Reklama

Zaczęło się w Wenecji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie Ojców Somasków istnieje od prawie pięciu wieków, a jego założycielem jest człowiek świecki - Hieronim Emiliani, który w swoim rodzinnym mieście, Wenecji, zaczął gromadzić biedne dzieci i opiekować się nimi. Jako pierwszy w Europie założył dom dziecka. Również jako pierwszy połączył ten dom ze szkołą, dzięki czemu dał sierotom możliwość kształcenia się.
Zgromadzenie powstałe z inicjatywy św. Hieronima pragnie nadal rozwijać swoją działalność. Pierwszym i zasadniczym charyzmatem Zgromadzenia jest otaczanie opieką biednych dzieci, a zwłaszcza tych, które nie mają opieki. Ojcowie tworzą więc na całym świecie placówki opiekuńczo-wychowawcze dla dzieci w różny sposób pozbawionych opieki rodzicielskiej i dla młodzieży potrzebującej pomocy. Zgromadzenie, podzielone na 6 prowincji, prowadzi swoją działalność w 15 krajach świata: we Włoszech, Hiszpanii, USA, Meksyku, Gwatemali, Salwadorze, Hondurasie, Kolumbii, Brazylii, Ekwadorze, Sri Lance, Filipinach, Indiach, Rumunii i od 1995 r. w Polsce.
Jedyna w Polsce placówka Ojców Somasków znajduje się w Toruniu przy ul. Nowotarskiej 5, na osiedlu Bielawy. Podlega ona prowincjałowi - o. Oliviero Elastici z Turynu. Najpierw w Toruniu przebywał tylko jeden ojciec - Franco Moscone, którego zadaniem było utworzenie placówki. Po roku dołączyli do niego: o. Adam i o. Krzysztof, którzy są tam do dzisiaj. Obecnie ojcowie zajmują się prowadzeniem domu formacyjnego i znajdującej się w nim świetlicy, do której przychodzą dzieci z osiedla. Ojcowie mają zamiar zbudować również ośrodek religijno-socjalny na osiedlu Dębowa Góra, gdzie mieszka wiele rodzin potrzebujących wsparcia socjalnego i duchowego. Jest już zakupiony grunt pod kościół, oratorium, boisko, budynki socjalne i inne pomieszczenia. Termin rozpoczęcia budowy zależy jednak od wielu czynników.
O. Franco Moscone powiedział kiedyś: "Chcemy zapuszczać korzenie w Polsce i dlatego naszą największą troską jest zabieganie o powołania; potrzeba przede wszystkim ludzi, którzy w przyszłości mogliby rozwijać charyzmat Zgromadzenia, czyli tworzyć oratoria". Obecnie w kraju i za granicą kształci się już kilku polskich kleryków.
Dzięki współpracy ze Zgromadzeniem grupa młodzieży z diecezji toruńskiej, pielgrzymująca na XV Światowy Dzień Młodzieży do Rzymu, przez kilka dni kroczyła śladami św. Hieronima. Dla wielu była to jedyna okazja poznania tego mało znanego w Polsce Świętego, którego dzieło we Włoszech nadal tętni życiem. Ojcowie Somascy planują podczas najbliższych wakacji zorganizować w Polsce spotkanie rekolekcyjne dla młodzieży zainteresowanej zarówno Zgromadzeniem, jak i pracą na rzecz dzieci i młodzieży potrzebującej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wolna Wigilia. O empatii w polityce

2024-11-09 07:58
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Gdy spoglądamy na decyzję, którą większość sejmowa podjęła w sprawie dnia wolnego na Wigilię Bożego Narodzenia, łatwo dostrzec głębszy problem niż tylko kalendarzowe ustalenia. Ona unaocznia, że polityka – ta, której zadaniem jest reprezentować ludzi, ich potrzeby i wartości – teraz coraz bardziej oddala się od obywateli, pozostawiając za sobą nie tylko niezrealizowane obietnice, ale i zaufanie społeczne. Warto przyjrzeć się temu bliżej.

Więcej ...

Od niekatoliczki do założycielki pierwszego katolickiego klasztoru w Etiopii

2024-11-08 13:16

Karol Porwich/Niedziela

Miała 16 lat, gdy po raz pierwszy uczestniczyła w Eucharystii. Fascynacja pięknem liturgii doprowadziła ją do Kościoła katolickiego. Serce Haregeweine było jednak niespokojne. Marzyła o stworzeniu w swej rodzinnej Etiopii wspólnoty, która modliłaby się w lokalnym języku i służyła miejscowej ludności. Po latach modlitwy i zbierania środków, otworzyła benedyktyński klasztor w stołecznej Addis Abbebie. Zakonnice z tej wspólnoty otrzymały tytuł „emahoy”, co po amharsku znaczy „moja matka”.

Więcej ...

Jakie są wyzwania nowego arcybiskupa szczecińsko-kamieńskiego? [wywiad]

2024-11-09 09:56
Bp Wiesław Śmigiel posługiwał w diecezji toruńskiej przez siedem lat

Krzysztof Mania

Bp Wiesław Śmigiel posługiwał w diecezji toruńskiej przez siedem lat

„Kościół w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej w obecnym kształcie ma krótką, ale skomplikowaną historię. Głęboka wiara i praktyki religijne łączą się z zakorzenieniem, którego tu początkowo brakowało” - powiedział abp Wiesław Śmigiel w rozmowie z KAI. Nowy metropolita szczecińsko-kamieński wskazał na wyzwania, przed którymi stoi diecezja, takie jak np. brak powołań. Przewodniczący Rady ds. Rodziny poruszył również kwestie dotyczące kursów przedmałżeńskich oraz formacji rodzin.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Kościołów

Święta i uroczystości

Matka Kościołów

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Wiara

Czy marnuję swoje życie, czas, talenty, dary?

Kard. Ryś: za wielu z nas demonstruje dystans do Piotra,...

Kościół

Kard. Ryś: za wielu z nas demonstruje dystans do Piotra,...

Podziękujmy dzisiaj Bogu za możliwość spotkania się z...

Wiara

Podziękujmy dzisiaj Bogu za możliwość spotkania się z...

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Kościół

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Wiara

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte