Reklama

Watykan

Watykan: Drugi Wielki Tydzień w pandemii i reżimie lockdownu

Włodzimierz Rędzioch

W reżimie sanitarnym i z udziałem niewielkiej liczby wiernych odbędą się w Watykanie uroczystości Wielkiego Tygodnia pod przewodnictwem papieża Franciszka; drugie podczas pandemii Covid-19. Zostały one dostosowane do lockdownu, który będzie obowiązywał we Włoszech w Święta.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Niedzielę Palmową papież powiedział: "Wkroczyliśmy w Wielki Tydzień. Po raz drugi przeżywamy go w kontekście pandemii. W zeszłym roku byliśmy bardziej zaszokowani, w tym roku jesteśmy bardziej wyczerpani".

Po roku także i ten Wielki Tydzień minie pod znakiem istotnych zmian w przebiegu tradycyjnych ceremonii. Zostały one wymuszone przez trzecią falę koronawirusa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W porównaniu z pierwszym rokiem pandemii, w Wielki Czwartek, czyli w święto kapłanów, papież odprawi rano mszę Krzyżma Świętego w bazylice Św. Piotra. Przed rokiem została ona odwołana.

Po południu tego dnia, także w Watykanie, mszy Wieczerzy Pańskiej przewodniczyć będzie nie papież, ale dziekan Kolegium Kardynalskiego kardynał Giovanni Battista Re. Po raz pierwszy Franciszek nie odprawi tej mszy, inaugurującej Triduum Paschalne. Przyczyny zmiany i nieobecności papieża nie są znane. Do wybuchu pandemii od początku swego pontyfikatu Franciszek odprawiał zawsze tę mszę poza Watykanem - w więzieniach, klinikach, ośrodku dla uchodźców. Ponownie zrezygnowano z obrzędu obmycia nóg w czasie tej liturgii.

W Wielki Piątek w bazylice odbędzie się po południu nabożeństwo Męki Pańskiej pod przewodnictwem Franciszka. Tak, jak od ponad 20 lat i w trzecim już pontyfikacie homilię wygłosi kaznodzieja Domu Papieskiego kardynał Raniero Cantalamessa.

Reklama

Miejscem rozpoczynającej się o 21.00 Drogi Krzyżowej, podobnie jak w pierwszym roku pandemii, będzie znów plac przed bazyliką watykańską, a nie jak dotąd zawsze Koloseum. Przewidziano udział niewielkiej liczby wiernych.

Papież powierzył zadanie napisania rozważań do Via Crucis grupie skautów z katolickiego związku Agesci z miejscowości Foligno w Umbrii oraz wspólnocie z rzymskiej parafii pod wezwaniem Świętych Męczenników z Ugandy. Jej proboszcz, ksiądz Luigi D'Errico został w grudniu 2020 roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim przez prezydenta Włoch Sergio Mattarellę za zaangażowanie społeczne i pomoc osobom niepełnosprawnym oraz ubogim.

Rozważaniom przy kolejnych stacjach będą towarzyszyć rysunki dzieci z domów opieki.

W Wielki Piątek przypada 16. rocznica śmierci świętego Jana Pawła II. O 21.37, czyli w godzinie jego śmierci, kiedy Polacy z Rzymu i Watykanu tradycyjnie gromadzili się w kolejnych latach na placu Św. Piotra, trwać będzie tam Droga Krzyżowa.

W Wielką Sobotę w bazylice Świętego Piotra papież odprawi mszę Wigilii Paschalnej. Rozpocznie się ona wcześniej niż zwykle, czyli o 19.30 i potrwa do 21.30. Zmiana ta wynika z obowiązywania godziny policyjnej we Włoszech od 22.00.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego Franciszek będzie od 10.00 przewodniczyć mszy w bazylice, a w południe wygłosi tam wielkanocne orędzie i udzieli błogosławieństwa Urbi et Orbi.

W drugi dzień Świąt odmówi modlitwę Regina Coeli w bibliotece Pałacu Apostolskiego, a więc bez udziału wiernych na placu.

Reklama

Watykańska Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów w wydanej nocie ogłosiła, że w sprawie obchodów Wielkiego Tygodnia nadal obowiązuje dekret z zeszłego roku.

W zaleceniach tych zaznaczono, że gest umycia nóg, i tak już fakultatywny, powinien być pominięty. Na zakończenie mszy Wieczerzy Pańskiej powinno się też zrezygnować z procesji.

Na początku mszy w Wielką Sobotę należy pominąć rozpalanie ogniska i tylko zapalić świecę oraz pominąć procesję.

Ponadto Watykan zaznaczył, że wyrazy pobożności ludowej i procesje towarzyszące obchodom Wielkiego Tygodnia mogą zostać przeniesione na inne dogodne dni.

Z Watykanu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ ap/

Podziel się:

Oceń:

2021-03-31 07:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież kreował 5 nowych kardynałów

Grzegorz Gałązka

W bazylice św. Piotra w Watykanie odbył się 28 czerwca zwyczajny konsystorz publiczny, na którym Franciszek włączył do Kolegium Kardynalskiego 5 nowych purpuratów. Jutro będą oni koncelebrować z Ojcem Świętym Mszę św. w uroczystość świętych apostołów Piotra i Pawła.

Więcej ...

Biskup warszawsko-praski zaapelował o pomoc poszkodowanym w pożarze w Ząbkach

2025-07-05 10:51
Budynki po pożarze w Ząbkach

PA

Budynki po pożarze w Ząbkach

Biskup warszawsko-praski Romuald Kamiński zaapelował o pomoc poszkodowanym w pożarze bloków mieszkalnych w Ząbkach. W niedzielę po wszystkich mszach przeprowadzona będzie zbiórka pieniężna do puszek.

Więcej ...

Watykan: czy Leon XIV uda się do Wietnamu?

2025-07-05 17:38
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Po wizycie wiceprezydent Wietnamu Vo Thi Ahn Xuan u Leona XIV 30 czerwca wietnamskie media podały informację, że papież zamierza odwiedzić Wietnam, aby „okazać swoją bliskość Kościołowi katolickiemu i katolikom wietnamskim, a także umocnić stosunki między Wietnamem a Watykanem” - pisze włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa