Reklama

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pogrzeb ks. Antoniego Boszko w Łomży

Reklama

19 kwietnia br. Kościół łomżyński pożegnał ks. inf. dr. Antoniego Boszko, kapłana niezwykłego formatu, który przeżył niespełna 59 lat i z radością służył Panu przez 35 lat, profesora homiletyki, rektora Seminarium, później dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Kurii Łomżyńskiej i proboszcza parafii katedralnej, w ostatnich kilku latach naznaczonego krzyżem cierpienia. Zmarł w Wielki Wtorek w szpitalu św. Jana na Brooklynie (Nowy Jork - USA), gdzie pełnił podczas ostatnich dwóch lat posługę duszpasterską. Głównej uroczystości pogrzebowej przewodniczył abp Juliusz Paetz z Poznania, a homilię wygłosił abp Józef Michalik z Przemyśla. Podkreślił w niej, że wiara w zmartwychwstanie Chrystusa jest fundamentem naszej wiary i zmusza do głoszenia prawdy. Nakreślił sylwetkę zmarłego Kapłana, swojego przyjaciela, jako człowieka, który z domu rodzinnego wyniósł wiarę i pracowitość, cenił sobie godność kapłańską, był obdarzony wieloma talentami przez Boga, łatwo zyskiwał sobie przyjaciół, a w ostatnich latach służył Kościołowi łomżyńskiemu przez cierpienie.
Na zakończenie Mszy św. miejscowy ordynariusz, bp Stanisław Stefanek, odczytał testament Zmarłego i podziękował wszystkim uczestnikom uroczystości oraz pożegnał Zmarłego w imieniu prezbiterium i całego Kościoła łomżyńskiego. W sposób szczególny wyraził wdzięczność obecnym na pogrzebie dwom kapłanom amerykańskim, którzy otoczyli opieką śp. ks. Antoniego w czasie jego choroby w USA. Są to księża Peter Zendzian, proboszcz z parafii pw. Świętego Krzyża w Maspeth na Brooklynie, i ks. Witold Mroziewski, pochodzący z diecezji łomżyńskiej, proboszcz parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Brooklynie, gdzie ks. Antoni zamieszkał i pełnił obowiązki wikariusza dopóki wystarczyło mu sił. Bp Stefanek przewodniczył też modlitwie ostatniego pożegnania i poprowadził kondukt pogrzebowy na cmentarz parafialny. W pogrzebie wzięli udział: abp Wojciech Ziemba i bp Edward Ozorowski z Białegostoku, bp Edward Sammsel z Ełku, bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, bp Tadeusz Zawistowski z Łomży i piszący te słowa, ok. 350 kapłanów, alumni i siostry zakonne oraz wierni, którzy wypełnili po brzegi świątynię, a nawet stali na zewnątrz. Była to już czwarta Msza św. pogrzebowa od czasu przywiezienia zwłok z lotniska wieczorem poprzedniego dnia. Natomiast Mszy św. pogrzebowej w parafii Matki Bożej Częstochowskiej na Brooklynie 17 kwietnia przewodniczył biskup pomocniczy tamtejszej diecezji - Rene A. Valero. Koncelebrowało z nim 24 kapłanów.

Bp Ryszard Karpiński

Niedziela Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach

Pomimo ulewnego deszczu i przenikliwego zimna ok. 50 tys. pielgrzymów wzięło udział w centralnych obchodach Niedzieli Miłosierdzia Bożego w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach. Przy ołtarzu polowym w sanktuarium zgromadzili się pątnicy z różnych zakątków w kraju oraz grupy pielgrzymkowe z Korei, Filipin, USA, Kanady i sąsiedniej Słowacji. Po raz pierwszy przyjechali do Łagiewnik także pątnicy ze Lwowa.
podczas uroczystej Sumy dziękczynnej za kanonizację św. Faustyny metropolita krakowski - kard. Franciszek Macharski wygłosił dla nich okolicznościową homilię. Arcybiskup krakowski podkreślił m.in., że Niedziela Miłosierdzia Bożego ma być szkołą czynnej miłości. " Nie można czcić Miłosierdzia Bożego bez postaw i czynów miłości" - przypomniał zgromadzonym w sanktuarium kard. Macharski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

"Mały Feniks" dla dziennikarki Radia Jasna Góra

Reklama

Co roku na Targach Książki Katolickiej Stowarzyszenie Wydawców Katolickich przyznaje "Małe Feniksy". Nagrody otrzymują dziennikarze promujący książkę katolicką. W tym roku jedną z laureatek została Renata Bocian z Radia Jasna Góra.
Nagroda - to efekt pracy ostatnich pięciu lat. Co poniedziałek o godz. 13.00 do Radia przybywają przedstawiciele wydawnictw z całej Polski, m.in. Apostolicum z Warszawy, WAM z Krakowa, Wydawnictwa Diecezjalnego z Sandomierza. Nie brakuje również reprezentantów z Częstochowy, jak Edycja św. Pawła. Wcześniej audycja zatytułowana była Co czytać? Czego słuchać?, obecnie jest emitowana pod tytułem Nie tylko dla bibliofilów.
Program - to nie tylko okazja do prezentacji książki katolickiej, ale i czas na spotkanie z autorami. Gośćmi Radia Jasna Góra byli m.in. Georg Weighl - autor biografii Ojca Świętego Jana Pawła II pt. Świadek nadziei, r Wanda Półtawska, która napisała m.in. I boję się snów, a także br. Tadeusz Ruciński - autor książek dla dzieci.
Sprawdzianem znajomości rynku wydawców katolickich są w rozgłośni jasnogórskiej rozmaite konkursy, quizy i zabawy, podczas których słuchacze dzwonią i odpowiadają na pytania związane z daną pozycją. Nagrodami są promowane książki.
Ks. Jakub Alberione powiedział: "Mikrofon, ekran, maszyna drukarska są naszą amboną. Drukarnia, księgarnia, studio nagrań są naszym kościołem, w którym przepowiadamy Ewangelię (...)". Radio ma ogromne możliwości łączenia wszystkich tych środków, stąd promowanie książek katolickich na antenie Radia Jasna Góra jest szczególną formą włączenia się w dzieło ewangelizacji.

Maturzyści na Jasnej Górze

Reklama

W dniach 17-22 kwietnia na Jasną Górę przybyło 7 diecezjalnych piel-grzymek maturzystów z: archidiecezji warszawskiej i diecezji warszawsko-praskiej wraz z Prymasem Polski - kard. Józefem Glempem i biskupami pomocniczymi - Tadeuszem Pikusem i Stanisławem Kędziorą ( 4 tys.); archidiecezji łódzkiej z abp. Władysławem Ziółkiem (4 tys.); diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej z biskupem seniorem Ignacym Jeżem ( 1,5 tys.); diecezji włocławskiej z bp. Bronisławem Dembowskim (2, 5 tys.); diecezji sosnowieckiej z bp. Adamem Śmigielskim (1 tys.) i diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z bp. Pawłem Sochą (3,5 tys.). Z maturzystami przybyło ponad 270 kapłanów. Centralnym punktem wszystkich pielgrzymek były Msze św. sprawowane przez poszczególnych księży biskupów.
Zwracając się do maturzystów, Prymas Polski - kard. Józef Glemp podkreślił, że matura to nie jest kres, ale początek, który ma otworzyć drogę życia. Ksiądz Prymas wskazał młodzieży wzory do naśladowania, czyli świadków wiary XX wieku - Papieża Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Ksiądz Prymas stwierdził, że właśnie dzięki takim ludziom, którzy zawierzyli Chrystusowi i Ewangelii, cieszymy się dziś wolnością. "W tej wolności mamy wsłuchiwać się w to, co jest nakazem Boga - by czynić dobrze. Wolność to nie jest wolność do czynienia zła, wolność jest zadana do czynienia dobra" -
mówił Prymas Polski. Maturzystów wezwał do nawrócenia. " Wprowadźcie korektę w swoje życie. Jeśli jest skrzywione, trzeba je naprostować. Wyzwólcie się z tego, co jest przewrotnością tego świata, co wprowadza chaos" - apelował do młodych Prymas Polski.

Pielgrzymka kapłanów diecezji rzeszowskiej

19 kwietnia na Jasną Górę pielgrzymowało blisko pół tysiąca kapłanów diecezji rzeszowskiej. Obecni byli ordynariusz diecezji Kazimierz Górny i biskup pomocniczy Edward Białogłowski. "Przybywamy do Tronu Jasnogórskiej Matki ze szczególną intencją zaproszenia Jej w kopii Cudownego Obrazu do naszej diecezji" - mówił, witając kapłanów bp Górny.
Mszy św. przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski. Wezwał kapłanów, aby zapraszając Maryję do diecezji, jednocześnie zaprosili Ją do swego serca.
Peregrynacja kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej w diecezji rzeszowskiej rozpocznie się 13 października. Już teraz jednak trwają duchowe przygotowania do tego wydarzenia.

IV Ogólnoświatowa Pielgrzymka Ruchu Rodzin Nazaretańskich

21 kwietnia Mszę św. dla 2 tys. członków Ruchu Rodzin Nazaretańskich z 25 krajów świata odprawił abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski, wraz z 60 kapłanami. Pielgrzymka przebiegała pod hasłem: Wypłyń na głębię. Zebranych powitał podprzeor Jasnej Góry - o. Marian Lubelski. W homilii Metropolita częstochowski, zwracając się do członków Ruchu, wskazał na potrzebę życia Ewangelią i dawania świadectwa Chrystusowi.
Głównym zadaniem Ruchu Rodzin Nazaretańskich jest formacja duchowa całej rodziny.

Pielgrzymka Rodzin Katyńskich

22 kwietnia Mszę św. dla Pielgrzymki Rodzin Katyńskich odprawił kapelan - ks. prał. Zdzisław Peszkowski. W pielgrzymce wzięło udział ok. 500 osób z całej Polski. Celem spotkania było dziękczynienie za polskie cmentarze na Wschodzie i za krzyże katyńskie w wielu miejscach na świecie. Po Mszy św. ponowiono Akt Pamięci, Przebaczenia i Zawierzenia.

Pielgrzymka Kupiectwa Polskiego

22 kwietnia o. Józef Płatek, były generał Zakonu Paulinów, odprawił
Mszę św. dla uczestników XIII Pielgrzymki Kupiectwa Polskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele zrzeszeń kupieckich z pocztami sztandarowymi oraz władze Naczelnej Rady Kupiectwa Polskiego z jej prezesem Mirosławem Grabowskim oraz dyrektorem Naczelnej Rady Jerzym Gaguckim. Organizatorem pielgrzymki był Marian Kaznowski z Częstochowy. Motto spotkania stanowiła prośba do Pani Jasnogórskiej: "Maryjo, błogosław kupiectwu polskiemu".

W SKRÓCIE:

17 kwietnia rozpoczęły się trzydniowe rekolekcje dla 16 kapłanów z archidiecezji krakowskiej i częstochowskiej z racji przypadającej w maju 25. rocznicy święceń kapłańskich. Byli to koledzy z kursu o. Czesława Matrasa, administratora generalnego Zakonu Paulinów. Nazajutrz Jubilaci koncelebrowali Mszę św. z abp. Stanisławem Nowakiem w Kaplicy Matki Bożej.

W nocy 21/22 kwietnia w Kaplicy Matki Bożej trwała modlitwa w intencji misji. W czuwaniu wzięło udział ok. 300 osób z Sekretariatu Misyjnego Księży Pallotynów z Ząbek k. Warszawy. Równolegle w Bazylice trwało czuwanie Odnowy w Duchu Świętym.

Jednym zdaniem

Działalności Kościoła w Polsce przez ostatnich 20 lat pod rządami Prymasa Polski - kard. Józefa Glempa poświęcone było specjalne sympozjum naukowe na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, zorganizowane przez Wydział Teologiczny UKSW, 25 kwietnia br.

Przewodniczący Sejmowej Komisji Rodziny Antoni Szymański skierował do królowej Niderlandów Beatrix Wilhelminy Armgard list z apelem o niepopieranie prawa eutanazji. Napisał m.in., iż eutanazja prowadzi w stronę nowego totalitaryzmu, będącego rezultatem błędnego pojmowania ludzkiej godności - i co za tym idzie - niewłaściwego podejścia do kwestii obowiązków państwa i społeczeństwa.

Eutanazja jest niedopuszczalnym środkiem kończącym ludzkie życie - stwierdzili zgodnie lekarze, etycy, filozofowie i teolodzy uczestniczący w 3. Dialogu Etyków, który odbył się 19-20 kwietnia br. w Opolu. Na konferencję zaproszeni zostali m.in. abp Alfons Nossol, ordynariusz diecezji opolskiej, oraz bp Jan Wieczorek z Gliwic.

Prezydent Aleksander Kwaśniewski znów ułaskawił skazanych. Tym razem z prawa łaski skorzystała grupa kilkunastu mężczyzn uchylających się od płacenia alimentów na rzecz własnych dzieci.

Senat wybrał nowego członka Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Lecha Jaworskiego, którego rekomendował AWS.

Sejm zdecydował, że rodzice będą mogli dzielić się urlopem macierzyńskim. Ustawa trafi teraz do Prezydenta RP.

W Sejmie otwarto wystawę Więźniowie polityczni PRL 1944-56. Składają się na nią m.in. zdjęcia i pamiątki po członkach AK, NSZ i WiN.

W Nysie odbyły się prawybory parlamentarne. Przy niskiej frekwencji (ok. 29%) zwyciężyła koalicja SLD-UP, uzyskując 46,5% głosów, przed Platformą Obywatelską (16,6%), AWS (7,6%), "Samoobroną" ( 6,6%) i Krajową Partią Emerytów i Rencistów (6,3%). Pozostałe ugrupowania nie przekroczyły 5% progu wyborczego. Znacznie poniżej oczekiwań wypadła UW (2,96%).

Ministerstwo Obrony Narodowej wybrało samolot transportowy dla polskiej armii: hiszpański CASA-235. Przed podpisaniem kontraktu Hiszpanie muszą jednak zobowiązać się do wzięcia udziału w prywatyzacji bankrutujących zakładów PZL-Okęcie.

Przymierze Prawicy min. Kazimierza Michała Ujazdowskiego przedstawiło program naprawy AWS, oparty m.in. na powołaniu szerokiej koalicji (m.in. z ROP i Kaczyńskimi) i "odnowie moralnej" AWS. l Rada Programowa TVP zarzuciła telewizji publicznej upolitycznienie i komercjalizację oferty programowej.

W Warszawie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona problemowi przestępczości zorganizowanej. O metodach walki z mafią dyskutowali przedstawiciele policji z 37 krajów.

Prokuratura w Sejnach odmówiła wszczęcia dochodzenia przeciwko J. Grossowi. Stronnictwo Narodowe, Stowarzyszenie przeciwko Antypolonizmowi oraz poznańskie pismo Polskie Sprawy zarzucały autorowi Sąsiadów, że podburza do waśni na tle narodowym i znieważa naród polski. Po 2 latach usiłowań rozpoczął się proces Tadeusza Szymańskiego - w czasach stalinowskich oficera inspekcyjnego X pawilonu więzienia mokotowskiego w Warszawie. Jest oskarżony o znęcanie się nad więźniami politycznymi. Dla wielu z nich pobyt w więzieniu Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego zakończył się śmiercią.

W trakcie konferencji Strategia rozwoju Polski u progu XXI wieku przedstawiciele świata nauki, polityki i gospodarki zgodnie stwierdzili, że dla zmniejszenia bezrobocia w Polsce konieczne są: obniżenie stóp procentowych, ulgi inwestycyjne, polityka proeksportowa oraz rozwój budownictwa i małych firm.

Transport przez nasz kraj paliwa atomowego z USA do czeskiej elektrowni w Temelinie wzbudził protesty i oburzenie mieszkańców Szczecina i polskich ekologów. Jeszcze 2 razy pręty uranowe będą transportowane przez Polskę, gdyż Niemcy nie wyrazili zgody na ich przewóz przez swoje terytorium.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Portugalia: nowy rekord - 55 meczetów w całym kraju

2025-05-06 22:24

PackShot/Fotolia.com

Na terenie Portugalii działa rekordowa liczba meczetów - co najmniej 55, wynika z najnowszych statystyk władz tego kraju. Większość z muzułmańskich świątyń działa na terenie stolicy kraju, Lizbony, bądź na jej przedmieściach.

Więcej ...

Liturgia rozpoczęcia konklawe - wyraz wiary w moc Ducha Świętego

2025-05-06 20:45

Tama66/pixabay.com

Popołudniowe rozpoczęcie konklawe będzie miało przede wszystkim charakter modlitwy, a jego liturgia będzie wyrazem zawierzenia Bogu wyboru papieża.

Więcej ...

"Extra omnes!". Rozpoczęło się konklawe

2025-05-07 17:51

Vatican Media

O godz. 16:30 w Pałacu Apostolskim rozpoczęła się liturgia wejścia na konklawe. Wzięło w niej udział 133 kardynałów elektorów, a poprowadził ją – zgodnie z przepisami – najstarszy precedencją kardynał biskup – Pietro Parolin. Kardynałowie wybiorą 267. Papieża.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

Indie rozpoczęły akcję militarną przeciwko Pakistanowi

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Kościół

NA ŻYWO: Rozpoczęcie konklawe - transmisja z Watykanu

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Kościół

Kaplica Sykstyńska gotowa na konklawe

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...