Reklama

Kazanie

Odchodzę i przyjdę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowo Boże, które w liturgii mszalnej czytamy, jest aktualne na każdy dzień naszego życia z wiary. Szczególnie te dzisiejsze Jezusowe słowa: "Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy w nim przebywać" . Bóg - w człowieku, w każdym, we mnie. Pozwólmy choć czasem przeniknąć nasze wnętrze tej niezwykłej prawdzie. Bóg - we mnie - żyje! On jest bardziej rzeczywiście we mnie obecny niż ja sam w sobie. To jest nasza wiara, nasze zbawienie. Ożywcze źródło naszej wiary na co dzień. To nie jest tylko wypełnienie obowiązku, przykazania, bo wiara, to jest spotkanie osób, które obdarzają się wzajemną miłością. Taka miłość jest przeżywaniem nieustannej "przygody", bo miłość, która łączy człowieka z Bogiem, to nie jest jakaś zakończona, zamknięta sprawa. Bóg jest ciągle z nami w drodze naszego życia i my z Nim, nawet wtedy, kiedy o tej radosnej prawdzie zapominamy. Na tle tej, tak istotnej dla chrześcijaństwa, prawdy prędzej rozumiemy tę kontrowersję z Dziejów Apostolskich na temat, czy prawo Mojżeszowe obowiązuje ochrzczonych w Imię Jezusa Chrystusa, czy nie obowiązuje. Ci, którzy uwierzyli w Jezusa z Nazaretu, przeżywali radosną świadomość wolności dzieci Bożych, które wierzą także w pełnię zbawienia i wybrania przez zasługi śmierci i zmartwychwstania jako zwycięstwa nad grzechem i śmiercią. Było to bardzo istotne, soteriologiczne (zbawcze) zagadnienie, które można było ująć krótko w pytaniu: Chrystus czy nie-Chrystus, lecz zachowanie Prawa?... Dziś pewne tendencje ekumeniczne na płaszczyźnie judaizm - chrześcijaństwo usiłują pomniejszyć, zniwelować tę istotną różnicę, jakby jej nie było. A jednak także dziś jest miarodajna zasada, którą przyjęto w Kościele pierwotnym, z czasów apostolskich, że poganie przyjmujący chrzest nie podlegają prawu obrzezania. Symbolika Starego Testamentu straciła swoje znaczenie, ponieważ konieczna jest jedynie wiara w Jezusa Chrystusa. Św. Paweł mówi natomiast o konieczności " obrzezania serca i ducha", co oznacza całkowite oddanie się Bogu przez Jezusa Chrystusa. To był główny temat, istotny problem do rozstrzygnięcia, o którym czytamy dziś w Dziejach Apostolskich. Niewielki tylko procent Żydów nie uznał wtedy tej wolności dzieci Bożych i ci utworzyli sektę judaistów, domagających się zachowania Prawa przez wszystkich, także tych, którzy jako poganie przyjmowali chrzest. Kompetencja tego pierwszego Soboru, nazywanego Jerozolimskim lub Apostolskim, została wyrażona w tych słowach: "Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my". Nie była to więc decyzja jednego człowieka, ale prawdziwy sobór, na czele z św. Piotrem. To było zarazem podjęcie odpowiedzialności za jedność Kościoła. "Postanowiliśmy jednomyślnie" - tak piszą "Apostołowie i starsi wraz z całym Kościołem". Te postanowienia proste i jasne stały się zarazem wzorem dla wszystkich soborów w historii Kościoła, także dla Soboru Watykańskiego II, którego duchem i my dziś żyjemy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj