Reklama

Bóg zapłać, Ojcze Jerzy!

Niedziela Ogólnopolska 12/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tradycyjnie już każdy dzień pracy w redakcji Tygodnika Niedziela rozpoczyna się Mszą św., przeżywaną w gronie pracowników. 14 marca 2001 r. ze wspólnotą redakcyjną był o. Jerzy Tomziński, paulin, który przez 20 lat z wielkim oddaniem współtworzył strony Niedzieli, dzieląc się z Czytelnikami wiadomościami z Jasnej Góry.
Poranna Msza św., sprawowana w koncelebrze przez redaktora naczelnego - ks. inf. Ireneusza Skubisia i o. Jerzego Tomzińskiego, była pożegnaniem naszego jasnogórskiego redaktora. Nie było jednak smutku; pozostaje przecież niezmienna wciąż przyjaźń i pamięć wspólnie tworzonej najnowszej historii Tygodnika.
Na wstępie wygłoszonego kazania o. Jerzy przypomniał swe lata szkolne, czas, gdy pojawiła się Niedziela, zwracając uwagę na fakt, że tym samym swój początek aktywnego życia w Kościele łączy on w sposób ścisły z tym pismem. Słowo Ojca Jerzego było dla nas lekcją wielkiej pokory. Podziękował za możliwość pracy w katolickim tygodniku, który Częstochowę, diecezję i Jasną Górę połączył swoimi zadrukowanymi szpaltami.
Do wielkiej pokory Ojca Jerzego nawiązała w słowach podziękowania red. Lidia Dudkiewicz - zastępca redaktora naczelnego Niedzieli, wskazując również, że ustępujący miejsca młodszym pokoleniom o. Jerzy uczy nas radosnej służby i wielkiej, systematycznej pracy. Zbieranie cotygodniowych wiadomości z Jasnej Góry, których dostarczał Czytelnikom jako rzecznik prasowy, wymagało ogromnej pracy. To trwanie z notesem w centrum najważniejszych wydarzeń z życia Jasnej Góry uczyniło z Ojca Jerzego pierwszego świadka i korespondenta wielkich, historycznych spraw rozgrywających się na Wzgórzu Jasnogórskim.
Wiele ciepłych słów skierował do Ojca Jerzego Redaktor Naczelny Niedzieli. Wyrażając wdzięczność za 20-letnią wierną pracę na rzecz Tygodnika, przypomniał początki tej współpracy: powołanie przez bp. Stefana Barełę kolegium redakcyjnego Niedzieli, w którym znalazł się m.in. Ojciec Jerzy, i przygotowania do wydania pierwszego po wznowieniu tytułu numeru pisma - w 1981 r. Podkreślając oddanie, wierność i życzliwość Ojca Jerzego oraz jego wieloletni związek z naszym Tygodnikiem, nazwał go "pierwszym i pierwszorzędnym świadkiem na 75-lecie Niedzieli, obchodzone w bieżącym roku. "Zachowamy ogromną wdzięczność, pamięć i nadal będziemy razem, nie damy przecież Ojcu spokoju - mówił ks. Skubiś. - Tworzył Ojciec fundamenty pod to dzieło, które nazywa się Niedziela. Te fundamenty mocno trwają. Dzięki temu, że jesteśmy wierni Jasnej Górze, mamy szacunek w Polsce i na świecie. To także zawdzięczamy w dużej mierze Ojcu Jerzemu - kontynuował Ksiądz Redaktor. - Prosimy o modlitwę do Matki Bożej, którą tak chętnie nazywamy Główną Redaktorką Niedzieli. Prosimy, by Ojciec trwał w duchowym kolegium Niedzieli, by nam błogosławił... Życzymy, by Matka Boża Jasnogórska, której całe życie Ojciec służy, była mu najlepszą Matką".
Ostatnie słowo należało do Ojca Jerzego, który radośnie oznajmił: "Pozostaję do usług Niedzieli i jej Czytelników".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata Krzysztofa Nykiela

2024-05-21 21:48

Karol Porwich /Niedziela

We wtorek 21 maja br. opatrzona świętymi sakramentami w 92 roku życia zmarła śp. Teresa Nykiel, Mama Jego Ekscelencji Księdza Biskupa nominata Krzysztofa Józefa Nykla, Regensa Penitencjarii Apostolskiej

Więcej ...

Trudne ciąże. Jak Kościół pomaga kobietom?

2024-05-21 13:09

Adobe Stock

Kościół oferuje stałe wsparcie dla kobiet w kryzysie. Jest to pomoc materialna, medyczna, psychologiczna, rozwojowa, prawna, czy duszpasterska. W instytucjach powstałych z inspiracji chrześcijańskiej każda kobieta, która nie planowała ciąży i waha się przed dokonaniem aborcji, czy kobieta w trudnej ciąży, matka dziecka niepełnosprawnego czy jej rodzina, otrzyma potrzebne wsparcie.

Więcej ...

Rada KEP ds. Społecznych o relacji Kościół – Państwo: Wroga separacja szkodzi dobru człowieka

2024-05-21 18:51

Episkopat News

Kościół i Państwo, niezależne i autonomiczne - każde w swojej dziedzinie, są zobowiązane do współpracy dla dobra wspólnego. Wroga separacja szkodzi dobru człowieka - napisali członkowie Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Społecznych w stanowisku wydanym po spotkaniu Rady, które miało miejsce 21 maja w Warszawie. Obradom przewodniczył bp Marian Florczyk.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego