Reklama

Kazanie

"Laetare!" - "Raduj się!"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie czwartą niedzielę Wielkiego Postu nazywamy niedzielą " Lae-ta-re", od pierwszego słowa antyfony na wejście: "Raduj się!". Potem jeszcze dwukrotnie wezwanie do radości jest w tej antyfonie powtórzone w słowach: "Cieszcie się! Weselcie się!" A przecież to jeszcze czas Wielkiego Postu, do Wielkanocy trzy tygodnie. Tym wezwaniem do radości są słowa proroka Izajasza, który w swojej Księdze ponad znacznie częściej wzywa do pokuty i zapowiada klęski i cierpienia. Ale czy i my sami, kiedy wspominamy te minione trzy tygodnie Wielkiego Postu, czy mamy prawo do radości?... Czy ten czas wykorzystaliśmy dla naszego zbawienia?...
Czytanie pierwsze z Księgi Jozuego wspomina pierwszą Paschę, obchodzoną przez Izraelitów już w Ziemi Obiecanej po 40 latach tułaczki przez pustynię. Ze wzruszeniem słuchamy o spożywaniu tych kłosów prażonych, zebranych z ziemi Kanaan. Ci tułacze przeżywali znużenie, wspominali wielu swoich bliskich, którzy umierali na pustyni podczas 40-letniej wędrówki, ale jedząc te chleby przaśne, radowali się, że już są w obiecanej ojczyźnie.
U św. Pawła w czytanym dziś jego Liście do Koryntian najważniejszym słowem jest wezwanie-prośba: "W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!". Do tego pojednania zachęca nas i przygotowuje także Jezusowa serdeczna przypowieść o synu marnotrawnym, która przede wszystkim mówi o dobrym, kochającym ojcu. Prawda, że w tej przypowieści najwięcej jest o tym niemądrym, marnotrawnym synu i o tym drugim synu, pracowitym, ale brzydko zazdrosnym. Najważniejsza jest jednak ta miłość ojca. Wierzymy, że taką miłość w całej pełni ma tylko Ojciec Niebieski i że On z tej miłości nikogo nie wyklucza, ani takich, jak ów syn lekkomyślny, ani podobnych do owego starszego syna o sercu pełnym zazdrości.
Jeden z kapłanów wspomina powrót, ale takiej marnotrawnej córki, po kilku latach błąkania się, do swojego rodzinnego domu. Kiedy jednak stanęła na jego progu, ze łzami w oczach, zobaczyła zagniewaną twarz ojca i usłyszała twarde słowa: "Ja już nie mam córki!". W 40 dniach Wielkiego Postu wielu chrześcijan widzi tylko surowe wymagania tego czasu: post, rekolekcje, rezygnacja z urządzania zabaw. Ale dzisiejsza niedziela nosi nazwę "Laetare!" - "Raduj się!" nie tylko dlatego, że do Wielkanocy zaledwie trzy tygodnie. Raczej dlatego jest to "Raduj się!", że Bóg jest nam ukazany jako Ojciec, który z miłością czeka, by nas obdarzyć przebaczeniem w sakramencie pokuty. W czytaniu z Księgi Jozuego słyszymy o mannie, która "ustała następnego dnia, gdy zaczęli jeść plon tej ziemi". Naszą Manną jest Eucharystia - Pan Jezus obecny w Komunii św., który nieustannie na nas czeka, aby być naszym Pokarmem, szczególnie w tym zbawiennym czasie wielkanocnym. Św. Paweł głosi jako istotne posłannictwo Kościoła "posługę
jednania", abyśmy mogli i tę najpiękniejszą prawdę Objawienia, którą określa jako "nowe stworzenie w Jezusie Chrystusie", w sobie urzeczywistniać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj