Reklama

Polska

Od jutra w „Niedzieli” przeczytasz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sekrety rodzinnego szczęścia

[Lidia Dudkiewicz]

Z okazji Roku Wiary w dniach 26-27 października br. papież Franciszek spotkał się w Rzymie z rodzinami całego świata - relacjonuje w „Niedzieli” Lidia Dudkiewicz. Ojciec Święty podał receptę na rodzinne szczęście i przekazał wiele cennych myśli: - Rodzina jest motorem świata i historii, a jednocześnie naturalnym centrum życia; - Naród, który nie słucha dziadków, to naród, który umiera; - Kiedy „latają talerze” i „padają mocne słowa”, trzeba umieć przeprosić, podziękować, poprosić o przebaczenie. Papież Franciszek wymienił kluczowe funkcje rodziny chrześcijańskiej: modlitwa, strzeżenie wiary oraz życie z radością.

Czym byłby świat bez religii

[kard. Kazimierz Nycz]

Religia stanowi istotny komponent życia świata. Pozwala odpowiedzieć na najważniejsze pytania, jakie stawia człowiek - mówi kard. Kazimierz Nycz w wywiadzie dla „Niedzieli”. Na pytanie Mileny Kindziuk dotyczące ostatniej nagonki medialnej na Kościół, której pierwszymi ofiarami są księża, kard. Nycz wyjaśnia, iż wynika to z natury mediów: aby przyciągnąć widza lub czytelnika, muszą go czymś zaskoczyć, zaszokować. Newsem jest zła wiadomość, dobra informacja jest mniej interesująca, nie przyciąga uwagi. To smutne, ale tak jest. To nie znaczy nawet, jak sądzę, że ludzie mediów sami postrzegają Kościół tak jednostronnie - mówi metropolita warszawski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ruch „Czuwających”

[Ks. Martin de la Ronciére]

We Francji rodzi się coraz więcej inicjatyw w obronie rodziny, życia i godności osoby ludzkiej. Pisze o nich z Paryża korespondent „Niedzieli” ks. Martin de La Ronciére: - Kardynałowie przed konklawe w marcu 2013 r. mówili do siebie: „Francja jest wielką niespodzianką tego roku!”. Mieli na uwadze mobilizację milionów Francuzów przeciwko ustawie zezwalającej na „małżeństwo” osób tej samej płci. Wobec oporu narodu, broniącego porządku naturalnego i normalnej rodziny, lewicowy rząd Francji używał nawet totalitarnych metod, aby stłumić ten ruch. Ustawa została poparta przez Parlament i ogłoszona w maju 2013 r. Ale przeciwnicy - zgodnie ze słowami gen. de Gaulle’a, wypowiedzianymi po porażce Francji z Niemcami w 1940 r.: „Straciliśmy bitwę, lecz nie straciliśmy wojny” - nie zaprzestali działalności.

Reklama

95. rocznica odzyskania niepodległości

[Sławomir Błaut]

Odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 r. było sukcesem poprzedzonym długoletnią walką - przypomina na łamach „Niedzieli” Sławomir Błaut. - Mimo klęsk powstań narodowych przeciwko tyranii zaborców nadzieje Polaków nie zgasły. Odżyły wraz z wybuchem I wojny światowej. W sierpniu 1914 r. nasi wrogowie stanęli po przeciwnych stronach frontu. Cesarstwo Niemieckie i Austro-Węgry (tzw. państwa centralne) uderzyły na carską Rosję. Jednak na początku wojny nawet najwybitniejsi Polacy nie liczyli na wywalczenie suwerennego państwa.

Piwnica DA żyje w naszych sercach

[Ks. Ireneusz Skubiś]

- W 1965 r. rozpocząłem pracę w kościółku, będącym wówczas kościołem rektorackim, użyczającym miejsca parafii św. Stanisława Kostki, której proboszczem był ks. Bronisław Panek, rektorem kościoła zaś - ks. dr Zdzisław Wajzner, duszpasterz akademicki - ja doszedłem jako jego pomocnik - wspomina na łamach „Niedzieli” ks. Ireneusz Skubiś. - Kłopotem dla duszpasterstwa akademickiego było to, że przy tej pięknej świątyni nie było pomieszczenia, w którym można byłoby po niedzielnym nabożeństwie o godz. 10 spotkać się z młodzieżą. Poprosiłem wówczas bp. Stefana Barełę, by można było przysposobić dla DA kurialne piwnice. Ksiądz Biskup szybko przystał na ten pomysł. Artykuł poświecony jest historii częstochowskiego DA, w którą wpisane są wakacyjne obozy, pielgrzymki, strajk studencki i wspólna modlitwa i... początki reaktywowanej w 1981 r. „Niedzieli”.

Trzeba mieć siłę, by wstać

[Wywiad z bp. Antonim Długoszem]

„Betania” to jeden z 10 katolickich ośrodków pomagających uzależnionym. Na łamach „Niedzieli” opowiada o niej bp Antoni Długosz: - Kierując od 1982 r. ośrodkiem „Betania”, w którym przechodzą terapię uzależnieni od środków psychotropowych, chcemy jednocześnie nagłośnić problem narkomanii, a także formować osoby, które zdecydowały się nieść pomoc uzależnionym. Wśród mieszkańców „Betanii” najczęstszym powodem sięgania po narkotyk jest patologia występująca w rodzinie. Patologią nazywam niezaspokajanie potrzeb dziecka ze strony rodziców. Jeżeli nie doświadcza ono miłości, bezpieczeństwa; jeżeli rodzice nie mają czasu dla dziecka, nie uczestniczą w jego radościach i smutkach, nie uczą postaw społecznych i nie wychowują do ofiary - dziecko może szukać rekompensaty w innej wspólnocie, gdzie może się spotkać z narkotykami czy inną patologią.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-05 10:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Chrzest: sakrament czy zwyczaj - nowy numer "Niedzieli" już jest!

red.

Nowy numer "Niedzieli" już w kioskach!

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

11 lat temu zmarła Maria Okońska – współpracowniczka Prymasa Tysiąclecia

2024-05-06 11:14
Maria Okońska z mamą

Kadr z filmu „Spełniona w Maryi”

Maria Okońska z mamą

11 lat temu, 6 maja 2013 r., zmarła Maria Okońska, jedna z najbliższych współpracowniczek prymasa Stefana Wyszyńskiego, założycielka Instytutu Świeckiego Pomocnic Maryi Jasnogórskiej Matki Kościoła. „Mamy jedno życie, którego nie wolno zmarnować” – głosiła jej najważniejsza dewiza.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?