A oto treść komentarza:
Ojciec Święty Franciszek ogłosił Rok Rodziny, nawiązując do ogłoszonej pięć lat temu adhortacji Amoris Laetitia – radość miłości. Zrobił to w grudniu ub. roku, krótko po inauguracji Roku Świętego Józefa – na marginesie dodam, że w Kościele trwa dyskusja o tym, czy nie przenieść Dnia Ojca właśnie na uroczystość św. Józefa, opiekuna Świętej Rodziny.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Zainaugurowany 19 marca Rok Rodziny będzie trwał do 26 czerwca 2022 roku i zakończy się 10. Światowym Spotkaniem Rodzin w Rzymie z papieżem Franciszkiem. Tak jak papież zapowiadał, chodzi o to, by dać bodziec do rozwoju duszpasterstwa rodzin, aby nie było to, jak powiada Franciszek, duszpasterstwo porażek, ale duszpasterstwo, które będzie potrafiło uaktywnić piękno sakramentu małżeństwa i piękno chrześcijańskich rodzin, stając się czytelne dla dzieci i dla młodych.
Reklama
Franciszek bardzo pragnie, aby w obchody roku włączyły się konferencje episkopatów i diecezje, parafie, ruchy religijne, stowarzyszenia rodzinne i wszystkie wspólnoty, aby na nowo przypomnieć o pięknie miłości, pięknie życia rodzinnego. Celem tego roku jest, co podkreśla Papież „dotarcie do każdej ludzkiej rodziny na całym świecie”, nie tylko do rodzin chrześcijańskich – poprzez propozycje duchowe, duszpasterskie, kulturalne, które powinny być realizowane w parafiach, diecezjach, na uniwersytetach. Mamy uwydatnić centralną rolę rodziny jako Kościoła domowego i pokazać znaczenie więzi wspólnotowych między rodzinami, tak jak czyni to Kościół, a z Kościoła uczynić autentyczną rodzinę rodzin.
Prefekt Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia kard. Kevin Farrell przypomina, komentując ten Rok, że rodziny mają ogromny potencjał i są darem dla całego społeczeństwa i Kościoła bo „ich życie jest przesłaniem nadziei dla całego świata”. Chodzi przede wszystkim o młodych, bo tak jak pokazują to sondaże na całym świecie, pragnienie założenia własnej rodziny to jedno z największych marzeń młodzieży. Kard. Farrell przypomina też, że gdy Franciszek mówi o małżeństwie, między innymi w „Amoris Laetitia”, ma na myśli związek sakramentalny mężczyzny i kobiety, a nie inne związki, o których mówi współczesny świat.
Na te między innymi kwestie będziemy zwracać uwagę podczas obchodów Roku Rodziny na Wydziale Studiów nad Rodziną UKSW. Odwołując się do dziedzictwa Instytutu Studiów nad Rodziną, z którego się wywodzimy, będziemy przedstawiać prawdę o małżeństwie i rodzinie, którą tworzy mężczyzna i kobieta, tak jak mówi Biblia „opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem” (Mt19,5). Tylko takie osoby tworzą rodzinę, wspólnotę życia i miłości, przekazują życie, i żyją na wzór rodziny nazaretańskiej.