Reklama

KUBA

Zacieranie papieskich śladów

Niedziela Ogólnopolska 18/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na Kubie nasilają się antykościelne posunięcia władz. Mają one na celu zastopowanie ożywienia religijnego, które zapoczątkowała w styczniu 1998 r. wizyta Jana Pawła II.
Przed 1998 r. tylko jeden procent Kubańczyków otwarcie manifestował swoją religijność. Teraz do wiary przyznaje się kilkanaście razy więcej ludności Wyspy. Papieska pielgrzymka przyniosła powiew nadziei, która w porewolucyjnej Kubie stawała się towarem coraz bardziej deficytowym. Jednakże znaki otwarcia, które towarzyszyły przygotowaniom do wizyty Jana Pawła II, jak i samej pielgrzymce apostolskiej, minęły, a w obecnych posunięciach władzy dostrzegalne są symptomy kontrakcji, wymierzonej w ten skrawek wolności, na którą komuniści wydali koncesję. - Komunistyczna partia z Hawany zażądała oczyszczenia Kuby z wszelkich śladów papieskiej historycznej wizyty - alarmował w lutym bieżącego roku po powrocie z Kuby włoski biskup Flavio Roberto Carraro. Tej akcji "czyszczenia świadomości społecznej" z niepokojem przyglądają się kubańscy katolicy. Potwierdzeniem diagnozy włoskiego biskupa był ujawniony miesiąc później poufny dokument partii Fidela Castro, zawierający wytyczne o sposobach paraliżowania pracy Kościoła. Władzy szczególnie zależy na ograniczeniu działań na polu pomocy charytatywnej i duszpasterstwa dzieci i młodzieży. Dziwić może złość wywołana działalnością charytatywną w sytuacji, gdy ludność Wyspy znajduje się często w dramatycznej sytuacji materialnej. Dzięki Kościołowi katolickiemu Kuba otrzymuje tysiące ton żywności, lekarstw i innych środków potrzebnych do życia. Zresztą, charytatywna pomoc Kościoła, jak przystało na państwo totalitarne, jest kontrolowana przez rząd i tylko dziesiąta jej część jest rozdawana przez miejscową Caritas, a resztą dysponuje państwo. Taki stan, jak łatwo się domyśleć, nie zawsze niesie pożytek dla ludzi. Świadczą o tym choćby targowiska, na których bez trudu za twardą amerykańską walutę można nabyć produkty pochodzące z humanitarnych transportów. To niezrozumiałe na pozór zaniepokojenie dyktatury tłumaczy się tym, że władze chcą ukrywać dramatyczną sytuację ekonomiczną kraju.
Bieda i terror rodzą na Wyspie beznadzieję. Jej znakiem jest rosnąca prostytucja męska i żeńska, która, według niektórych źródeł, osiągnęła zastraszające rozmiary. Smutne jest to, że klientami owych niewolników dyktatury są ludzie wolnego świata - zachodni turyści przebywający na Kubie na beztroskich wakacjach. Niepokoi także rozwój narkomanii.
Jedynym miejscem azylu, gdzie można mówić i oddychać nadzieją, są parafie. Odpowiedzią władz na to jest blokada informacji o ważnych wydarzeniach, w których protagonistami są ludzie Kościoła, ścisłe reglamentowanie i kontrola kościelnych publikacji, a także zakaz jakiejkolwiek manifestacji uczuć religijnych. Kubańskie media nie informowały nawet o tak ważnym w historii Wyspy spotkaniu hierarchów z CELAM, Radą Konferencji Biskupów Latynoamerykańskich. Irytacja funkcjonariuszy aparatu partyjnego przybiera czasem groteskowe rozmiary. Nauczycielka jednej ze szkół podstawowych podarła uczniowi przyniesiony przez niego obrazek Matki Bożej Miłosierdzia. Z kolei - zakomunikowano rodzicom uczniów ze szkół podstawowych, że dzieci, które będą miały ze sobą oznaki i symbole religijne, nie będą wpuszczane do klas. Zdarza się także, że partia cofa w ostatniej chwili zezwolenia na spotkania, uroczystości, gdy tylko zorientuje się, że spotykają się one z dużym zainteresowaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

2025-05-07 14:05
Transmisja Konklawe

Redakcja/Vatican News

Transmisja Konklawe

Już dziś wieczorem odbędzie się pierwsze głosowanie kardynałów elektorów podczas rozpoczynającego się o 16.30 konklawe. Pierwszy dym z komina Kaplicy Sykstyńskiej - biały oznaczający wybór nowego biskupa Rzymu, lub czarny wskazujący, że wybór nie został jeszcze dokonany - spodziewany jest najwcześniej około godziny 19.00.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Watykan: drugi dzień konklawe

2025-05-08 06:20

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

W czwartek, w drugim dniu konklawe przewidziane są cztery głosowania nad wyborem nowego papieża- dwa rano i dwa po południu. Jeżeli jednak wybór zostanie dokonany już w pierwszym porannym głosowaniu, to białego dymu z komina na dachu Kaplicy Sykstyńskiej można oczekiwać około 10.30.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...