Reklama

Pomnik przyszłości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Niezwykły pomnik stanął w Warszawie u zbiegu ulic Deotymy i Górczewskiej, w dzielnicy Wola - jest to pomnik Miłosierdzia Bożego.
Na gruzach zła i destrukcji współczesnego świata, które symbolizują rozrzucone wokół poszarpane łomy kamieni, jawi się majestatyczny Jezus Miłosierny - rzeźbiarska transpozycja obrazu objawionego św. s. Faustynie Kowalskiej. Jest to Chrystus tryumfujący, ukazujący perspektywę tego wielkiego dobra, które może się stać udziałem nowego tysiąclecia. Postać Chrystusa - niezwykle delikatna i uduchowiona - wyrasta w sposób naturalny z kamiennego cokołu - świata. Cokół pomnika jest z szarego granitu. Widnieje na nim napis: "Jezu, ufam Tobie", a z tyłu: "Wotum przełomu tysiącleci. 7 IV 2001". W tym pomniku nie ma elementów malarskich - wszystkie one zostały przetłumaczone na język form rzeźbiarskich.
To wybitne dzieło uroczyście odsłonił Prymas Polski - kard. Józef Glemp 7 kwietnia br. W czasie uroczystości zawierzono Warszawę Jezusowi Miłosiernemu. Autorem pomnika jest jeden z najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich - Kazimierz Gustaw Zemła. W ostatnim okresie w twórczości tego artysty inspiracje sakralne są bardzo wyraźnie widoczne. Od Chrystusa znad grobu ks. Jerzego Popiełuszki, poprzez płaskorzeźbione Tajemnice Różańcowe i Drogę Krzyżową, ku obecnemu pomnikowi wiedzie jedna - konsekwentna droga indywidualnego przeżycia religijnego artysty. Kiedy z nim rozmawiałem o tym ostatnim dziele, powiedział, iż objawienie Miłosierdzia Bożego uważa za najważniejsze wydarzenie w dziejach ludzkości od czasów apostolskich.
Warszawska dzielnica Wola jest w szczególny sposób przeniknięta kultem Miłosierdzia Bożego. To tutaj, przy ul. Żytniej, znajduje się dom zakonny Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, w którym św. Faustyna Kowalska pracowała na furcie, co upamiętnia kompozycja na murze z jej wizerunkiem, pod którym stale palą się lampki i leżą kwiaty. W bezpośrednim sąsiedztwie znajduje się zespół parafialny Miłosierdzia Bożego, który w latach 80. zasłynął jako ośrodek sztuki niezależnej, a dziś prowadzi działalność charytatywną na wielką skalę.
Jednakże pomnik Miłosierdzia Bożego usytuowany został na terenie innej wolskiej parafii - św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Proboszczem parafii jest pamiętny z czasów stanu wojennego ks. Jan Sikorski. Jego to staraniom i zabiegom zawdzięczamy całą realizację pomnika.
A początki tego przedsięwzięcia były przecież tak skromne. Do mieszkającego również na Woli rzeźbiarza przyszło kilka mieszkanek tej dzielnicy z zaskakującą prośbą - żeby wykonał właśnie pomnik Miłosierdzia Bożego. Głęboko wzruszony, ale i zalękniony trudnościami formalnymi, artysta propozycję przyjął z wielką radością, ale wyjaśniał wszystkie trudne problemy związane z akceptacją, lokalizacją i realizacją pomnika. Ks. Sikorski poprowadził sprawę tak, iż pomnik stanął w bardzo krótkim czasie. Ludzie przychodzą teraz pod pomnik modlić się, całują cokół.
"Podejmując to dzieło - mówi artysta - chciałem pokazać, że istnieje inna sztuka niż ta pokazywana w Zachęcie i w Zamku Ujazdowskim". To jest drugie przesłanie artysty, rzutowane w przyszłość i skierowane przeciwko tym, którzy usiłują tę przyszłość zawłaszczyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w naszym życiu

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 17, 20-26.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Niedziela w Warszawie

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania