Reklama

Z kim na pielgrzymkowe szlaki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny opłatek członków Polskiej Izby Pielgrzymkowej w Częstochowie oprócz spotkania z metropolitą częstochowskim - bpa Stanisławem Nowakiem stanowił także okazję do zastanowienia się nad przyszłością i formami zorganizowanego ruchu pielgrzymkowego w Polsce. Na całym świecie pielgrzymowanie do miejsc świętych przybiera coraz większe rozmiary. Rok Jubileuszowy był tego najlepszym przykładem. Według statystyk, tylko Sanktuarium Jasnogórskie odwiedziło w 2000 r. 4,5 mln pielgrzymów. Łączenie się państw we Wspólnej Europie powinno ułatwić pielgrzymowanie, z zachowaniem jednak celu, formy i duchowego aspektu podróży. Pielgrzym nie może być i nie jest zwykłym turystą. Człowiek z natury dąży do Boga, a Kościół z obecnym Papieżem Janem Pawłem II na czele daje doskonały przykład odwiedzin miejsc szczególnych i oddawania hołdu Bogu, Matce Najświętszej i świętym.
O randze częstochowskiego spotkania świadczy obecność, szczere życzenia i błogosławieństwo abp. Stanisława Nowaka, udział i poparcie ks. prof. Macieja Ostrowskiego - duszpasterza ds. pielgrzymek Kurii Metropolitalnej w Krakowie, a także obecność ks. inf. Ireneusza Skubisia - redaktora naczelnego Tygodnika Katolickiego Niedziela, o. Izydora Matuszewskiego - przeora Jasnej Góry oraz polityków i radnych różnych szczebli. W gościnnych progach Redakcji Niedzieli, u stóp Jasnogórskiej Pani, zgromadziło się wielu przedstawicieli i właścicieli biur pielgrzymkowych, przewoźników i organizatorów ruchu pielgrzymkowego z całej niemal Polski. Przybyły osoby, które od lat w dużym stopniu przyczyniają się do odnowy i pogłębiania naszego życia religijnego, pomagając dotrzeć do miejsc świętych.
Powstanie Polskiej Izby Pielgrzymkowej właśnie w Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa i wybór Częstochowy na jej główną siedzibę o czymś świadczy i do czegoś zobowiązuje. Warto zaznaczyć, że kapelanem Izby, dzięki przychylności Metropolity częstochowskiego, został dyrektor diecezjalnego Radia "Fiat" - ks. Andrzej Oleś, człowiek doskonale znający tę tematykę.
Zgodnie ze statutem, Izba jest dobrowolnym i samorządnym stowarzyszeniem osób działających na rzecz organizacji i zabezpieczenia ruchu pielgrzymkowego w kraju i za granicą, może działać w sekcjach branżowych, np. turystyki pielgrzymkowej, hotelarstwa, przewoźników, przewodników i pilotów, wydawców i księgarzy, producentów dewocjonaliów i innych. Jej celem zasadniczym jest konsolidacja branży, tworzenie platformy współpracy, promowanie autentycznej turystyki pielgrzymkowej i działanie na rzecz jej rozwoju, usprawnianie i podnoszenie jakości organizacji ruchu pielgrzymkowego i obsługujących go kadr. Przewodniczący Rady PIP - Ireneusz Wierzbicki jako najpilniejszy cel w chwili obecnej widzi wzmocnienie organizacyjne Izby: zorganizowanie stałego biura (tymczasowa siedziba mieści się w biurze Unii Laikatu Katolickiego przy ul. św. Barbary 41; zarząd Izby pracuje w składzie: prezes - Ireneusz Wierzbicki z Częstochowy, zastępca prezesa - Anna Wilkońska z Krakowa, sekretarz - Urszula Żach z Rybnika, skarbnik - Paweł Sikora z Częstochowy), pozyskanie nowych członków i stworzenie silnej reprezentacji w polskiej branży pielgrzymkowej. Jest to konieczność w zderzeniu się z coraz częściej wchodzącymi na nasz rynek zagranicznymi biurami podróży, które, niestety, wyjazdy pielgrzymkowe traktują wyłącznie jako biznes, pomijając aspekt duchowy i religijny. Wielkie europejskie biura, posiadające ogromne kapitały, mogą w przyszłości zagrozić egzystencji pojedynczych polskich biur pielgrzymkowych.
Najbliższy czas to formacja Izby i określenie jej tożsamości zgodnie z zasadami etyki katolickiej, wzajemne poznanie się i skonsolidowanie członków, pełna informacja o biurach i wyeliminowanie nieuczciwej konkurencji. Rada Izby zamierza nawiązać ścisły kontakt z Komisją Migracji, Turystyki i Pielgrzymek przy Episkopacie Polski, bo chociaż biura w ramach ustawy o działalności gospodarczej pracują i firmują się samodzielnie, współpraca na płaszczyźnie przenoszenia prawd wiary i niesienia kultury chrześcijańskiej jest tu niezbędna. Przynależność do Polskiej Izby Pielgrzymkowej zobowiązuje, a mottem przewodnim niech będą słowa Ojca Świętego, wypowiedziane na Jasnej Górze w 1983 r.: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali" - tylko wtedy w "rozpędzonej" wspólnej Europie polskie biura pielgrzymkowe pozostaną autentycznymi i duchowymi organizatorami i przewodnikami na pielgrzymkowych szlakach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Prof. Borecki: działania rządu ws. religii w szkole mogą go kosztować utratę władzy

2025-01-22 17:09
Posiedzenie rządu

PAP

Posiedzenie rządu

Działania rządu w sprawie religii w szkole są niekonstytucyjne a nauczyciele traktowani jak "nawóz historii". To działanie politycznie samobójcze, które może kosztować obecny obóz polityczny kampanię prezydencką i utratę władzy na długie lata. Można polemizować z argumentami wyznaniowymi, ale nie z groźbą utraty pracy przez kilkanaście tysięcy ludzi utrzymujących rodziny - mówi w wywiadzie dla KAI prof. UW dr hab. Paweł Borecki z Zakładu Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Rozmówca KAI spodziewa się szerokiej fali zaskarżania decyzji MEN: przez Kościoły m.in. w Europejskim Trybunale Praw Człowieka a katechetów w sądach pracy.

Więcej ...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Niedziela podlaska 3/2003

pl.wikipedia.org

21 stycznia Kościół katolicki obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki Rzymskiej - dziewicy i męczennicy. Artyści przedstawiają ją z barankiem, gdyż łacińskie imię Agnes wywodzi się od łacińskiego wyrazu agnus - baranek.

Więcej ...

Festiwal hipokryzji Tuska w Parlamencie Europejskim

2025-01-22 18:57
Donald Tusk w Parlamencie Europejskim

PAP/EPA

Donald Tusk w Parlamencie Europejskim

Bełkotliwe i populistyczne. Takie było dzisiejsze wystąpienie Donalda Tuska w Parlamencie Europejskim w Strasburgu. Obserwowaliśmy swoistą „cudowną” przemianę Tuska. Gdyby ktoś go nie znał, to może by i uwierzył w te kłamstwa. Całe jego wystąpienie można określić, jako festiwal hipokryzji!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wiara

Czy jestem po stronie dobra czy zła?

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Niedziela Świdnicka

Wałbrzych. Zmarł ks. prał. Bogusław Wermiński

Kościół

"Dym w kościołach" zbiera żniwo. 43-latka próbowała...

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wiadomości

Gdańsk: Muzeum II Wojny Światowej znowu szokuje. Tym...

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Wiadomości

Nowacka zdecydowała! Jedna godzina tygodniowo religii

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...

Kościół

Biskup prosi o modlitwę w intencji naszego księdza...