Reklama

Zakończenie procesu beatyfikacyjnego na etapie diecezjalnym

Sługa Boży bp Jan Pietraszko

Niedziela Ogólnopolska 18/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sługa Boży bp Jan Pietraszko urodził się 7 sierpnia 1911 r. w Buczkowicach jako syn Józefa i Anny Migdał - rolników utrzymujących rodzinę z niewielkiego gospodarstwa. Mającego niespełna trzy lata Jana wraz z rodzeństwem wychowywał ojciec, albowiem matka zmarła. Ojciec przyszłego biskupa zawarł powtórne małżeństwo z siostrą swej pierwszej żony, matką chrzestną Jana - Marianną, która urodziła ośmioro dzieci. Jan miał pięć sióstr i pięciu braci. Do szkoły podstawowej uczęszczał w rodzinnej wiosce; w 1923 r. rozpoczął naukę w Gimnazjum im. A. Asnyka w Białej Krakowskiej (obecnie Bielsko-Biała). Po maturze w 1931 r. wstąpił do Książęco-Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Z rąk księcia abp. Adama Sapiehy otrzymał w 1936 r. święcenia kapłańskie.
Swą kapłańską drogę rozpoczął w Rabce jako wikariusz parafii św. Marii Magdaleny (1936-38 i 1939-42), w Czarnym Dunajcu ( 1942-43), w parafii Najświętszej Rodziny w Zakopanem (1944-46) i w parafii św. Szczepana w Krakowie (1947). W latach 1938-39 i 1943-44 pełnił funkcję sekretarza abp. Adama Stefana Sapiehy. W 1947 r. został kapelanem przy Komendzie Chorągwi Harcerek w Krakowie i katechetą VII Państwowego Gimnazjum (obecnie V LO). Z parafii św. Szczepana w Krakowie został powołany na stanowisko prefekta Wyższego Seminarium Metropolitalnego. W 1948 r. powierzono mu duszpasterstwo akademickie w kolegiacie św. Anny. Z kościołem i parafią, której proboszczem został w 1957 r., związał całe swe kapłańskie życie. Na prośbę bp. Karola Wojtyły, ówczesnego wikariusza kapitulnego, papież Jan XXIII ustanowił go 23 listopada 1962 r. biskupem pomocniczym w Krakowie. Konsekrował go 15 kwietnia 1963 r. na Wawelu Prymas Tysiąclecia - kard. Stefan Wyszyński.
Niezależnie od normalnych czynności biskupich, począwszy od 1966 r., bp Pietraszko troszczył się o budownictwo sakralne, a od 1970 r. - także o sprawy personalne księży. Były to czasy represji systemu komunistycznego i związanych z nimi obostrzeń tak w zakresie budownictwa kościelnego, jak i tworzenia nowych parafii. Jako Ojciec Soboru Watykańskiego II, z ogromną odwagą i mocą zaangażował się w odnowę Kościoła, a zafascynowanie nim wpłynęło na profil jego pracy w Archidiecezjalnej Komisji Liturgicznej (od 1969 r.), jak również Komisji ds. Apostolstwa Świeckich (od 1975 r.) i Rady Kapłańskiej. Jako jeden z nielicznych w Episkopacie, przez długie lata łączył urząd biskupa z obowiązkami proboszcza, rezygnując z tej funkcji 25 czerwca 1984 r. Do końca życia służył wiernym posługą duszpasterską, pozostając w parafii św. Anny. Zmarł w opinii świętości 2 marca 1988 r. i - zgodnie z życzeniem - został pochowany w podziemiach kolegiaty św. Anny w Krakowie.
Bp J. Pietraszko był człowiekiem głębokiej wiary i żarliwej modlitwy, gorliwym sługą Kościoła, znanym i cenionym wychowawcą wielu pokoleń polskiej inteligencji. Przez świadectwo życia wywierał ogromny wpływ na prezbiterium Kościoła krakowskiego. Przede wszystkim zasłynął jako sługa i czciciel Eucharystii, spowiednik i kaznodzieja. "Obdarzył go Bóg szczególną mądrością, darem szczególnego rozumienia słowa Bożego oraz darem prostoty i głębi w jego przekazywaniu" - napisał Jan Paweł II po jego śmierci.
Proces beatyfikacyjny Sługi Bożego rozpoczął kard. Franciszek Macharski - arcybiskup metropolita krakowski 18 marca 1994 r. w kaplicy Arcybiskupów Krakowskich. Został on zamknięty na etapie diecezjalnym 24 kwietnia 2001 r. w Kolegiacie Uniwersyteckiej św. Anny w Krakowie. Następny etap procesu toczyć się będzie w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Módlmy się o rychłą beatyfikację Sługi Bożego.

Autor tekstu jest postulatorem sprawy beatyfikacji bp. Jana Pietraszki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Ryś pozdrawia przed konklawe i prosi o modlitwę

2025-05-07 07:45

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Kiedy dym stanie się biały?

2025-05-07 11:45

Adobe Stock

Na kongregacjach generalnych przed konklawe ścierały się bardzo różne opinie. Jednak w Kaplicy Sykstyńskiej od dzisiaj sprawy mogą potoczyć się szybciej niż się spodziewamy. Nawet niezwykle dynamiczne konklawe z 1978 r. potrzebowało tylko ośmiu głosów, aby wybrać papieża.

Więcej ...

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...