Reklama

Pasje moje - o pieśniach wielkopostnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

KOCHAM "ARKĘ NOEGO", JESTEM FANEM ŚPIEWÓW Z TAIZEM, CIESZY MNIE BOGACTWO NOWYCH PIEŚNI MŁODZIEŻOWYCH WSPÓLNOT, RUCHÓW CHARYZMATYCZNYCH... CZY MOŻNA JEDNAK POGODZIĆ SIĘ Z TYM, ABY PIEŚNI, KTÓRE TOWARZYSZYŁY NAM PRZEZ TYLE LAT, SKAZANE ZOSTAŁY NA ZAPOMNIENIE?

Nie tak dawno temu pisałem, że w ten czas Wielkiego Postu powinniśmy przypominać sobie stare pieśni wielkopostne. Zabrzmi to może dziwnie, ale chciałoby się powiedzieć, korzystajmy z tej szczególnej okazji, bo to tylko kilka tygodni, a więc śpiewajmy na Mszy św. w niedzielę i nie tylko w niedzielę.
Opis Męki Pańskiej, niesamowite sceny, w których anonimowi autorzy ukazują ogrom tortur, jakim Chrystus był poddany, realizm tego opisu, musiał zapadać głęboko w serca ludzi. Dziś również, jeśli śpiewamy ze skupieniem, a przecież mamy po temu sposobność, bo czas pieśni płynie wolniej niż czas mowy, możemy przeżywać głęboko te piękne teksty. Ale jest coś więcej niż opis zdarzenia i sceny. Zagłębiając się w słowa niektórych pieśni, napotykamy zwroty i sformułowania szokujące, zawierające kontrastowe, nie stosowane zwykle określenia. Powstaje wrażenie, jakby dawny autor nie radził sobie z kłębiącymi się w nim uczuciami, popadając na przemian w rozpacz, potem w tkliwość. Pojawia się strach, czułość, ubolewanie i słowa pełne miłości.
Przywoływana w ubiegłym tygodniu pieśń Dobranoc, Głowo święta, zawiera realistyczny opis ran Chrystusa, jednocześnie zaczynając każdą zwrotkę od czułego pożegnania... "dobranoc". W pieśni Krzyżu święty czułością, z jaką odnosimy się do ukochanej osoby, zostaje obdarowany Krzyż, czyli narzędzie śmiertelnej tortury... "Skłoń gałązki, drzewo święte... Spuść lekkuchno i cichuchno..." Śpiewając - "Jezu Chryste" - obok sceny ukazującej Matkę frasobliwą, która stoi z żalu ledwie żywa - napotykamy zwrot "...Zasłona się potargała, ziemia rwie się, ryczy skała". Nagromadzenie tak wyrazistych kontrastowych obrazów jest niezmiernie wymowne. Może właśnie dlatego, gdy przytłacza nas rozpacz i trudno nam opisać nasze uczucia, podążamy za dawnym autorem na Golgotę, aby wykrzyczeć nasz ból. Kiedy nie radzimy sobie z wyrażeniem własnego smutku, możemy zaśpiewać: "...tęskność, smutek strach go ściska..."
Sądzę, że właśnie dlatego Agata Steczkowska do pieśni śpiewanych przez chór na pogrzebie swego taty - Stanisława Steczkowskiego włączyła pieśni wielkopostne, mimo że była to pierwsza połowa stycznia. Jeszcze w uszach brzmiały nam kolędy, w kościele stały choinki, a chór śpiewał tak, jakby to był Wielki Piątek. Pod sklepieniem kościoła rozlegała się pieśń świetnie opracowana na cztery głosy, wykonywana z wielkim namaszczeniem. Staliśmy w tłumie, zasłuchani, aż nagle gdzieś z przodu dobiegł głos, który włączył się, śpiewając linię tenoru, potem, obok konfesjonału, odezwał się bas, a za nami, w tyle, usłyszałem sopran, najpierw jeden, potem następne. Tych głosów z każdą chwilą przybywało, było ich coraz więcej, ale wszystkie realizowały bezbłędnie partyturę rozpisaną na cztery głosy. Pełen zdumienia, nagle odkryłem, że oto stoję tłumie, w którym są również całe pokolenia chórzystów wychowanych przez pedagoga, którego właśnie żegnamy. Niezwykły był to chór, złożony z bardzo różnych ludzi, ale wszys cy pamiętali jeszcze linię swoich głosów, ćwiczoną na próbach ze Stasiem Steczkowskim.
Dziś - mimo że robią w życiu inne rzeczy, często już mieszkają w innym mieście, może nawet nigdy nie mieli okazji się spotkać - mogli zaśpiewać swojemu "maestro" jeszcze raz. Piękny i szczery był to śpiew, a słowa starej wielkopostnej pieśni pewnie nie tylko Danusi - żonie zmarłego, ale wszystkim obecnym pomagały przeżywać tę szczególną chwilę.
Obecnie - realizując pomysł nagrań pieśni wielkopostnych przez moich przyjaciół-artystów - przypominam pieśń Ludu, mój ludu, którą będzie można usłyszeć w Radiu Plus w wykonaniu sióstr Steczkowskich. Jak wiele pieśni - i ta śpiewana jest na różne melodie, mimo że w moim kościele parafialnym w dzieciństwie poznałem najpierw inną, tutaj przytaczam również tę, którą pamiętają siostry Steczkowskie, pieśń, której uczył na próbach chóru w Stalowej Woli tata Stanisław Steczkowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Rozważania na nabożeństwa majowe będą dotyczyć ks. Popiełuszki

2024-04-30 20:56
Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

ks. Mirosław Benedyk

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Z okazji przypadającej w tym roku 40. rocznicy męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki w czasie nabożeństw majowych w Kościele katolickim w Polsce czytane będą rozważania poświęcone życiu i działalności zamordowanego kapłana.

Więcej ...

Beata Szydło: Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami

2024-04-30 07:16
Rozmowa z Beatą Szydło

YouTube

Rozmowa z Beatą Szydło

Unię Europejską trzeba zreformować, ale trzeba to zrobić zgodnie z traktatami - twierdzi w rozmowie z portalem niedziela.pl była premier Beata Szydło.

Więcej ...

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst