Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Nawrócenie dotyczy przede wszystkim moich relacji z Jezusem

Justyna Kunikowska

Drugiego dnia tego wyjątkowego czasu, odbyła się także Uwielbieniowa Łódź Ratunkowa – wydarzenie przygotowywane tylko dla młodych. Wczorajszy wieczór był tzw. „dniem otwartych drzwi”, gdzie na UŁR zaproszeni byli rodzice, seniorzy, nauczyciele i opiekunowie grup młodych, którzy przyjeżdżają z młodzieżą na to wydarzenie, które odbywa się zawsze raz w miesiącu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tematem pierwszego dnia rekolekcji było „nawrócenie”. W ciągu trzech dni rozważamy 3 momenty, w których Jezus wzywał swoich uczniów do nawrócenia. Rozważaliśmy sam początek Ewangelii, kiedy Jezus mówi do swoich uczniów: nawracajcie się i wierzcie w ewangelię, bo czas się wypełnił i bliskie jest królestwo Boga. I wczoraj usłyszeliśmy drugi tekst w którym Jezus się zwraca do swoich uczniów.

W swoim słowie metropolita łódzki rozpoczął od uświadomienia młodych, że nie są przyszłością Kościoła, a jego teraźniejszością.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wiem że ten 2 dzień rekolekcji dla Łodzi ma być w ramach Uwielbieniowej Łodzi ratunkowej i od kilku tygodni miałem w sobie pytanie czy w takim razie powinienem mówić inaczej z racji na młodych ludzi którzy tworzą to wydarzeni? I chcę powiedzieć, że odpowiedź do jakiej doszedłem jest taka, że nie powinienem mówić inaczej.

Bo niby właściwie dlaczego miałbym mówić inaczej do młodych niż mówię do dorosłych?

We mnie bardzo mocno (muszę powiedzieć) siedzi i pracuje taka główna myśl jaką Duch Święty wypowiedział na synodzie biskupów na temat młodych. W każdym razie dla mnie to była najważniejsza myśl i teraz mówię do młodych którzy tutaj są i którzy są przed swoimi komputerami: chcę wam powiedzieć że nie jesteście żadną przyszłością kościoła! Nie jesteście żadną przyszłością kościoła, jesteście jego dniem dzisiejszym! Jak nie będziecie dzisiaj kościołem to nie będziecie nim wtedy, kiedy nas starszych zabraknie. I myślę, dlatego skoro jesteście dziś częścią tego kościoła to trzeba do was mówić poważnie, nie siląc się na jakieś nie wiem szczególne triki które by waszą uwagę jakoś bardziej miały pobudzić. Dlatego cieszę się że po prostu mogę was wciągnąć w główną myśl tych rekolekcji która się od wczoraj rozwija. Ta ewangelia pokazuje wszystkim - od apostołów począwszy - jako wzór, nawet nie was młodych tylko jeszcze młodszych od was. Bo wy wyglądacie na młodych ale nie wyglądacie na niemowlęta. A tam wziął dziecko i powiedział: jak nie staniecie się jak ono - tam jest takie właśnie słowo „pedros?” znaczy tak naprawdę „niemowlę” - takie bardzo małe małe dziecko. Także jakby to słowo które rozważamy ciągnie nas do tego żeby się zapatrzeć w tych którzy są młodsi a nie w tych którzy są najstarsi.– powiedział arcybiskup.

Reklama

Następnie łódzki pasterz nawiązał do głównego tematu spotkania – nawrócenia, zwracając uwagę na to, jak w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu rozumieć nawrócenie i to, co Jezus kieruje do nas w Ewangelii. 

Nawrócenie dotyczy przede wszystkim moich relacji z Jezusem, ale też relacji między nami, żebyśmy się przestali sądzić, kto wyżej, kto niżej, kto pierwszy, kto drugi, kto ma które krzesło. Jesteśmy ciałem, żeby nie było między nami rozdwojenia, w kościele nie ma ludzi którzy są ważniejsi i mniej ważni, bo ci, którzy by się wydawali mniej ważni, to właśnie ci przez ducha są otaczani szczególnym szacunkiem, więc to nawrócenie nie tylko nas zostawia we właściwej relacji do Jezusa, dokonuje tego przewrotu kopernikańskiego. Tak, on jest centrum, wokół niego się moje życie toczy. To nawrócenie obejmuje też relacje z innymi, jeśli ktoś teoretycznie w tym ciele jakim jest kościół jest ode mnie niżej, to należy mu się ode mnie większy szacunek, żeby nie było rozdwojenia. To jest to, czego dokonuje w nas Duch Święty, bez niego to się nie dokona – podsumował łódzki pasterz.

Dziś o godz. 19:00 odbędzie się ostatni dzień Wielkopostnych Rekolekcji dla Łodzi, które transmitowane są na kanale YouTube Mocni w Duchu oraz Archidiecezji Łódzkiej.

Podziel się:

Oceń:

2021-03-31 14:35

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła ulicami Łodzi

ks. Paweł Kłys

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju

2024-05-02 07:15

Karol Porwich/Niedziela

Na fladze RP nie wolno umieszczać żadnych napisów ani rysunków. Flaga nigdy nie może też dotknąć podłogi, ziemi, bruku lub wody - Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju łączy manifestowanie przywiązania do barw i symboli narodowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst