Modlitwie przewodniczył abp Adam Szal – metropolita przemyski, wcześniej wieloletni delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie. Homilię wygłosił ks. Stanisław Czenczek od lat związany z Ruchem światło-Życie.
Kaznodzieja wskazał na aktualność przesłania ks. Blachnickiego: - Dziś upływa 100 lat od śmierci ks. Franciszka Blachnickiego. To niezwykła postać w naszej historii. Dzisiaj oczekujemy na jego beatyfikację. Ten niezwykły świadek wiary był człowiekiem, który został uratowany od śmierci, był bowiem skazany na śmierć, był prorokiem żywego Kościoła i apostołem wolności – mówił ks. Czenczek.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak zauważył w homilii miał on wielki wkład w duszpasterstwo posoborowe Kościoła w Polsce. - Człowiek, który przeżył skazanie na śmierć, ale Bóg go uratował, który w Kościele w Polsce ma ogromne znaczenie w tych ostatnich dziesięcioleciach. Nadał nową wizję dla duszpasterstwa. Zaznaczył, że ludzie świeccy mają w Kościele także swój udział, że wiara ma być wiarą dojrzałą, konsekwentną, dlatego w tej nazwie Światło-Życie zawiera się jakby jego program - Światło wiary ma kierować naszym życiem – zauważył kaznodzieja.
Ks. Stanisław Czenczek przywołał także wspomnienie związane z wizytą ks. Blachnickiego w Przemyślu. - W latach 70 ks. Blachnicki przyjeżdżał do Przemyśla. Miał tutaj takie spotkanie z kapłanami, gdzie propagował właśnie ten swój ruch. Był człowiekiem, który żył tą wiarą. Wiara była motorem jego życia – zakończył kapłan.
Ks. Franciszek Blachnicki urodził się 24 marca 1921r. w Rybniku. Zmarł 27 lutego 1987 r. w Carlsbergu. Jest założycielem Ruchu Światło-Życie. Od 1995 r. toczy się jego proces beatyfikacyjny.