Reklama

Kościół

Sejm upamiętni ks. Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę jego urodzin

Adobe.Stock.pl

Sejm RP upamiętni w okolicznościowej uchwale ks. Franciszka Blachnickiego w 100. rocznicę jego urodzin. Przypadnie ona w środę 24 marca. W projekcie uchwały grupa posłów wskazuje na „zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi” sługi Bożego, „oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sejm będzie debatować nad uchwałą najprawdopodobniej na dokończonym 27. posiedzeniu, w dniu 30 marca. Przedstawicielem grupy wnioskodawców projektu uchwały jest poseł Tomasz Rzymkowski (KP PiS).

W uchwale przypomniano bogaty życiorys ks. Franciszka Blachnickiego. Był harcerzem, więźniem niemieckich koncentracyjnych, organizatorem Krucjaty Wstrzemięźliwości, założycielem Ruchu Światło Życie i Chrześcijańskiej Służby Wyzwolenia Narodów, autorem około stu publikacji, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Urodził się 24 marca 1921 r. w Rybniku. We wrześniu 1939 r. jak o ochotnik walczył z niemiecką agresją. Uczestniczył w konspiracji, za co trafił do więzienia i obozów koncentracyjnych. W 1942 r. za działalność konspiracyjną przeciwko III Rzeszy został skazany na karę śmierci, którą później zamieniono na dziesięć lat więzienia. Oczekując w celi śmierci na wykonanie wyroku, doznał nawrócenia.

Po wojnie wstąpił do seminarium duchownego w Katowicach, a w 1950 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Od tego momentu ks. Franciszek Blachnicki był intensywnie inwigilowany przez organy bezpieczeństwa PRL. Od 1957 r. prowadził Krucjatę Wstrzemięźliwości – formę przeciwalkoholowej odnowy moralnej, opartą na duchowości św. Ojca Kolbe. Po trzech latach władze komunistyczne zlikwidowały Krucjatę, a ksiądz został aresztowany na kilka miesięcy.

Reklama

Kolejnym dziełem duszpasterskim ks. Blachnickiego było tworzenie od 1963 r. ruchu oazowego, nazwanego później Ruchem Światło-Życie. Celem Ruchu było wychowanie dojrzałych chrześcijan każdego wieku i stanu oraz zrealizowanie wizji wspólnotowej Kościoła. Dynamiczny rozwój ruchu oazowego spowodował, że cała działalność ks. Blachnickiego stała się przedmiotem operacyjnego rozpracowania przez specjalną grupę „D” departamentu IV MSW.

W grudniu 1981 ks. Blachnicki wyjechał do Rzymu, gdzie zastał go stan wojenny. W kolejnym roku osiadł w ośrodku polskim Marianum w Carlsbergu w RFN i powołał Międzynarodowe Centrum Ewangelizacji Światło Życie. Założył też stowarzyszenie Chrześcijańska Służba Wyzwolenia Narodów, którego celem było wyzwolenie Europy Środkowo Wschodniej spod panowania komunizmu. Organizowało ono konferencje, Marsze Wyzwolenia Narodów i prowadziło działalność wydawniczą. Służba Bezpieczeństwa, uznając prace księdza za zagrożenie, wysłała swoich agentów, aby opanować stowarzyszenie i wygasić jego działalność.

Ks. Franciszek Blachnicki zmarł nagle 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu, pochowany jest w Krościenku nad Dunajcem. „Do dzisiaj Instytut Pamięci Narodowej prowadzi śledztwo, ponieważ istnieje podejrzenie, iż agentura komunistyczna przyczyniła się do jego śmierci” – przypomniano w projekcie sejmowej uchwały.

W 1995 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny ks. Blachnickiego. W październiku 2015 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót.

„W setną rocznicę urodzin księdza Franciszka Blachnickiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając Jego zasługi dla narodu polskiego, wkład w krzewienie cnót moralnych i opór przeciwko komunizmowi, oddaje hołd temu wielkiemu człowiekowi oraz składa cześć Jego pamięci” – brzmi projekt uchwały.

Reklama

W 2017 r., w 30. rocznicę śmierci ks. Franciszka Blachnickiego, parlamentarzyści w osobnych uchwałach Sejmu RP i Senatu RP złożyli hołd „wielkiemu patriocie, żołnierzowi, duchownemu i działaczowi społecznemu” oraz docenili „jego wkład w rozwój moralny wielu pokoleń”. Uchwały były inicjatywą grupy posłów należących m.in. do parlamentarnego zespołu członków i sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

W środę 24 marca minie setna rocznica urodzin sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego. Z tej okazji abp Wiktor Skworc będzie przewodniczył o godz. 18.00 Mszy św. w bazylice pw. św. Antoniego w Rybniku, rodzinnym mieście sługi Bożego. Wraz z zaproszonymi delegacjami metropolita katowicki będzie dziękował za dar życia i powołania ks. Blachnickiego i prosił o jego rychłą beatyfikację. Liturgia będzie transmitowana przez telewizję TVT oraz na kanale YouTube Bazyliki św. Antoniego.

Natomiast w czwartek 25 marca w kościele akademickim w Katowicach (krypta katedry Chrystusa Króla), wykładowcy, studenci i absolwenci Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach zapraszają do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar życia i posługi Sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego, duszpasterza młodzieży i rodzin, profesora, wykładowcy. Przypominają, że wiele owoców jego pracy zrodziło się w tym miejscu, w którym stoi dziś gmach Wydziału Teologicznego. Symbolicznie upamiętnia to zarys fundamentów tamtych zabudowań zrealizowany w patio Wydziału.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-03-23 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: co dali polskiemu Kościołowi kard. Wojtyła i ks. Blachnicki?

diecezja.pl

Aby współpraca między duchownymi a świeckimi dobrze funkcjonowała, potrzebna jest zmiana mentalna i kultura dialogu – podkreślali uczestnicy panelu dyskusyjnego na temat dziedzictwa ks. Franciszka Blachnickiego i kard. Karola Wojtyły. Został on zorganizowany w ramach sympozjum „Światło-Życie. Blachnicki – Wojtyła".

Więcej ...

Modlitwa w intencji śp. ks. Tadeusza Białego

2024-11-06 09:33
Modlitwie przewodniczył abp Szal

kl. Krzysztof Zawada

Modlitwie przewodniczył abp Szal

W czwartą rocznicę śmierci ks. Tadeusza Białego, 5 listopada 2024 r., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu licznie zgromadzili się wierni, kapłani, alumni Wyższego Seminarium Duchownego oraz osoby związane z grupą „Emaus” i Duszpasterstwem Młodzieży Archidiecezji Przemyskiej, aby modlić się o wieczny pokój jego duszy. Wieczornej Eucharystii przewodniczył abp Adam Szal.

Więcej ...

Sztandar niesiony z godnością i honorem

2024-11-06 18:17
Pod okiem specjalistów młodzi ćwiczyli kroki, komendy, gesty i chwyty sztandaru.

Magdalena Lewandowska

Pod okiem specjalistów młodzi ćwiczyli kroki, komendy, gesty i chwyty sztandaru.

16 szkół z Wrocławia i okolic wzięło udział w szkoleniu pocztów sztandarowych zorganizowanym w Liceum Sióstr Urszulanek we Wrocławiu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Kościół

Dzwonek i łzy szczęścia - chłopiec w częstochowskim...

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Kościół

Bp Ważny: Nie należy sugerować, że związek...

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Wiara

Ida Nowakowska: Wiara jest fajna

Częstochowa: W Oknie Życia zostało uratowane dziecko!

Kościół

Częstochowa: W Oknie Życia zostało uratowane dziecko!

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Kościół

Czy w piątek 1 listopada obowiązuje wstrzemięźliwość...

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Wiadomości

Anglia: Od dziś modlitwa w milczeniu będzie przestępstwem

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Święta i uroczystości

Uroczystość Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki

Wiadomości

Life Site News: Twórca watykańskiej maskotki "Luce" to...