Reklama

W 60. rocznicę śmierci ks. Wincentego Eliasza

Jak wierzyć w Boga, kochać Ojczyznę i bliźnich

Niedziela włocławska 24/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W niedzielę 12 maja br., kiedy parafia Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Zgłowiączce wspominała św. Izydora, patrona rolników - podczas Sumy odpustowej, sprawowanej przez ks. prał. Józefa Frątczaka z Sieradza, bp Roman Andrzejewski dokonał poświęcenia tablicy pamiątkowej: epitafium ku czci proboszcza ks. Wincentego Eliasza, zamordowanego w Dachau, w 60. rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Poświęcenia epitafium dokonał Ksiądz Biskup w asyście pochodzącego z parafii Zgłowiączka ks. prał. Bolesława Cieślaka, który przyjął sakrament chrztu św. z rąk ks. Eliasza oraz w asyście miejscowego Księdza Proboszcza. Odsłonięcia epitafium dokonał siostrzeniec ks. Eliasza, Władysław Łukaszewski z małżonką. Uroczystość zgromadziła wielu kapłanów i wiernych, wśród nich uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, poczty sztandarowe Szkoły i jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej.

Uczestniczyliśmy w ważnej lekcji patriotyzmu. Ks. Eliasz jest przykładem żywej wiary i wielkiej miłości do Boga i Ojczyzny. Ksiądz Biskup w kazaniu podkreślił jego ofiarną posługę w tak trudnych czasach. Do końca - mimo możliwości ucieczki - trwał przy Chrystusie i powierzonym swej pieczy ludziach. W dalszej części kazania bp Andrzejeski ukazał, co składa się na posługę kapłana w dzisiejszym świecie.

Ks. Wincenty Eliasz, proboszcz parafii Zgłowiączka w latach 1926-42, należy do grona kapłanów, którzy przybliżali Chrystusa słowem i świadectwem życia. W trudnych latach, w jakich przyszło mu pracować, pełen wiary, nadziei i miłości starał się prowadzić ludzi do Boga. Z pewnością wsparciem służyli mu rodzice, mieszkający na plebanii i pomagający w prowadzeniu gospodarstwa. Ich mogiły znajdują się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

W 1939 r. ks. Eliasz miał możliwość uniknięcia aresztowania, mógł ratować się ucieczką. Jednak trwał przy swojej owczarni. Jak mówią starsi mieszkańcy, dzięki przezorności i roztropności Księdza Proboszcza zachowały się paramenta liturgiczne, które zdążył ukryć, zanim do parafii wkroczył nowy, niemiecki "porządek". Już wkrótce okupanci przeznaczyli świątynię na magazyn. Ks. Eliasz podzielił tragiczny los duchowieństwa polskiego: aresztowanie, przez krótki czas przetrzymywanie w jednym z gospodarstw w Sułkowie, następnie wywózka do obozu koncentracyjnego w Dachau. Z tego czasu zachowały się listy ks. Eliasza, pisane do rodziny w języku niemieckim, w których zadaje pytania o losy poszczególnych mieszkańców parafii. Jakże bogatego był ducha, skoro żyjąc w nieludzkich warunkach, pamiętał o wiernych... na pewno też modlił się za całą wspólnotę parafialną.

6 lipca 1942 r. ks. Wincenty Eliasz został zamordowany. Jego rodzina otrzymała telegram z Dachau, w którym (zgodnie z formułą ułożoną na potrzeby nazistowskiej machiny zagłady) jako przyczynę śmierci podano chorobę płuc.

W 60. rocznicę śmierci swego Księdza Proboszcza wspólnota parafialna spłaca dług wdzięczności za jego ofiarną posługę duszpasterską: modląc się o spokój jego duszy i fundując epitafium upamiętniające jego postać. Niech śp. ks. Wincenty Eliasz będzie dla każdego przykładem żywej wiary i wielkiej miłości do Boga, Ojczyzny i bliźnich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Śp. Jan Ptaszyn Wróblewski. Prawdziwy multitalent

2024-05-07 22:05

PAP/Piotr Polak

Jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Wiadomość przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...