Reklama

Dzieci komunijne - dzieciom misji

Niedziela Ogólnopolska 18/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sytuacja milionów dzieci we współczesnym świecie jest bardzo trudna. Wiele z nich nie zna jeszcze Ewangelii, nie ma dostępu do nauki, cierpi głód, choroby i doznaje różnego rodzaju przemocy. W niektórych regionach świata dzieci często zmuszane są do ciężkiej, niewolniczej pracy. Nie są to jednak problemy tylko dzisiejszego świata. Już w XIX wieku bp Karol Forbin de Janson, widząc niedolę dzieci, postanowił im pomóc. W 1843 r. założył w Nancy - we Francji - Dzieło Świętego Dziecięctwa.
Od tego czasu, pod hasłem Dzieci pomagają dzieciom, rozpoczęło się wielkie dzieło pomocy duchowej i materialnej dzieciom nie znającym jeszcze Jezusa. Pomysł włączenia chrześcijańskich dzieci w dzieło ewangelizacji szybko rozpowszechnił się poza granicami Francji. Dwadzieścia lat później Dzieło znane było już nie tylko w Europie, ale także w Ameryce Północnej i Południowej. Do Polski dotarło w 1858 r. Mimo trudnej sytuacji, jaka istniała wówczas w kraju, rozwijało się ono bardzo prężnie i wciąż przybywali nowi członkowie. II wojna światowa przerwała jego działalność, a ustawa z 1949 r. o rejestracji stowarzyszeń religijnych zmusiła Episkopat Polski do zawieszenia działalności Papieskich Dzieł Misyjnych, a wśród nich PDMD. Dopiero po Soborze Watykańskim II Dzieła wznowiły swą działalność, a w 1989 r. uzyskały osobowość prawną.
Na przestrzeni lat Dzieło stawało się coraz bardziej uniwersalne, a czyniąc wiele dobra wśród dzieci wspomaganych i pomagających, zyskiwało uznanie papieży. To właśnie oni zobaczyli w nim nadzieję na rozwój Kościoła Chrystusowego aż po krańce świata, dlatego papież Pius XI w 1922 r. nadał Dziełu Świętego Dziecięctwa tytuł "Papieski" i tym samym uczynił je Dziełem Stolicy Apostolskiej.
Dzisiaj jego pełna nazwa brzmi: Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Istnieje ono niemal we wszystkich krajach świata. Należą do niego dzieci w wieku od 9 do 13 lat, które na mocy chrztu św. są pełnoprawnymi członkami Kościoła. Tak jak dawniej, tak i teraz na pierwszym miejscu Dzieło stawia aspekt duchowy, czyli budowanie w dzieciach i przez dzieci Królestwa Bożego na ziemi. Jego członkowie codziennie modlą się za swoich rówieśników z krajów misyjnych, o życiu których dowiadują się ze Świata Misyjnego - czasopisma animacyjnego PDMD. Tam też znajdują ciekawe informacje o krajach misyjnych, listy misjonarzy, wiadomości z życia PDMD w Polsce, bajki, konkursy, kolorowe zdjęcia z całego świata.
Wprowadzenie dzieci w ideę Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci rozpoczyna się w okresie I Komunii św. Przez wcześniejszą katechezę dzieci zapoznają się z PDMD, a także z wielkim zadaniem bycia małymi misjonarzami. W wielu polskich parafiach utrwaliła się już tradycja, że jeden dzień Białego Tygodnia poświęcony jest modlitwie za misje. W tym dniu cała oprawa liturgiczna ma wymiar misyjny. Dzieci modlą się za swoich rówieśników z krajów misyjnych i dzielą się darem materialnym, składanym chętnie w specjalnie przygotowanych na ten cel kopertach - "Mój dar dla dzieci z krajów misyjnych". One same natomiast otrzymują pamiątkowy obrazek z modlitwą, który będzie im przypominał o ich udziale w misyjnym dziele Kościoła. W ten sposób dzieci tworzą Misyjny Łańcuch Otwartych Serc, gotowych na dzielenie się swoją wiarą i radością z dziećmi biedniejszymi.
Sens tego dnia nie polega tylko na jednorazowym złożeniu przez dzieci daru duchowego i materialnego, ale jest o wiele głębszy. Chodzi bowiem o rozpalenie w nich ducha misyjnego i włączenie w szeregi Dzieła, które niesie nieustanną pomoc dzieciom nie znającym Pana Jezusa. Na czas przygotowania i włączenia dzieci w szeregi PDMD Centrala Papieskich Dzieł Misyjnych przygotowuje dla katechetów specjalne materiały.
Modlitwa rodzi w sercach dzieci miłość, a następnie pragnienie apostolstwa. Nadaje też sens i skuteczność innym formom działalności, np. pomocy materialnej. Wszystkie ofiary dzieci pochodzą z ich własnych oszczędności i wyrzeczeń. Są one później przekazywane do Rzymu, gdzie zostają rozdzielone dla dzieci najbardziej potrzebujących.
Na świecie działa wiele organizacji rządowych i międzynarodowych, które przez różnego rodzaju "akcje" starają się pomagać dzieciom, ale tylko Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci już od 158 lat służy dzieciom z całego świata i obejmuje je codzienną modlitwą, a także wspiera ofiarą. Jest więc ono nadzieją dla wielu dzieci. Pomóżmy polskim dzieciom - już od dnia I Komunii św. - odkrywać jego idee i zadania. Niech od najmłodszych lat uczą się wspaniałomyślnie tworzyć Misyjny Łańcuch Otwartych Serc.

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci, Skwer Kard. S. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa tel. (0-22) 838-29-44 fax (0-22) 838-00-08 e-mail: pdmd&missio.org.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

2025-05-06 23:25

Adobe.Stock

Indie poinformowały w środę rano czasu lokalnego, że rozpoczęły operację militarną przeciwko Pakistanowi, uderzając w "infrastrukturę terrorystyczną" zarówno w Pakistanie, jak i w administrowanym przez Pakistan Kaszmirze. Ministerstwo obrony przekazało, że nie zostały zaatakowane cele militarne.

Więcej ...

Skrutinium, czyli jak wybiera się papieża podczas konklawe

2025-05-07 16:26

Vatican Media

Każde głosowanie w Kaplicy Sykstyńskiej odbywa się w sposób ceremonialny i ściśle określony. Sprzyja temu papierowa i indywidualna forma oddania tajnego głosu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...