Reklama

Polskie Lourdes

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chorzy, niepełnosprawni, uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i ich rodziny z całej Polski pielgrzymują do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny z Lourdes w Porąbce Uszewskiej. Wielu pątników modli się tam zwłaszcza w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Lourdes (Światowy Dzień Chorych) oraz w pierwszą niedzielę października (uroczystość odpustowa), a także w czasie nabożeństw różańcowych w październiku.

Na wzniesieniu, niedaleko trasy Tarnów-Brzesko, jest widoczny krzyż. Wieńczy on Grotę Matki Bożej z Lourdes w Porąbce Uszewskiej, zwanej Polskim Lourdes.
Do powstania Groty Maryi w końcu XIX wieku przyczynił się ówczesny wikariusz - ks. Jan Palka. Po pielgrzymce do Lourdes zdecydował się odwzorować na polskiej ziemi Grotę Maryi z Lourdes we Francji. Budowę realizował w latach 1898-1904. Na wzgórzu Gotów, obok nieistniejącego dziś drewnianego kościoła, wybudował Grotę Niepokalanej. Została wzniesiona z miejscowego kamienia - piaskowca. Zewnętrzna elewacja imituje skałę podobną do tej w Lourdes. Duża statua Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, wykonana w 1900 r., wiernie oddaje Maryję z Lourdes. Najświętsza Maryja Panna z różańcem w ręku ma u stóp róże, a nad głową - w aureoli - napis: Ja jestem Niepokalane Poczęcie. Wewnątrz Groty znajduje się ołtarz wsparty na 4 kolumnach. Grota została poświęcona 8 grudnia 1904 r., w 50. rocznicę ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
W 1972 r., dzięki wysiłkom wiernych i pielgrzymów oraz staraniom ks. Kazimierza Zatorskiego, Grota została odnowiona. Kolejne prace remontowe, w latach 1986-88, przeprowadził ks. Czesław Konwent, wspomagany przez czcicieli Maryi. 2 października 1988 r. bp Piotr Bednarczyk poświęcił nową kaplicę Najświętszego Sakramentu. W święto Matki Bożej z Lourdes w 1991 r. odbyło się poświęcenie płaskorzeźby i ołtarzyka św. Bernadety, w miejscu gdzie pielgrzymi czerpią wodę, zmieszaną z wodą z Lourdes. W 90. rocznicę istnienia Groty zostały ufundowane kapliczki różańcowe.
"W Porąbce Uszewskiej, wśród uroczych wzgórz,/ Najświętszej Panience, Narodzie, cześć złóż..." - śpiewają w sanktuarium miejscowi wierni i liczni pielgrzymi. Odmawiają nowennę do Matki Bożej z Lourdes. Wypraszają łaski u Boga odmawiając modlitwę różańcową i kontemplując Drogę Krzyżową.
O uzdrowieniach i ocaleniach w nieszczęściu można przeczytać w Księdze łask, prowadzonej od 1904 r. Pątnicy zawsze uczestniczą we Mszy św. w Grocie Matki Bożej. Tradycją też stały się procesje różańcowe i uroczystości ku czci Najświętszej Maryi Panny z Lourdes. Pielgrzymi licznie przybywają zwłaszcza w środy, gdy odprawiana jest nowenna do Matki Bożej, oraz w niedziele od maja do października włącznie, kiedy to wieczorem kapłani sprawują Msze św. i prowadzą modlitwę różańcową.
Już 96 lat okoliczni wierni i pątnicy z całej ojczyzny modlą się w Polskim Lourdes. Przybywają chorzy, często na wózkach inwalidzkich. W gromkim śpiewie błagają i dziękują, polecając się Najświętszej Maryi Pannie: "Dobroci Twej cuda głosi wierny lud/ i u stóp Twych składa swego życia trud"...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Projekt nowelizacji kodeksu ws. częściowej dekryminalizacji aborcji skierowany do dalszych prac

2024-11-08 22:11

Adobe.Stock

Sejm skierował w piątek do dalszych prac w komisji nadzwyczajnej poselski projekt nowelizacji Kodeksu karnego, który zakłada częściową dekryminalizację przerywania za zgodą kobiety jej ciąży oraz dekryminalizację pomocy w samodzielnej aborcji.

Więcej ...

Polska policja uruchamia punkt kontaktowy dla ofiar przestępstw seksualnych duchownych

2024-11-08 11:32

Adobe Stock

W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach powstał punkt kontaktowy dla pokrzywdzonych, a także osób posiadających informacje na temat przestępstw seksualnych, których sprawcami są duchowni.

Więcej ...

Po 44. latach odchodzi papieski kaznodzieja. Zastąpi go włoski biblista

2024-11-09 12:24
Kard. Ranier Cantalamessa

youtube.com/@VaticanNewsPL

Kard. Ranier Cantalamessa

Franciszek mianował nowego kaznodzieję domu papieskiego. Został nim włoski kapucyn i biblista o. Roberto Pasolini. Zastąpi on 90-letniego kard. Raniera Cantalamessę, który pełnił tę funkcję od 1980 r.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Kościołów

Święta i uroczystości

Matka Kościołów

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Kard. Ryś: za wielu z nas demonstruje dystans do Piotra,...

Kościół

Kard. Ryś: za wielu z nas demonstruje dystans do Piotra,...

Podziękujmy dzisiaj Bogu za możliwość spotkania się z...

Wiara

Podziękujmy dzisiaj Bogu za możliwość spotkania się z...

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Kościół

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Wiara

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte