Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biskupi, politycy i dziennikarze podsumowali Wielki Jubileusz Roku 2000

W dniach 15 i 16 stycznia br. przedstawiciele Stolicy Apostolskiej, Kościołów z Europy Środkowo-Wschodniej oraz politycy i dziennikarze dyskutowali o Wielkim Jubileuszu Roku 2000 podczas specjalnej, 2-dniowej sesji w siedzibie Sekretariatu Episkopatu Polski w Warszawie.
W spotkaniu uczestniczyli m.in.: abp Crescenzio Sepe z Rzymu - sekretarz generalny Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i abp Henryk Muszyński - przewodniczący Krajowego Komitetu Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Gość z Watykanu dokonał podsumowania Wielkiego Jubileuszu w Kościele powszechnym, wygłaszając referat pt. Ocena Wielkiego Jubileuszu Roku 2000 i perspektywy na przyszłość. Abp Sepe podkreślił m.in., że Jubileusz ukazał głęboką wiarę katolików na całym świecie. Najnowszy list apostolski Jana Pawła II Novo millennio ineunte nt. Wielkiego Jubileuszu abp Sepe określił jako "list nadziei" dla ludzkości na trzecie milenium.
O wartościach, jakie Wielki Jubileusz Odkupienia wniósł w życie Kościołów lokalnych w krajach Europy Środkowej i Wschodniej, dyskutowali biskupi: Antoni Dziemianko z Grodna, Antonin LisSka z Czeskich Budziejowic, Stanisław Padewski z Ukrainy i FrantisSek Rhbek z Nitry na Słowacji. Abp Muszyński, podsumowując Wielki Jubileusz w Polsce, powiedział m.in., iż okres ten przyniósł Polakom bogactwo duchowe. "Jesteśmy u początku nowej drogi - podkreślił Metropolita gnieźnieński. - Zakończył się Jubileusz jako termin, rozpoczął się Jubileusz jako zadanie".
Podczas sesji podsumowującej Jubileusz Roku 2000 odbyła się również dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli ruchów i stowarzyszeń katolickich.

Prawie 10 tys. minut relacji o Jubileuszu w mediach publicznych

W 2000 r. na przekaz treści jubileuszowych TVP poświęciła 5400 minut, zaś Polskie Radio 3840 minut. Począwszy od otwarcia Drzwi Świętych, aż po ich zamknięcie 6 stycznia 2001 r., najważniejsze wiadomości związane z Jubileuszem były przekazywane we wszystkich programach informacyjnych Telewizji Polskiej oraz na stronach Telegazety. Najważniejsze tematy Roku Wielkiego Jubileuszu były systematycznie podejmowane we wszystkich programach Redakcji Programów Katolickich. Większość transmisji telewizyjnych była emitowana równolegle w jednym z dwóch programów ogólnopolskich oraz dodatkowo w Telewizji Polonia. Na żywo były przekazywane najważniejsze wydarzenia w Kościele w roku 2000. Telewizja towarzyszyła Ojcu Świętemu we wszystkich jego pielgrzymkach.
Z okazji Roku Jubileuszowego przygotowano też m.in. film ukazujący związki Polski ze Stolicą Apostolską i Rzymem. W 2000 r. ukazał się też film o polskich śladach w Ziemi Świętej, na ukończeniu natomiast jest film dokumentalny: Raz na tysiąc lat, poświęcony historycznemu Zjazdowi Gnieźnieńskiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Jaka Częstochowa w trzecim tysiącleciu

Przedstawiciele rządu, parlamentu, samorządu i Kościoła oraz mieszkańcy Częstochowy zastanawiali się 14 stycznia br. na Jasnej Górze, jak powinno wyglądać to miasto w trzecim tysiącleciu.
Podczas Mszy św. za Częstochowę abp Stanisław Nowak powiedział, że mieszkańcy miasta muszą przyjąć prawdę o szczególnej obecności Matki Bożej w tym miejscu. "Ludzie na całym świecie proszą nas o modlitwę właśnie tu, w Częstochowie, proszą, by to miasto było jedyne i niepowtarzalne, by było znakiem wielkości i świętości. Musimy kochać to miasto i podchodzić do niego z sercem i rękami gotowymi do pracy" - tłumaczył abp Nowak.
Organizatorem spotkania była Liga Miejska w Częstochowie. Głównym celem debaty było stworzenie wizji Częstochowy w nowym tysiącleciu i wypracowanie konkretnych rozwiązań, np. ekonomicznych. Stąd do debaty zaproszeni zostali przedstawiciele rządu: minister rozwoju regionalnego i budownictwa Jerzy Kropiwnicki i minister zdrowia Grzegorz Opala. Po debacie wręczone zostały odznaczenia państwowe dla szczególnie zasłużonych samorządowców.
Na zakończenie zgromadzeni wysłuchali koncertu zespołu dziecięcego "Arka Noego".

Reklama

CARITAS APELUJE O POMOC OFIAROM TRZĘSIENIA ZIEMI W SALWADORZE

13 stycznia br. w Ameryce Środkowej miało miejsce silne trzęsienie ziemi. Jego epicentrum znajdowało się w okolicach miasta San Salwador - stolicy Salwadoru. W wyniku kataklizmu śmierć poniosły setki osób, ponad tysiąc uznano za zaginionych. Straty materialne są olbrzymie.
Caritas Polska zaapelowała o pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Salwadorze. Pozyskane środki finansowe zostaną przekazane na realizację pomocy doraźnej, organizowanej na miejscu przez Caritas Salwador.
Pieniądze można wpłacać na konto: Caritas Polska, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 6, 01-015 Warszawa, PKO BP SA VIII O/Warszawa nr 90-10201013-122640130, z dopiskiem: SALWADOR. Od wpłat gotówkowych na powyższe konto, dokonanych w oddziałach PKO BP, bank nie pobiera prowizji.

Rok Jubileuszowy w sanktuarium pod Giewontem

Każda świątynia to oaza modlitwy, pokuty i pojednania, miejsce szczególnej obecności Boga i Jego łaski. Każda z nich jest nawiedzana przez pielgrzymów błagających o wysłuchanie modlitw, oczekujących uzdrowienia, umocnienia, Bożej rady. Sanktuarium leżące u stóp Giewontu, noszące w swym tytule imię Matki Bożej Fatimskiej, ma dodatkową, szczególną w skali ogólnoświatowej specyfikę - jest wotum za ocalenie Jana Pawła II w zamachu w 1981 r. i miejscem nieustannej modlitwy w jego intencji. To sanktuarium wielkiego dziękczynienia, a przybywający tu pielgrzymi przynoszą z sobą podziękowanie za opiekę Maryi w swoim życiu i za Jej macierzyńską obecność w życiu Papieża.
Zakopiańskie sanktuarium nie tylko upowszechnia wśród pielgrzymów orędzie z Fatimy, ale również organizuje modlitwę za Jana Pawła II. Przybywający pątnicy mają sposobność do zapoznania się z treścią największego maryjnego orędzia i usłyszenia o skierowanym do wszystkich wezwaniu Matki Bożej, proszącej o modlitwę w intencji Ojca Świętego. Wpisy do ksiąg pamiątkowych potwierdzają, że ludzie biorą sobie do serca głoszone słowo, postanawiają wprowadzić w swe życie wezwania Maryi i z odnowioną gorliwością podejmują modlitwę za Papieża. Te charakterystyczne cechy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej dało się dostrzec szczególnie wyraźnie w roku ubiegłym.
Rok 2000 był dla sanktuarium czasem wyjątkowym, przede wszystkim dlatego, że otrzymało przywilej kościoła jubileuszowego. W związku z tym inaczej też swoje pielgrzymki przeżywali przybywający tu pątnicy. Opowiedzieć o tym mogłyby tylko ich osobiste świadectwa. Mówiłyby o tym, co najważniejsze, co dokonuje się w sercach ludzkich. Wprawdzie nie da się ująć tych doświadczeń w żadne liczby, statystyki, dają jednak przybliżony obraz tego, czego łaska Boża dokonuje w duszach.
W Roku Jubileuszowym sanktuarium nawiedziło 1,2 mln pielgrzymów. Ponadto z pielgrzymką przybyło tu 1450 kapłanów. W intencji Ojca Świętego odprawiono 450 Mszy św., rozdano 242 tys. Komunii św. W sanktuarium wygłoszono 2 tys. konferencji o Fatimie i Ojcu Świętym (nie licząc kazań). Pod sztandar Krucjaty Różańca Rodzinnego (która wzywa do modlitwy za Papieża) wstąpiło już 1,9 mln osób. W podziękowaniu za otrzymane łaski ofiarowano 50 znacznych wotów.
Wiele zrobiono dla propagowania przewodnich idei, którymi żyje sanktuarium. W czasopismach ukazało się ponad 50 różnych artykułów, nagrano 21 programów dla telewizji, wydano (w ramach Biblioteki Fatimskiej) trzy kolejne pozycje: Sursum corda (antologia poezji góralskiej poświęconej Ojcu Świętemu), Przewodnik po Sanktuarium i Fatima - Ewangelia według Maryi. Całość statystyk uzupełnia informacja o rozległej korespondencji prowadzonej z tego miejsca (38 tys.).
Patrząc z perspektywy sanktuarium w Zakopanem, zakończony właśnie Rok Jubileuszowy pozwala żywić nadzieję, że przyszłość Kościoła to oczekiwana przez Papieża "epoka ludzi świętych". Rok miniony był czasem wielkiego ożywienia wiary. Grupy pielgrzymów były bardzo dobrze przygotowane do liturgii Mszy św., rozśpiewane i rozmodlone. Ludzie przychodzili tu powodowani głębszą motywacją - sanktuarium nie było dla nich atrakcją turystyczną, lecz miejscem świętym. Przybywająca młodzież korzystała licznie z sakramentu pojednania, z niezwykłą pobożnością przyjmowała Eucharystię i wraz ze swymi duszpasterzami długie godziny spędzała na modlitwie i adoracji.
Miłą niespodzianką jest fakt coraz liczniej przybywających pielgrzymów z innych krajów (Niemcy, Szwajcaria, Stany Zjednoczone), a także zorganizowanych grup ze Słowacji (1,5 tys. osób).
Dziękujemy Bogu za ubiegły rok, który był dla nas prawdziwym rokiem łaski. Wraz z Maryją śpiewamy Magnificat. Niech Jej dzieło rozrasta się i przynosi owoce dla królestwa Bożego! Niech nasza służba przybliża czas zapowiedzianego w Fatimie triumfu Jej Niepokalanego Serca.

Ks. Mirosław Drozdek SAC - Kustosz sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem

Jubileusze, opłatek i wystawa

Sczęśliwie się stało, że mimo wielości zajęć zdecydowałem się pojechać do Katowic i wziąć udział w dwu jubileuszach: 25-lecia Muzeum Archidiecezjalnego oraz w podwójnym jubileuszu od lat działającego na Śląsku artysty, Stanisława Mazusia. Środowy wieczór 3 stycznia 2001 r. spędziłem w Galerii Fra Angelico przy wspomnianym Muzeum. To była faktycznie uczta duchowa. Główny inicjator połączenia tych jubileuszy, kierujący Muzeum ks. dyrektor Henryk Pyka, w swym wprowadzeniu przedstawił pokrótce historię tej zasłużonej i wciąż znaczącej w kulturalnym krajobrazie Śląska placówki. Ciepła atmosfera panowała w czasie całej uroczystości, której zwieńczeniem stał się tradycyjny już w tym gronie opłatek wraz z kolędami. Spotkanie to ubogacił krakowski poeta i śpiewający artysta Leszek Długosz. Okazją do świętowania był również wernisaż wystawy prac artysty plastyka Stanisława Mazusia, który połączył tu dwa swe jubileusze: 60 lat urodzin i 40 lat twórczości.
Na wystawie zgromadzono prace, które ukazują piękno świata. Ów zachwyt, połączony z zadumą i refleksją, udziela się widzowi. Stajemy wraz z artystą pośród różnych widoków. Wraz z nim fascynujemy się ich bogactwem, kolorystyką, ale także zauważamy: "Jak przedziwne są Twoje dzieła, o Panie". Uchwycenie chwili i zachwyt nią - jak u impresjonistów - to jakby główne przesłanie artysty.
Utrwalone na płótnie emocje i natchnienie, zadziwienie pięknem i sacrum udzielają się widzom, którzy współodczuwają z artystą.
Czy jest to malarstwo realistyczne? Powiedzieć trzeba, że otaczająca rzeczywistość jest czytelna, obecna, pierwszoplanowa. Autor uczy patrzeć na nią i wydobywać z niej to, co fascynuje. Drzewa, łąki, obłoki przedstawione są niemal mistycznie. Sam artysta mówi o ich intencjonalnym uduchowieniu. W to tło wpisane zostają też kościoły, cerkwie, meczety i minarety, synagogi. Właśnie "sacrum natury", czyli ów ślad Boga-Stwórcy, stanowi tło dla sacrum artystycznego, architektonicznego. Razem, można rzec, współtworzą "sakralną symbiozę".
W twórczości artysty zaznacza się swoista świadomość historyczna, dziedzictwo przodków. Malarz jest nie tylko przekazicielem, ale też interpretatorem "świadków przeszłości, śladów przodków". Jakże często artysta - w tym wypadku Stanisław Mazuś - przez swoje dzieła lepiej niż dokumentalista zabytków, ich konserwator, a zarazem trafniej niż precyzyjny i czuły obiektyw fotograficzny, wnika w otaczający świat. Możemy to stwierdzić, patrząc na przydrożne kapliczki, stare chaty, szopy, mosty, wiadukty na jego płótnach.
Jest również na wystawie Jasna Góra. Jest Jan Paweł II - Pielgrzym 2000, który niby biały anioł kroczy, wspierając się na symbolizującym jego posługiwanie pastorale z wizerunkiem Ukrzyżowanego, drugą zaś ręką błogosławi. Można by tu umieścić napis: "Ty jesteś Piotr, czyli Skała, a na tej Skale zbuduję Kościół mój".
Ogólnie rzec można, że wystawa, która rozpoczęła się wernisażem u progu tego tysiąclecia, ukazuje rzeczywistość świata, w którą wpisuje się sacrum, a raczej odkrywa zawarte w niej sacrum.
Obrazy Stanisława Mazusia są bardzo różnorodne: od wycyzelowanych detali po dzieła, które zdają się być jeszcze w toku tworzenia. Niejednorodność jest otwarciem i wyzwaniem wobec widza. Jedne i drugie skłaniają do zadumy, refleksji. Ostatecznie prowadzą do najdoskonalszego sacrum - do Boga samego.
Tę wystawę w Galerii Fra Angelico Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach warto zobaczyć. Trwać ona będzie tylko do 4 lutego br.

Ks. Henryk Nadrowski MIC

Jednym zdaniem

W Zakopanem odbyła się konferencja Komisji Duszpasterskiej Episkopatu Polski.

Obliczono, że w 2000 r. na przekaz treści jubileuszowych Telewizja Polska poświęciła 5400 minut, zaś Polskie Radio 3840 minut.

Zaniepokojenie groźbą likwidacji małych szkół wiejskich wyrazili biskupi: bp łomżyński Stanisław Stefanek, drohiczyński - Antoni Dydycz i metropolita częstochowski - abp Stanisław Nowak, uczestniczący 16 i 17 stycznia w Zakopanem na dorocznej konferencji Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski. Biskupi proponują, aby liczba 12-14 uczniów w klasie stanowiła podstawę do naliczania subwencji oświatowej; uratowałoby to wiele szkół, które w środowisku wiejskim odgrywają ważną rolę.

Już po raz czwarty Kościół katolicki w Polsce obchodził Dzień Judaizmu. Centralne obchody odbyły się w Łodzi; w modłach w tamtejszej synagodze uczestniczyli m.in. Rabin Warszawy i Łodzi Michael Szudrich oraz bp Stanisław Gądecki - przewodniczący Rady Episkopatu Polski ds. Dialogu Religijnego.

Zespół "Parlamentarzyści dla Jubileuszu Roku 2000" zakończył działalność; po Mszy św. w warszawskim kościele św. Aleksandra należący do zespołu posłowie i senatorowie spotkali się w Sali Kolumnowej Sejmu, gdzie dokonano podsumowania roku działalności.

Jan Kułakowski, główny polski negocjator z Unią Europejską, zapowiedział, że Polska będzie zabiegać o zamknięcie w tym półroczu rozmów w 11 z pozostałych 18 obszarów negocjacyjnych.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski zawetował ustawę o urzędzie prezesa Głównego Urzędu Administracji Publicznej (nadzór nad administracją nie zostanie wyłączony z MSWiA).

Ministerstwo obrony uzgodniło ostateczny kształt modernizacji polskich sił zbrojnych na najbliższe 6 lat; plan zakłada m.in. zmniejszenie armii z 200 do 150 tys. do końca 2002 r. i radykalne "cięcia" w instytucjach pomocniczych armii.

Po 10 latach sporów Sejm, głosami AWS i UW, uchwalił ustawę reprywatyzacyjną; byli właściciele (będący obecnie obywatelami RP) mogą liczyć na zwrot 50% utraconego podczas nacjonalizacji majątku. Ustawę rozpatrzy teraz Senat.

Senat nie przyjął wniosku o odrzucenie nowelizacji ustawy o nabywaniu ziemi przez cudzoziemców; nowelizacja ta zezwala na sprzedaż nieruchomości pod inwestycje obywatelom UE za zgodą MSWiA (istnieje obawa, że ustawa da przyzwolenie na masowy wykup polskiej ziemi przez obcokrajowców).

Sejm przyjął poprawkę wydłużającą o 8 tygodni urlop macierzyński kobietom, które adoptowały dziecko (dotychczas wynosił 14 tygodni).

Sejmowa Komisja Spraw Zagranicznych odrzuciła projekt posłania do rosyjskiej Dumy w sprawie wyjaśnienia doniesień o rozmieszczeniu taktycznej broni nuklearnej w Okręgu Królewieckim.

Maciej Płażyński, Andrzej Olechowski i Donald Tusk utworzyli odrębny organizm polityczny; dołączył do nich m.in. prezydent Warszawy Paweł Piskorski, który wystąpił z Unii Wolności.

Szef Unii Wolności Bronisław Geremek oświadczył, że nie chce koalicji z partią Płażyńskiego, Olechowskiego i Tuska, gdyż powstała ona, by zniszczyć UW.

Państwowa Komisja Wyborcza podała informacje o rozliczeniach komitetów wyborczych; ujawniono nazwy i nazwiska sponsorów poszczególnych kandydatów na prezydenta (byli wśród nich politycy i parlamentarzyści).

15 stycznia br. zmarła Wanda Piłsudska, córka Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Podziel się:

Oceń:

0 0
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Obchody Triduum Paschalnego w diecezji

2024-03-27 17:00
bp Tadeusz Lityński

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

W których parafiach będą sprawowane obchody Triduum Paschalnego z udziałem biskupów?

Więcej ...

Irlandczycy bronią matek i nie chcą zmiany definicji rodziny

2024-03-27 17:17

Adobe Stock

Zdecydowana większość Irlandczyków opowiedziała się przeciw poszerzeniu definicji rodziny i usunięciu z irlandzkiej konstytucji istotnego zapisu o powadze macierzyństwa. Tamtejsi katolicy mówią o „wielkim zwycięstwie zdrowego rozsądku”.

Więcej ...

Kard. Ryś o namaszczeniu podczas Mszy Krzyżma

2024-03-28 12:34

Julia Saganiak

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...