Reklama

75-lecie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie

Dziękczynienie trzech pokoleń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

14 września 2000 r. - Roku Wielkiego Jubileuszu Chrześcijaństwa - parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie przeżywała niezwykle uroczyste chwile. Tegoroczny odpust, przypadający w 75. rocznicę istnienia parafii, wierni świętowali wraz z pasterzem częstochowskim abp. Stanisławem Nowakiem, w obecności wielu znakomitych gości, m.in. przeora Jasnej Góry o. Izydora Matuszewskiego, licznych kapłanów naszej diecezji i parlamentarzystów.

Pierwsza część tej pięknej uroczystości miała miejsce przy kościele pw. Pana Jezusa Konającego przy Rynku Wieluńskim, który o godz. 18.00 nawiedził abp Stanisław Nowak. Duchowni i wierni przeszli w bogatej procesji do kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Tu Metropolita częstochowski odprawił uroczystą Sumę o Krzyżu Świętym. Stanowiła ona wielkie dziękczynienie Ludu Bożego trzech pokoleń parafii za 75 lat istnienia parafii.

Abp Stanisław Nowak podkreślił w homilii, że świątynia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego czcząc relikwie Krzyża przypomina nam, że Syn Boży, który 2000 lat temu przyszedł na świat, stał się człowiekiem, żeby umrzeć za nas, żeby nam objawić największą miłość, żeby nas odkupić. "Na tę tajemnicę wcielenia Syna Bożego, narodzenia Jezusa Chrystusa, nakładamy prawdę Krzyża - mówił Ksiądz Arcybiskup. - Chrystus cierpiał, ale został podwyższony, wyniesiony, zmartwychwstał, wstąpił do nieba". Metropolita częstochowski mówił o 75-leciu istnienia wspólnoty parafialnej. "Po 75 latach, na progu nowego tysiąclecia, przeżywając Jubileusz Odkupienia i Wcielenia szukamy Krzyża, szukamy Chrystusa, podwyższamy Go. Nie ma bowiem zbawienia gdzie indziej, tylko w Krzyżu Pana Naszego Jezusa Chrystusa. Parafia bardzo uroczyście ten program podjęła, intronizując Chrystusa, przez Jego podwyższenie i uwielbienie". Przypomniał, że te dwie rocznice obchodzimy w dzień Podwyższenia Krzyża, święto, które w swoich źródłach zawiera dwie prawdy: prawdę o szukaniu Krzyża i o wyniesieniu Krzyża, podwyższeniu. Nienawiść do Chrystusa w pierwszych wiekach istnienia Kościoła była totalna. Niszczono wszelkie ślady z Jego życia. I tak w miejscu, gdzie stał krzyż dla naszego zbawienia, w miejscu Golgoty, w miejscu Grobu Chrystusa, z którego On zmartwychwstał, cesarz Hadrian, który był prześladowcą chrześcijaństwa, kazał budować świątynie pogańskie. W ten sposób miejsce męki Pana Jezusa zostało oznaczone i jednocześnie zasłonięte. Krzyż ocalał. Kiedy cesarz Konstantyn Wielki dał chrześcijanom wolność, jego matka św. Helena - cesarzowa podjęła starania, żeby odnaleźć Krzyż, który ostatecznie został uczczony, wywyższony - przypomniał historyczne fakty abp Stanisław Nowak.

Po homilii miała miejsce piękna, symboliczna ceremonia dziękczynienia trzech pokoleń za 75-lecie istnienia parafii, której najbardziej malowniczą i urzekającą częścią była ta, przygotowana przez dzieci. Przed ołtarzem obok figury Dzieciątka Jezus stanęła młoda para - symbol Świętej Rodziny, jednocześnie przypomnienie pierwszego chrztu i pierwszego ślubu w parafii oraz nawiązanie do narodzin parafii. Proboszcz ks. Zdzisław Gilski wspominał wszystkich pasterzy parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego. Były fanfary i pieśni w wykonaniu chóru i grupy najmłodszych dzieci. Uroczystości jubileuszowe zakończyły się późnym wieczorem poświęceniem figury Chrystusa Króla dla młodego osiedla Parkitki. Metropolita częstochowski pobłogosławił wiernym parafii i życzył, by wytrwali w szukaniu Krzyża i stawiali Go zawsze w swoim życiu na pierwszym miejscu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2000-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Florian - patron strażaków

Karol Porwich/Niedziela

Św. Florianie, miej ten dom w obronie, niechaj płomieniem od ognia nie chłonie! - modlili się niegdyś mieszkańcy Krakowa, których św. Florian jest patronem. W 1700. rocznicę Jego męczeńskiej śmierci, właśnie z Krakowa katedra diecezji warszawsko-praskiej otrzyma relikwie swojego Patrona. Kim był ten Święty, którego za patrona obrali także strażacy, a od którego imienia zapożyczyło swą nazwę ponad 40 miejscowości w Polsce?

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki wzajemności

2024-05-04 17:05
Ks. Wojciech Węgrzyniak

Archiwum ks. Wojciecha Węgrzyniaka

Ks. Wojciech Węgrzyniak

Najważniejszym przykazaniem jest miłość, ale bez wzajemności miłość nigdy nie będzie ani owocna, ani radosna - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii Szóstej Niedzieli Wielkanocnej 5 maja.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...