Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej powrócił na szlak nawiedzenia

Po dwumiesięcznej przerwie związanej z konserwacją ikony Matki Bożej Jasnogórskiej obraz ponownie nawiedza parafie diecezji tarnowskiej. Jako pierwsza po przerwie 14 lutego br. obraz powitała parafia w Jadownikach koło Brzeska. Peregrynacja obrazu Matki Bożej trwa w diecezji tarnowskiej od 15 kwietnia 2000 r. W czasie konserwacji obraz przebywał w Toruniu, gdzie renowacji poddała go Anna Torwit, córka nieżyjącego artysty malarza, który wykonał kopię wizerunku Matki Bożej na drzewie lipowym.
Zdaniem biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca, peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej już przynosi błogosławione owoce wiary w diecezji. Do peregrynacji wierni przygotowują się przez misje święte lub rekolekcje oraz przez udekorowanie swoich domów i trasy przejazdu.
Do przyjęcia obrazu w poszczególnych parafiach wierni przygotowują się również przez "nowennę rodzinną". Rozpoczyna się ona w parafii na dziewięć dni przed uroczystością powitania jasnogórskiej ikony.
Peregrynacja obrazu w diecezji tarnowskiej będzie trwać do października, po czym jasnogórska ikona zostanie przekazana do diecezji rzeszowskiej.

Wydział teologiczny UKSW będzie badał kulturę maryjną w Polsce

Projekt badawczy Kultura maryjna w Polsce zamierza zrealizować Wydział Teologiczny Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Radomiu. - Chcemy dostarczyć dowodów historycznych, socjologicznych i psychologicznych, które wykażą, że polska maryjność jest faktem i może być empirycznie badana - wyjaśnił cel projektu dziekan radomskiego Wydziału Teologicznego UKSW - ks. prof. dr hab. Ignacy Bokwa. Nowością tych badań będzie próba całościowego ujęcia polskiej mariologii.
Przedmiotem badań będą ośrodki kultu maryjnego (sanktuaria, kościoły pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny), formy kultu ( parafialne nabożeństwa, pielgrzymki) oraz zaangażowanie wiernych. Badania zostaną przeprowadzone w 5 diecezjach w Polsce i potrwają w sumie 6 lat.
Realizacją projektu zajmie się specjalny zespół; wśród badaczy znajdą się m.in.: prof. dr hab. Zdzisław Pietrzyk - wicedyrektor Biblioteki Jagiellońskiej, który zajmie się opracowaniem kultu maryjnego w Polsce w oparciu o jej zbiory, i o. dr hab. Zachariasz Szczepan Jabłoński, paulin - odpowiedzialny za realizację tematu Przemiany kultu maryjnego - ruch pielgrzymkowy w aspekcie polskiej maryjności - duszpasterstwo maryjne w pielgrzymkach i sanktuariach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Spotkanie księży dyrektorów Papieskich Dzieł Misyjnych

12-13 lutego br. w Sulejówku k. Warszawy spotkali się księża dyrektorzy Papieskich Dzieł Misyjnych ze wszystkich polskich diecezji. Podsumowali oni ubiegłoroczne dokonania Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce oraz dyskutowali na temat planów i projektów na 2001 r. Gościem spotkania był abp Wojciech Ziemba -
przewodniczący Komisji Misyjnej Konferencji Episkopatu Polski.
Najważniejszym związanym z działalnością misyjną wydarzeniem 2000 r. był Kongres Misyjny Dzieci na Jasnej Górze, w którym uczestniczyło ok. 40 tys. najmłodszych sympatyków misji. Ponadto w 2000 r. zorganizowano wiele sympozjów i szkoleń związanych z misjami. Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce zebrały w ub.r. 5 mln zł na działalność misyjną Kościoła.
W planach Papieskich Dzieł Misyjnych na 2001 r. najciekawiej zapowiadają się I Międzynarodowe Dni Kultury i Piosenki Krajów Misyjnych " Missio 2001". W chorzowskim Teatrze Rozrywki wystąpią m.in. muzycy z Ghany, będzie można także wysłuchać Mszy kreolskiej czy Nieszporów boliwijskich.
Według najnowszych danych Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, na misjach pracuje obecnie aż 1953 polskich misjonarzy.

50-lecie małego praskiego Lourdes

Obchody Światowego Dnia Chorego w diecezji warszawsko-praskiej zbiegły się w tym roku z 50. rocznicą założenia parafii pw. Matki Bożej z Lourdes, zwaną "małym praskim Lourdes". Uroczystej Mszy św. w kościele, który stał się diecezjalnym sanktuarium, przewodniczył i homilię wygłosił biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk. Mszę św. koncelebrowało wielu księży marianów, którzy pracują na Pradze ponad 80 lat, kilku byłych proboszczów oraz prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów - ks. Andrzej Pakuła.
W procesji z darami parafianie ofiarowali monstrancję, bardzo potrzebną, gdyż w kościele odbywa się 3 razy w tygodniu adoracja Najświętszego Sakramentu, jak tłumaczył obecny proboszcz sanktuarium - ks. Edward Tomczyk, a także zielony ornat i egzemplarz Pisma Świętego w tłumaczeniu bp. Romaniuka.
Parafia Matki Bożej z Lourdes została erygowana przez Prymasa Stefana Wyszyńskiego w 1951 r. Wcześniej była w tym miejscu kaplica, do której w 1933 r. sprowadzono z Lourdes figurę Matki Bożej. Od wielu lat praski kościół jest celem pielgrzymek, zwłaszcza osób chorych, niepełnosprawnych, ich przyjaciół i rodzin.

Reklama

Obchody rocznicy Czerwca ´76

28 lutego br. rozpoczną się uroczystości związane z 25. rocznicą wydarzeń Czerwca ´76. Jest to dzień imienin patrona radomskich robotników - ks. Romana Kotlarza. W Pedagowie - rodzinnej miejscowości ks. Kotlarza zostanie odprawiona uroczysta Msza św.
Organizatorzy obchodów planują 23 czerwca 2001 r. w sanktuarium Matki Bożej w Kałkowie-Godowie całonocne czuwanie członków "Solidarności". Mieszkańcy Radomia będą mogli też obejrzeć film pt. Miasto z wyrokiem. Tego dnia zostanie odprawiona także Msza św. pod pomnikiem wydarzeń czerwcowych 1976 r. w Radomiu. Na 26 czerwca br. zaplanowano posiedzenie Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność". Odbędzie się także sympozjum organizowane przy współpracy IPN-u na temat wydarzeń sprzed 25 lat. Zakończenie obchodów zaplanowano na 18 sierpnia br., czyli w rocznicę śmierci ks. Romana Kotlarza.

O. Jerzy Tomziński - paulin

Dobroczynny koncert "Śląska"

4 lutego br. w niedzielę po południu w Bazylice Jasnogórskiej odbył się koncert kolęd, pastorałek oraz muzyki sakralnej, klasycznej i ludowej w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". Jego inicjatorami byli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego i Jasnogórska Fundacja " Pro Patria" Bastionu św. Rocha, a sponsorami - Zakład Energetyczny oraz firmy "Polontex" i "Sangaz". Dobroczynne datki słuchaczy koncertu, złożone do skarbonki, przeznaczone zostały na renowację siedemnastowiecznych tkanin, znajdujących się dziś w skarbcu, a które w przyszłości umieszczone będą we wnętrzu remontowanego Bastionu św. Rocha. Istniejące obecnie na Jasnej Górze trzy skarbcowe ekspozycje wotów nie są w stanie pomieścić i ukazać całego bogactwa darów - symboli wiary i miłości. Władze klasztorne postanowiły więc na nową ekspozycję przeznaczyć wnętrze Bastionu św. Rocha. Obejmie ona tysiące wotów, bezcennych pamiątek jasnogórskiej twierdzy i patriotycznych zrywów Polaków w XIX i XX wieku aż po "Solidarność".
Aby zrealizować to wielkie dzieło, powstała Fundacja " Pro Patria" Bastionu św. Rocha. Prezesem Zarządu Fundacji jest o. dr Jan Golonka, kustosz zbiorów sztuki wotywnej na Jasnej Górze. W czasie koncertu Kustosz pokazał artystom i słuchaczom wymagającą konserwacji cenną makatę turecką z XVII wieku.

Reklama

Kopia Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej dla kościoła w Ekwadorze

5 lutego br. w duchu pielgrzymki przybył wraz z małżonką i kilku osobami ambasador Ekwadoru w Polsce Antonio Rodas Pozo. W czasie Eucharystii sprawowanej przed Cudownym Obrazem celebrans - o. Kamil Szustak poświęcił kopię Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej i w imieniu przeora - o. Izydora Matuszewskiego ofiarował ją na ręce Ambasadora dla jednego z kościołów w Quito, stolicy Ekwadoru. Dostojny pielgrzym nie ukrywał wzruszenia, przyjmując dar oraz później, zwiedzając Sanktuarium i oglądając wota świadczące o łaskach i cudach otrzymanych przez wstawiennictwo Pani Jasnogórskiej. Pielgrzymów oprowadziła s. Teresa Wach, urszulanka SJK.

Reklama

I Pielgrzymka Bursztynników

8 lutego br. pod przewodnictwem ks. prał. Henryka Jankowskiego, proboszcza bazyliki św. Brygidy w Gdańsku, przybyła na dwudniowy pobyt pielgrzymka bursztynników - mistrzów sztuki bursztyniarskiej.
W pielgrzymiej ponad 40-osobowej grupie byli także projektanci i wykonawcy bursztynowego ołtarza Matki Bożej Jasnogórskiej w bazylice św. Brygidy, który jest wotum dziękczynnym za odzyskaną wolność narodu polskiego.
Głównym punktem pielgrzymki była Eucharystia sprawowana drugiego dnia przed Cudownym Obrazem przez ks. prał. Jankowskiego, który w słowie Bożym wspomniał m.in., że Jasna Góra jest miejscem specyficznym, w którym ogniskuje się to, co stanowi o tożsamości narodu i społeczeństwa. Mszę św. połączono z Aktem Zaślubin Bursztynników z Matką Bożą, a jako wotum złożono pierścień z wizerunkiem orła i z napisem: "Jeszcze Polska nie zginęła". Poza modlitwą bursztynnicy wiele czasu poświęcili na zwiedzanie religijno-narodowych pamiątek, a zwłaszcza na oglądanie dzieł sztuki wykonanych z bursztynu.

80. rocznica przybycia Misjonarzy Świętej Rodziny do Polski

W tych dniach upływa 80 lat od momentu przybycia do Polski zakonników Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny (MSF). Uroczystości rocznicowe odbędą się 24 i 25 lutego br. Najpierw wspólnota zakonna spotka się na nabożeństwie powołaniowym w Paterku k. Nakła, w miejscu męczeństwa braci i kapłanów Misjonarzy Świętej Rodziny, a dzień później zostanie odprawiona uroczysta Eucharystia w Górce Klasztornej, sanktuarium maryjnym na Krajnie w woj. wielkopolskim, którym od 1923 r. opiekują się misjonarze.
Zgromadzenie Misjonarzy Świętej Rodziny założył francuski saletyn - ks. Jan Berthier (1840-1908) w 1895 r. w Grave (Holandia). Jako cel postawił ratowanie powołań, pracę dla dobra rodzin i działalność misyjną.

Zebranie Prowincjalne Pallotynów Prowincji Zwiastowania Pańskiego

44 delegatów Pallotynów Prowincji Zwiastowania Pańskiego przybyło do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Częstochowie, aby wziąć udział w Zebraniu Prowincjalnym w dniach 12-17 lutego 2001 r. Przybyli m.in. z Polski, Włoch, Francji, Białorusi, Brazylii, Stanów Zjednoczonych, Korei Południowej, Papui-Nowej Gwinei.
Pragnieniem św. Wincentego Pallottiego, założyciela Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego, było rozkrzewianie wiary i rozpalanie miłości wśród wszystkich narodów. Dzisiaj polscy Pallotyni wypełniają to pragnienie między innymi przez Duszpasterstwo Pielgrzymkowe APOSTOLOS, Wydawnictwo PALLOTTINUM, misje zagraniczne, Apostolstwo Miłosierdzia Bożego, hospicjum, szkoły katolickie, prace z ludźmi uzależnionymi, duszpasterstwo parafialne oraz inne prace pastoralne.

JEDNYM ZDANIEM

Prymasi Węgier i Polski: kard. LaMszloM Paskai i kard. Józef Glemp spotkali się w Warszawie, by uczcić milenium chrześcijaństwa na Węgrzech. - Ówczesna Europa w dążeniu do jedności potrafiła włączyć do niej Kościół gnieźnieński i Kościół w Estergomie. Te wydarzenia zobowiązują nas, aby na nowe tysiąclecie odświeżyć dawne więzi i przypomnieć sobie braterstwo - podkreślił kard. Glemp.

W Polsce przebywał chorwacki premier Ivica Raczan. Podczas jego wizyty doszło do podpisania umowy o wolnym handlu między Polską a Chorwacją. Polska chce w przyszłości poczynić inwestycje turystyczne w Chorwacji oraz współpracować z nią w ramach Paktu stabilizacji na Bałkanach.

Agnieszka Magdziak-Miszewska będzie konsulem generalnym RP w Nowym Jorku. Jej kandydaturę jednogłośnie poparła sejmowa komisja łączności z Polakami za granicą.

Prezydent i premier podpisali rozporządzenie, które cofa podwyżki dla urzędników państwowych oraz parlamentarzystów. Będą oni pobierali takie samo wynagrodzenie, jak w grudniu ub.r.

"Trzeba zaostrzyć wyroki za poważne przestępstwa" - uznali podczas debaty w Sejmie posłowie i rząd. Minister sprawiedliwości Lech Kaczyński powiedział m.in., że "skończyło się wreszcie lekceważenie walki z przestępczością" (projekty zmian w prawie karnym trafią teraz do komisji kodyfikacyjnej).

Życie podało, że prezydent Aleksander Kwaśniewski ułaskawił w ciągu 5-letniej kadencji m.in. 26 zabójców i

12 gwałcicieli. Nie wiadomo, czym bandyci zasłużyli sobie na to dobrodziejstwo.

Nad sposobami realizacji misji publicznej przez państwową telewizję i radiofonię debatowali członkowie Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz KRRiTV. Podczas dyskusji poseł Tomasz Wełnicki (AWS) stwierdził, że dopóki nie ukróci się bezkarności władz telewizji publicznej i ich "kompletnej nieodwoływalności" - pozostanie ona " telewizją partyjną".

W Przemyślu zawiązał się Komitet Przeciw Promowaniu Przemocy w Środkach Masowego Przekazu, który opracował obywatelski projekt ustawy o zakazie emitowania scen przemocy w mediach.

Rada Krajowa AWS zebrała się po raz pierwszy w nowym składzie (25 przedstawicieli "S", 24 - RS AWS, po 17 - ZChN, SKL i PPChD). Podczas spotkania premier Jerzy Buzek oświadczył, że AWS " wraca do formy i chce znów wygrywać". Mówił też m.in. o oczyszczeniu szeregów z ludzi nieuczciwych i niekompetentnych.

Andrzej Olechowski będzie pełnomocnikiem Platformy Obywatelskiej w Warszawie. Natomiast ewentualnym kandydatem Platformy na premiera może zostać Maciej Płażyński.

Szef Unii Wolności Bronisław Geremek wystąpił z "nowymi pomysłami", by zaradzić gwałtownemu spadkowi popularności UW. Zadeklarował m.in., że jego partia będzie teraz działać bardziej lokalnie, będzie mówić "ludzkim językiem" oraz zajmować się bezrobociem, zdrowiem i edukacją.

Resort gospodarki skrytykował przyznanie preferencyjnego kredytu 5 mln zł na budowę fabryki żelatyny firmie Kazimierza Grabka, " króla żelatyny", przez Łódzki Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Grabek chce, korzystając z wprowadzenia zakazu importu żelatyny, odzyskać pozycję monopolisty - twierdzi NIK.

Legendarny "kurier z Warszawy", wieloletni dyrektor rozgłośni polskiej Radia Wolna Europa - Jan Nowak-Jeziorański odebrał w Katowicach z rąk premiera Jerzego Buzka Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszamy do wspólnej modlitwy nowennowej przed uroczystością Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Więcej ...

Franciszek przewodniczył uroczystości Bożego Ciała w Rzymie

2024-06-02 20:45

PAP/EPA/RICCARDO ANTIMIANI

„Wyruszając od Ołtarza zaniesiemy konsekrowaną Hostię między domy naszego miasta. Nie czynimy tego, aby się pokazać ani obnosić z naszą wiarą, lecz aby zaprosić wszystkich do uczestnictwa, w Chlebie Eucharystii, do nowego życia, które dał nam Jezus” - stwierdził Franciszek podczas Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie. Eucharystia rozpoczęła uroczystości Bożego Ciała w Rzymie po czym procesja eucharystyczna przeszła ulicami stolicy Włoch do bazyliki Matki Bożej Większej i zakończyła się błogosławieństwem udzielonym Najświętszym Sakramentem.

Więcej ...

Lednica: Misyjni wolontariusze otrzymali krzyże pobłogosławione przez papieża Franciszka

2024-06-03 13:35

Karol Porwich/Niedziela

Lednica musi być kojarzona z elementem misyjnym, ponieważ to właśnie tam miało początek chrześcijaństwo na terytorium Polski - powiedział w rozmowie z KAI ks. Maciej Będziński. Dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podczas Spotkania Młodych na Polach Lednickich, wręczył krzyże poświęcone przez papieża Franciszka 62 misyjnym wolontariuszom z 9 wolontariatów, którzy już wkrótce wyruszą do Afryki, Ameryki Południowej, Azji i na Bliski Wschód.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Przewodniczący KEP modli się za tragicznie zmarłe...

Kościół

Przewodniczący KEP modli się za tragicznie zmarłe...

Czy pozwalam Jezusowi wejść do mojego życia i dokonać...

Wiara

Czy pozwalam Jezusowi wejść do mojego życia i dokonać...

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

Kościół

Abp Budzik o ks. Chmielewskim: docierały do nas...

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Wiadomości

Coraz większe napięcie w Brukseli...

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...

Kościół

Agnieszka Chrostowska z zespołu Siewcy Lednicy: Mimo...