Reklama

Niedziela Częstochowska

40 lat w duchowej wspólnocie

Beata Pieczykura/Niedziela

– W tajemnicy Kościoła obok obecności i działania samego Boga najważniejsi są ludzie. Dlatego pragniemy dziękować Bogu za wspólnotę tej parafii – kapłanów i wiernych w wymiarze 40-lecia jej powołania – mówił abp Wacław Depo w parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Mokrej, dziękując za 40 lat istnienia tej wspólnoty.

Ciebie, Boga, wysławiamy we wspólnocie Kościoła z głębi serc śpiewali wierni wraz z duszpasterzem w parafii Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów w Mokrej w duchu wdzięczności za erygowanie tej wspólnoty oraz duchowne i materialne dobro, które stało się jej udziałem. Z tej okazji 21 marca abp Wacław Depo przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię.

Reklama

– Rocznica to okazja do podziękowania wszystkim, którzy trudzili się przy tworzeniu parafii od początku jej istnienia – mówił proboszcz ks. Krzysztof Bąkowicz. Dziękował więc Bogu za wszystko, co dokonano przez te lata, m.in. „za budynki i dbałość o je, dobrodziejów żyjących i zmarłych, wiernym za ich troskę o parafię, za kapłanów, za życzliwych ludzi i życie duchowe naszej wspólnoty parafialnej” z nadzieją, że Boże błogosławieństwo umocni parafian „na dalsze trwanie przy Chrystusie i Jego Matce”. Ksiądz proboszcz przypomniał proboszczów w dziejach tej parafii oraz najważniejsze działania wynikające z troski o piękno Kościoła, np. wprowadzenie relikwii św. Faustyny Kowalskiej i św. Jana Pawła II, prace remontowe w świątyni oraz częściowa renowacja zabytkowego, drewnianego kościoła Świętej Trójcy. – Dalsze życie religijne naszej wspólnoty parafialnej polecamy opiece patronów Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów. Księże arcybiskupie prosimy o błogosławieństwo na wierne trwanie przy Jezusie i Jego Kościele – mówił ks. Bąkowicz. Zmagający z pandemią COVID-19 parafialnie zwrócili się do metropolity częstochowskiego i wszystkich kapłanów: – Zgromadzeni w parafialnym Wieczerniku prosimy o modlitwę w intencji naszej parafii, abyśmy wytrwali w wierze ojców i byli świadkami Chrystusa w współczesnym, zlaicyzowanym świecie.

W homilii abp Depo przypomniał, że „Wielki Post jest czasem łaski i zbawienia, a zarazem szczególnego przestawania z Bogiem w głębi swego serca”. W ten okresie bowiem ważne jest „odkrycie swego człowieczeństwa, które wzięło swój początek z woli Boga Stwórcy”. Zwrócił uwagę za światowy „trend odchodzenia od pojęć, które wynikają z więzi z Bogiem”. – To zanegowanie człowieczeństwa prowadzi do zanegowania Boga, Boga jako Ojca – podkreślił kaznodzieja. Wyjaśnił, dlaczego w 5. niedzielę Wielkiego Postu krzyż jest zasłonięty: „aby zrozumieć, że nie można zatrzymywać się na krzyżu, ale razem z Chrystusem przez krzyż, śmierć wejść do życia wiecznego przez tajemnicę zmartwychwstania. A tego nie da nam żaden program świata. Dlatego tak walczy się z Bogiem, aby całość życia ludzkiego zamknąć w horyzoncie ziemi”. Kaznodzieja wspominał swoją pierwszą posługę w tej wspólnocie i to, że wówczas uderzał w dzwon pojednania między narodami.

Parafię w Mokrej erygował bp Stefan Bareła 15 kwietnia 1981 r., a jej pierwszym proboszczem ustanowił ks. Jana Osucha. W tym roku 18 marca ta wspólnota przeżyła dobę eucharystyczną. Wieczorną Mszą św. dorośli, młodzież i dzieci rozpoczęli rekolekcje, wygłoszone przez ks. prał. Kazimierza Bednarskiego, emerytowanego proboszcza parafii św. Stanisława Kostki w Zawierciu, które trwały do 21 marca. W uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny szczególnie modlili za ojców i opiekunów rodzin, aby św. Józef wyprosił każdemu z nich łaskę dobrego spełniania powierzonych obowiązków, troski o rozwój i świętość własnej rodziny oraz innych osób powierzonych ich opiece. Tak przygotowani wierni wraz z księdzem proboszczem dziękowali za dar parafii i śpiewali hymn „Te Deum”.

2021-03-21 16:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W tajemnicy Wieczernika

Beata Pieczykura/Niedziela

– To jest cząstka z jego ciała i krwi. Dlatego przychodzi do nas tutaj jako świadek Chrystusowej Ewangelii i Chrystusowego Kościoła – mówił abp Wacław Depo w parafii Zesłania Ducha Świętego w Lindowie podczas wprowadzenia relikwii św. Jana Pawła II.

Więcej ...

Rzecznik KEP o raporcie komisji ws. o. Pawła M.: tak ogromna manipulacja jest niewyobrażalna

2021-09-16 13:55

flickr.com/episkopatnews

"To, że doszło do tak ogromnej manipulacji dokonanej przez duchownego, i to wobec osób dorosłych, jest niewyobrażalne, ale wymaga też wielkiego współczucia i wsparcia pokrzywdzonych" - powiedział w czwartek rzecznik Episkopatu Polski, komentując wczorajszą publikację raportu dotyczącego działania o. Pawła M., który dopuścił się przemocy fizycznej i psychicznej wobec osób w duszpasterstwie.

Więcej ...

Kenia: kościół nie jest miejscem agitacji politycznej

2021-09-16 17:19

Vatican News

Przed przyszłorocznymi wyborami w Kenii, biskupi tego kraju zabronili politykom prowadzenia kampanii w kościołach. „Kościół jest ponad polityką” – powiedział abp Martin Kivuva Musonde, przewodniczący kenijskiego episkopatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Franciszek

Franciszek do dziennikarzy o aborcji jako morderstwie,...

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Kościół

Benedykt XVI stanowczo potępia ideę „małżeństwa...

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Wiara

Amy Brooks: Bóg nie popełnia błędów i ja także nim...

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Wiara

Bilokacja – czym jest i kto może jej doświadczyć?

Jak uciekałam z World Trade Center

Wiadomości

Jak uciekałam z World Trade Center

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Wiadomości

Oferta programowa TVP z okazji beatyfikacji Prymasa...

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku

Sanktuaria

Tutaj Matka Boża mówiła po polsku