepulciano! Czy Ty rzeczywiście...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

Kościół

Zakończyła się ekshumacja szczątków ks. Michała...

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous