Reklama

Niedziela Łódzka

ŁÓDŹ

Łódź: Ja patrzę na Niego, On patrzy na mnie - to jest najprostsza forma modlitwy

Hush Naidoo

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Sanktuarium Najświętszego Imienia Jezus miały miejsce czterodniowe Ogólnopolskie Rekolekcje Akademickie organizowane przez KUL. W ostatnim dniu spotkania z młodzieżą studencką słowo wygłosił arcybiskup Grzegorz Ryś – metropolita łódzki.

W głoszonej nauce rekolekcyjnej kapłan dokonał podsumowania całego cyklu spotkań, zwracając szczególną uwagę na głównego bohatera – świętego Józefa. W oparciu o przykłady z życia świętych abp Ryś podkreślił rangę tego, z jak ważną postacią mamy do czynienia, oraz jak ten święty mocno wpisuje się w naszą rzeczywistość. Rekolekcjonista skoncentrował swoje słowa wokół Słowa, które Bóg kieruje do nas poprzez czytanie Pisma Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Prowadzi nas przez te rekolekcje święty Józef, poddajemy się tej refleksji, także w posłuszeństwie Ojcu Świętemu Franciszkowi, nawiązując do jego listu oraz do inicjatywy roku świętego Józefa i też roku rodziny, który rozpoczęliśmy w uroczystość Świętego Józefa, więc tom że mierzymy się z Józefem jest też jakąś formą naszego odczuwania z całym kościołem.

Józef jest człowiekiem, który ostatecznie zawsze zdaje się na to, w jaki sposób Bóg czyta jego życie swoim słowem. To jest to, co trzeba bardzo podkreślić, lectio divina to jest czytanie którego dokonuje Pan Bóg, kiedy ja czytam Biblię, to jest lectio humana, ale jest możliwe takie doświadczenie, że Pan Bóg czyta swoim słowem moje życie, wtedy mamy do czynienia z tym co nazywamy lectio divina – powiedział metropolita łódzki.

Arcybiskup koncentrował się także na wymiarze modlitwy indywidualnej, pokazując jak codzienne spotkanie z Chrystusem może być proste i piękne.

- Ja patrzę na Niego, On patrzy na mnie, i to jest właśnie najprostsza forma modlitwy - żeby popatrzeć na Niego, tylko po to, żeby sobie uświadomić że on patrzy na was – dodaje arcybiskup.

W kolejnych częściach spotkania z młodzieżą łódzki Pasterz wyjaśnił czym jest modlitwa kontemplacyjna, jak istotną rolę odgrywa w naszym życiu. Ponownie odniósł się do postawy świętego Józefa, w którym upatrywać mamy przykładu ale i wsparcia w sytuacji, kiedy czasem trudno nam się skoncentrować na modlitwie, gdy przychodzą rozproszenia. Abp Ryś zwrócił uwagę na postawę czynu i miłości, które idą w parze w codziennym rozważaniu Słowa Bożego.

Reklama

- Modlitwa kontemplacyjna jest milczącym słowem miłości, komunią miłości i to jest dopiero ostateczna charakterystyka Józefa. Jak to się dzieje że on pozwala Bogu czytać swoje własne życie Bożym słowem? Jak to się dzieje że on na to pozwala działać? Ponieważ wszystkie te etapy lectio divina, dzieją się w kontekście miłości, wszystkie się dokonują w miłości. Znaczy miłość jest środowiskiem lectio divina miłość pozwala Bogu czytać moje życie, bo go kocham, słucham co do mnie mówi, bo go kocham i wprowadzam to słowo głęboko w siebie. Nie chcę stracić słowa które do mnie powiedział i wypełniam to słowo, bo go kocham. Na każdą taką modlitwę jest józefowe amen, które nie jest wypowiedziane tylko jest uczynione. To jest niesłychanie istotne, to jest klucz do zrozumienia Józefa, bez którego Józef nie rozumiał by samego siebie – zakończył metropolita łódzki.

Słowo nauki rekolekcyjnej arcybiskupa Grzegorza Rysia było słowem kończącym czterodniowe Ogólnopolskie Rekolekcje Akademickie organizowane przez KUL. Wszystkie nagrania dostępne są na platformie YouTube Mocni w Duchu.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-28 17:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Rodzinne świętowanie

Marek Kamiński

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Niech miłość do Maryi będzie sprawdzianem polskiego ducha

2024-05-03 23:18

Karol Porwich / Niedziela

- Maryja Królowa Polski, to tytuł, którym określił Bogarodzicę 1 kwietnia 1656 r. król Jan Kazimierz podczas ślubów lwowskich, by dramatyczne wówczas losy Ojczyzny i Kościoła powierzyć jej macierzyńskiej opiece, przypomniał na rozpoczęcie wieczornej Mszy św. w intencji archidiecezji częstochowskiej o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry. Wieczorna Eucharystia pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego oraz Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego zwieńczyły uroczystości trzeciomajowe na Jasnej Górze. Towarzyszyła im szczególna modlitwa o pokój oraz w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej