Reklama

Niedziela Częstochowska

Bp Długosz: biedne byłoby życie bez sakramentów kapłaństwa i Eucharystii

Karol Porwich/Niedziela

– Jakże biedne byłoby życie, gdybyśmy nie mieli sakramentu kapłaństwa i Chrystusa w Eucharystii – powiedział biskup senior Antoni Długosz, który w Wielki Czwartek przewodniczył Mszy św. Wieczerzy Pańskiej w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witając wiernych, podkreślił, że dzisiaj „dziękujemy za Jego i nasze kapłaństwo, a także za to, że dzięki Eucharystii On jest własnością każdego z nas”.

Zobacz zdjęcia: Msza Wieczerzy Pańskiej

– Jakże biedne byłoby życie, gdybyśmy nie mieli sakramentu kapłaństwa i Chrystusa w Eucharystii – zaznaczył w homilii bp Długosz. Zwrócił również uwagę, że Wielki Czwartek jest dniem dziękczynienia „nie tylko za kapłaństwo papieża, biskupów i prezbiterów, ale również za kapłaństwo powszechne, które wszyscy otrzymali w sakramentach chrztu i bierzmowania”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W tym kontekście akcentował znaczenie sakramentu małżeństwa. – Małżonkowie są kapłanami domowego Kościoła. W sakramencie małżeństwa zapraszają Jezusa, by zamieszkał w ich rodzinie, by stała się ona sanktuarium, aby ojciec i matka spełniali misję świadków wiary w życiu dzieci i by one, doświadczając miłości od rodziców, nabierały przekonania, że Bóg jest miłością – wyjaśnił bp Długosz.

Reklama

Zauważył, że najbardziej wymownym świadectwem służby w kapłaństwie powszechnym i hierarchicznym jest gest umycia nóg apostołom przez Jezusa. – Syn Boży staje się niewolnikiem, by myjąc nogi apostołom, przypomnieć nam zasadniczą prawdę, że kapłaństwo jest misją służebną. Tego doświadczają rodzice zatroskani o swoje dzieci, pracujący ciężko, aby dzieci mogły godnie egzystować – kontynuował duchowny. Podkreślił również, że stół w domu rodzinnym powinien być ołtarzem, aby „rodzice z dziećmi przeżywali wspólnotę, która przygotowuje ich do przeżycia Eucharystii”.

W tym kontekście celebrans nawiązał do pierwszego przykazania zobowiązującego do czynnego uczestnictwa we Mszy św. w niedziele i nakazane święta. – Nie przychodzimy, żeby słuchać Mszy św., ale by spełnić misję kapłańską. Dzień Pański jest okazją, aby każdy z nas odprawił Mszę św. z kapłanem przewodniczącym, składając Bogu w ofierze Jezusa Chrystusa i samych siebie. Taki jest wymiar powszechnego kapłaństwa – tłumaczył.

Biskup Długosz dziękował również „za kapłaństwo w ścisłym znaczeniu”, za to, że „każdy z nas jest właścicielem Bożego słowa i szafarzem sakramentów świętych”.

Przywołał również słowa francuskiego piosenkarza: „Nie szukaj Boga gdzieś w zaświatach, nie czekaj na śmierć, by spotkać się z Bogiem. Kiedy Komunię św. przyjmujesz, jesteś na ziemi w niebie, Bóg staje się twoją własnością”.

– Nie ma religii, która by tak wynosiła człowieka jak nasza. Kiedy przyjmuję Jezusa w Komunii św., staję się najcenniejszą monstrancją, a Bóg jest moją własnością. To jednak zobowiązuje – zaznaczył biskup.

Reklama

Wskazał na konieczność modlitwy za rodziców. – Rodzina jest pierwszym seminarium, które przygotowuje przyszłych kapłanów do służby w Kościele – stwierdził. W tym kontekście odniósł się do sytuacji w Kościele częstochowskim, którego seminarium może pomieścić 300 kleryków, a gdzie teraz na wszystkich rocznikach jest ich zaledwie 23. – To jest zobowiązanie nie tylko dla biskupa ordynariusza i księży, ale również dla kapłanów domowego Kościoła, czyli rodziców, aby na pierwszym miejscu dokonywali refleksji, czy są świadkami wiary w życiu swoich dzieci i czy dzieci patrząc na ich słowa i czyny, pragną realizować kapłaństwo – powiedział bp Długosz.

– Po drugie jest to zobowiązanie dla nas, kapłanów, abyśmy byli przedłużeniem słów i czynów Jezusa i przede wszystkim żyli Eucharystią – dodał, wzywając współbraci do refleksji na temat tego, jak troszczą się o nowe powołania kapłańskie i zakonne i jaką rolę w ich życiu odgrywa Jezus w Eucharystii. – On podczas każdej Mszy św. uobecnia swoją śmierć krzyżową i swoje zmartwychwstanie, a my jesteśmy tego świadkami – przypomniał.

– Dzisiaj dziękujmy szczególnie za to, że Jezus tak nas ukochał, że staje się naszą nieodłączną własnością, abyśmy dzięki Komunii św. z Nim przeżywali wszystkie doświadczenia naszego życia – zakończył bp Długosz.

Z uwagi na obostrzenia sanitarne podczas Liturgii pominięto obrzęd mandatum, czyli obmycia nóg. Po Komunii św., przy śpiewie hymnu „Sław, języku, tajemnicę”, przeniesiono Najświętszy Sakrament do kaplicy wystawienia, tzw. ciemnicy, na pamiątkę uwięzienia Chrystusa, gdzie rozpoczęła się adoracja.

Na zakończenie odśpiewano suplikacje, prosząc o ustanie pandemii.

Podziel się:

Oceń:

2021-04-01 21:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski na Niedzielę Dobrego Pasterza: poczujmy się odpowiedzialni za powołania

Karol Porwich/Niedziela

Zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli i wszystkich ludzi wierzących do tego, byśmy szczególnie w tę niedzielę i przez cały ten tydzień znowu ożywili w sobie wielkie wołanie do Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne – powiedział bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, z okazji Niedzieli Dobrego Pasterza, która przypada 30 kwietnia. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Więcej ...

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych Księży Sercanów

2024-11-14 21:16
ks. Michał Olszewski

sercanie.pl

ks. Michał Olszewski

„Od 1 listopada zablokowanych zostało 28 rachunków Księży Sercanów, to jest 28 domów zakonnych i inicjatyw sercańskich przez bank BNP Paribas” - powiedział mecenas Krzysztof Wąsowski w rozmowie z Wojciechem Biedroniem na antenie Telewizji wPolsce24, ujawniając szokujące informacje na temat działań podejmowanych wobec zgromadzenia do którego należy ksiądz Michał Olszewski.

Więcej ...

Jesteśmy winni przywrócenie blasku chrześcijaństwa młodym

2024-11-18 09:09
Młodzież

Adobe Stock

Młodzież

Skomplikowaliśmy i zaciemniliśmy chrześcijaństwo, jesteśmy winni przywrócenie jego blasku młodemu pokoleniu - ocenia w rozmowie z KAI bp Andrzej Czaja, przewodniczący Komisji Duszpasterstwa KEP. Przyznaje też, że z występowaniem przestępstw seksualnych w życiu Kościoła bardzo trudno sobie poradzić nawet wiernym doświadczonym i dojrzałym w wierze. Trzeba jednak przekuć zgorszenie w służbę prawdzie i odnowę Bożego ducha w Kościele. Nawiązując do hasła nowego roku duszpasterskiego "Pielgrzymi nadziei" biskup opolski, który jest jednym z jego głównych autorów uważa, że wraz z zakorzenianiem się praktyki synodalności w Kościele w Polsce - nadziei będzie przybywać.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Wiara

Panie, ucz mnie, bym mówił mądrze i był odpowiedzialny...

Związki homoseksualne czy aborcja – to treści, które...

Wiadomości

Związki homoseksualne czy aborcja – to treści, które...

Skargi do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w ojca...

Wiadomości

Skargi do KRRiT na materiał TVN24 uderzający w ojca...

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak oszukać zegar biologiczny?

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Wiadomości

Portal wpolityce.pl: zablokowano 28 rachunków bankowych...

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Kościół

Bp Jacek Jezierski złożył rezygnację z urzędu

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią