Reklama

Niedziela Wrocławska

"Piękni Ludzie" dotarli do Głębowic

Pątnicy pod krzyżem misyjnym w Głębowicach składają przyniesione krzyże.

ks. Łukasz Romańczuk

Pątnicy pod krzyżem misyjnym w Głębowicach składają przyniesione krzyże.

Do Głębowic dotarli z różnych stron. Jedni mieli do pokonania 40 km, inni 56 km. Najmłodszy uczestnik miał 14 lat, najstarsza uczestniczka 75 lat. Mimo mrozu, trudnych warunków u celu pojawiał się uśmiech na twarzy. Niektórzy byli po raz pierwszy, a inni to doświadczeni pątnicy.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od samego początku istnienia Ekstremalnej Drogi Krzyżowej w Głębowicach, zaangażowana w przygotowania jest Anna Lis z Głębowic. Wielką radością było dla niej tegoroczne wyjście na drogę krzyżową. - Na tegoroczną edycję Ekstremalnej Drogi Krzyżowej czekałam szczególnie, ponieważ epidemia uniemożliwiła nam wyruszenie w ubiegłym roku. Aktualnie też pojawiła się obawa, że przy rosnącej liczbie zakażeń zostaną zwiększone obostrzenia, które nam uniemożliwiają podjęcie drogi, ale na szczęście udało się - mówiła.

W tym roku, po raz kolejny zaskoczeniem była pogoda, jednak dla osób udających się na EDK ten czynnik nie jest najważniejszy - Kiedy w piątkowe popołudnie, 19 marca zobaczyłam za oknem intensywnie padający śnieg, uśmiechnęłam się w duchu sama do siebie, ponieważ dwa lata wcześniej w 2018 zrezygnowałam w połowie trasy EDK, właśnie z powodu trudnych warunków - padającego śniegu i zimna. Nie byłam wtedy na to przygotowana i łatwo się poddałam, dlatego pomyślałam, że dostałam drugą szansę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uczestnicy EDK do Głębowic wyruszyli z różnych miejsc i o różnych godzinach. Jako pierwsi wyszli pielgrzymi z Wińska i Krzelowa. Tam Msze św. były o godz. 17:00. Z kolei we Wrocławiu, Górze Miliczu i Głębowicach o godz. 18:00. Najpóźniej wyruszyli pątnicy z Lubiąża - po Mszy św. o godz. 20:00. - Gdy po Mszy św. wyruszyliśmy z Głębowic na trasę tegorocznej EDK, śnieg już wtedy nie padał, ale pierwsze metry drogi pokazały, że nie będzie łatwo. Droga asfaltowa była bardzo oblodzona i każdy krok musiał być stawiany bardzo ostrożnie. Zaczęła się kotłowanina myśli, że ślisko, a może muszę zmienić buty. Wiedziałam, że to niepotrzebne, że najgorzej od początku źle się nastawić. Rozwiązanie było tylko jedno – wyciągnęłam z kieszeni różaniec i zaczęłam go odmawiać. Nawet jeśli na początku był odmawiany czysto mechanicznie, to pozwolił uspokoić myśli i ułożyć wszystko w głowie na nowo. Bo przecież idę w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej i wiem, że musi być trudno i ciężko, tylko wtedy to ma sens, a ja muszę przezwyciężać siebie już od pierwszych kroków. Kiedy mówiąc kolokwialnie, w głowie wszystko się ułożyło, przyszedł spokój i radość, że jestem w drodze - opowiedziała Ania.

Reklama

Ania I Joasia na trasie EDK

Anna Lis

Reklama

Ania I Joasia na trasie EDK


Podczas drogi pojawiają się różne sytuacje. - Za Stryjem, Marta która towarzyszyła mi w drodze powiedziała - “Ale się cieszę, że tu jesteśmy, że idziemy, aż chciało się krzyczeć, tak bardzo tego potrzebowałyśmy.” Chcę też podkreślić jeden moment, przy stacji II przy cmentarzu w Wińsku. Z kieszeni wyciągnęłam telefon, aby przeczytać rozważania Drogi Krzyżowej i zauważyłam na parafialnej grupie wiadomość od naszej parafianki p. Jagody:

„Wszystkim, którzy teraz wędrują w tę ciemną i mroźną noc, daj Panie Boże silne nogi, oddal sen na czas wędrowania. Otwórz serce i umysł na Twoją Prawdę, która oświetli drogę po której idą, na Dobro, które wyjdzie z tej Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, na Piękno tej nocy. Pobłogosław Panie ranek, gdy z różnych stron przybędą wędrowcy do naszego Kościoła. A Ty, Głębowicka Matko otul ich zmęczenie swoim płaszczem”. Towarzyszącym mi Joannie i Marcie, nie mogłam jej przeczytać do końca ze wzruszenia. Potem w nocy, w drodze jeszcze kilkakrotnie do niej wracałam, traktując niczym modlitwę - powiedziała A. Lis.

Reklama

Poranek na trasie EDK

Anna Lis

Reklama

Poranek na trasie EDK


Hasło tegorocznej EDK brzmiało: “Rewolucja Pięknych Ludzi”. Miały one pomóc uczestnikom tej drogi otworzyć się na piękno będące w człowieku, a pochodzące od Pana Boga. Tegoroczne rozważania EDK dla każdego były bliskie, każdy gdzieś dostrzegł w którejś z opisywanych historii samego siebie, swoich bliskich, wspomniał swoją babcię przy okazji rozważań IV stacji. Każdy bez względu gdzie jest, gdzie mieszka czy pracuje, jakich ma znajomych, na jakimkolwiek etapie życia się znajduje, może być piękny, także i wewnętrznie i jest do tego powołany, ale uda się to tylko z Chrystusem, nigdy na własną rękę - podkreśla liderka rejonu z Głębowic.

Reklama

Pierwsze osoby przybyły około godz. 3.00. Ostatni pielgrzymi z Wrocławia przybyli około godz. 10.50. Najmłodsza uczestniczka która przebyła całą trasę miała 14 lat, a najstarsza 75 lat.

Spośród osób, które dotarły do Głębowic był Andrzej Woźny. Rozpoczął on EDK z Lubiąża - Do 10 km już zaczęły mnie boleć nogi. Pojawił się trud, który nie ułatwiał pokonanie trasy. Cieszę się, że dotarłem do ostatniej stacji. Na trasę poszedłem razem ze szwagrem. Uczestniczył w drodze krzyżowej mój brat, ks. Leszek Woźny, proboszcz z Lubiąża, ale on przyszedł kilka godzin przed nami. Otuchy w przeżywaniu poszczególnych stacji dodawały rozważania - powiedział Andrzej.

Darek i Krzysiek pochodzą z parafii Głębowice. W tym roku wyruszyli nową trasą liczącą 56 km z wrocławskiego Nowego Dworu

ks. Łukasz Romańczuk

Darek i Krzysiek pochodzą z parafii Głębowice. W tym roku wyruszyli nową trasą liczącą 56 km z wrocławskiego Nowego Dworu

W tym roku do głębowickich tras dołączona została trasa św. Józefa z parafii pw. Opatrzności Bożej we Wrocławiu. Jest to najdłuższa trasa do Głębowic licząca 56 km.. Spośród 17 uczestników tej trasy był Dariusz Maciela. Pochodzi od z głębowickiej parafii, ale każdego roku wybiera inną trasę - Mimo że przed rozpoczęciem mocno padał śnieg, nie odstraszyło to nas, a w nocy niebo się rozpogodziło i słonecznym porankiem nas przywitało. Przy mrozie i pustym termosie miałem chęć napić się czegoś gorącego, a do końca trasy pozostawało jeszcze 15 km. Była 5 rano. Brat Łukasz zaskoczył nas , ponieważ przywiózł nam gorącą i dodającą energii kawę, za co bardzo dziękujemy. - mówił.

Kawa od Łukasza dla idących pielgrzymów do Głębowic

Dariusz Maciela

Reklama

Kawa od Łukasza dla idących pielgrzymów do Głębowic


Dla Dariusza EDK to bardzo ważny element przeżywania Wielkiego Postu - To jest noc magiczna, owiana tajemnicą, kto szedł to się już o tym przekonał, a kto jeszcze nie spróbował to zachęcam, aby sobie dziś zaplanować następne EDK.

Reklama

Stało się już tradycją, że osoby kończące EDK w Głębowicach zostawiają swoje krzyże przy krzyżu misyjnym, a ks. proboszcz Jarosław Olejnik wraz z wiernymi wieszają je na honorowym miejscu przy klasztorze. W tym roku pojawił się wyjątkowy krzyż. Zawiera ono zdjęcie młodego chłopaka - Krzyż ten został przyniesiony przez pątniczkę z Milicza.. Na zdjęciu jest jej syn. To w jego intencji ta pani podjęła trud EDK, prosząc dla niego o łaskę zbawienia - dowiedziała się nasza redakcja.

Krzyż ze zdjęciem

Archiwum parafii Głębowice

Krzyż ze zdjęciem


W tegorocznej edycji EDK do Głębowic wzięło udział ok. 150 osób. Mimo sytuacji pandemicznej duch wiary nie gaśnie i mamy nadzieję, że w przyszłym roku będzie można podjąć intencję dziękczynną, a sama pandemia przejdzie do historii.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-21 22:47

Wybrane dla Ciebie

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu przekonań

2024-05-17 15:54
Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Grzegorz Ryś

Neutralność religijna polega na wspieraniu każdego a nie wyzerowaniu ludzi z przekonań i poglądów - powiedział w piątek kard. Grzegorz Ryś, odnosząc się do informacji, że Warszawa eliminuje symbole religijne w urzędach.

Więcej ...

Bp Przybylski na Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym: Kościół i świat potrzebują doświadczenia jedności

2024-05-18 18:04
Ulf Ekman

Karol Porwich/Niedziela

Ulf Ekman

O tym, że dziś i Kościół, i świat potrzebują doświadczenia jedności mówił na Jasnej Górze bp Andrzej Przybylski, delegat KEP ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Przewodniczył Mszy św. z udziałem kilkudziesięciu tysięcy uczestników Ogólnopolskiego Czuwania Katolickiej Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów