Reklama

Wieża

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zacni ludzie przysyłają mi czasem wycinki prasowe, pomni moich niegdysiejszych bojów publicystycznych. Dziś walczymy w głębokiej ariergardzie niczym marszałek Ney osłaniający odwrót Napoleona spod Moskwy; toteż rację mają być może ci, co więcej nadziei pokładają w modlitwie - także i ja zwróciłem się ku tzw. sprawom ponadczasowym. Jednak czasem trzeba zareagować, bo nie najważniejsze może kwestie ukazują niekiedy jak w soczewce sprawy fundamentalne.
Oto w tygodniku Wprost ukazała się wypowiedź dr. Andrzeja Flisa, współautora książki wydanej w języku angielskim pt. Przyszłość religii. Przyszłość ta, jak się dowiadujemy, jest możliwa tylko pod jednym warunkiem: że chrześcijanie nigdy publicznie nie będą się zdradzać ze swoim chrześcijaństwem - a za jakąkolwiek niesłuszną wypowiedź na tematy społeczno-polityczne sami sobie zaaplikują biczowanie na głównym placu miasta. Watykanowi wyjdzie to tylko na dobre, bowiem z jego strony można się spodziewać jedynie niedorzeczności: teraz na przykład walczy z demokracją, nazywając ją "cywilizacją śmierci".
Jak widzimy, dr A. Flis najwyraźniej potrzebuje długiego " odpoczynku". Problem w tym, że takiego długiego "odpoczynku" potrzebuje, jak się zdaje, spora część tzw. sfer opiniotwórczych: przynajmniej ta, która zabiera się za "wnikliwą analizę" Kościoła. Ludzie ci twierdzą, że zamiast wstecznego chrześcijaństwa winna zapanować wszechwładnie ideologia tolerancji wszystkich dla wszystkiego. Ale słowo to w ich ustach traci swoje normalne, słownikowe znaczenie. Teraz, jak się dowiadujemy, tolerancja oznacza czynną, głośno okazywaną życzliwość dla wszystkich dewiantów, lewaków, komunistów, feministek itd. - aby w przyszłości stać się "miłością" do nich. Mówią to także ludzie, których uważa się - a kto wie, może i oni sami wciąż siebie uważają - za członków Kościoła.
Cywilizacja śmierci ma różne oblicza - najczęściej spotykana jest "cywilizacja rozkładu". Na pozór wszystko idzie jak najlepiej: instytucje mnożą się, igrzysk jest coraz więcej, także chleb w coraz to innym rodzaju; hipermarkety tworzą małe miasteczka, gdzie przez całą niedzielę można oddawać się wraz z całą rodziną - niewyszukanej, co prawda - konsumpcji. Dla tych zaś, którzy mają wyższe aspiracje, niedzielne dodatki lub tygodniki mają "wnikliwe analizy".
Wybitny historyk nauki Jacob Bronowski sformułował tezę, iż każda cywilizacja ma szansę przeżycia wprost proporcjonalną do tego, na ile zbliżyła się do prawdy o świecie (dziś powiedzielibyśmy o ilości informacji na jego temat). Przykładem na słuszność tej tezy mogą być dzieje tak potężnych imperiów, jak: hiszpańskie, nazistowskie czy sowieckie. Hiszpańska elita, czerpiąca nieograniczone niemal ilości złota z Ameryki, tak długo dławiła niższe warstwy, aż sama się zadławiła - bo chłopi nie byli w stanie produkować wystarczającej ilości żywności, toteż chleb zaczął kosztować dukata. Hitlerowskie Niemcy ze swoją energią i solidnością sięgnęły od Atlantyku po Kaukaz, ale ponieważ ich wizja świata była urojeniem, musiały przegrać. Sowiety przez prawie pół wieku trzymały w szachu resztę świata, ale ich obłąkana ideologia sama ich pogrzebała.
Dzisiejsza cywilizacja Zachodu przewyższa bogactwem i potęgą wszystkie poprzednie cywilizacje razem wzięte. Z jednej strony buduje stację kosmiczną (co prawda, niepotrzebną, bo te same doświadczenia można przeprowadzić za pomocą satelitów) - z drugiej sięga po genetyczną tajemnicę życia (owoce tych badań będą, co prawda, "z początku" dostępne tylko najbogatszym). A jednak oznaki rozkładu widoczne są gołym okiem. Cywilizacja ta bowiem opiera się na antykulturze: to znaczy na odrzuceniu prawdy o najważniejszych potrzebach człowieka. Aby zaś uzyskać ideologiczną spójność, musi po orwellowsku bez ustanku fałszować przeszłość. Polacy wiedzą o tym najlepiej, dowiadując się od medialnych i naukowych " autorytetów", jak to spędzili okupację niemiecką, mordując Żydów.
Taka cywilizacja nie ma szans na przetrwanie. Niezależnie od tego, jak wysoka będzie wieża Babel, którą buduje z takim zadufaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj