KS. ADAM ŁACH: - Od wielu wieków patronem Ciechanowa jest św. Piotr Apostoł, patronuje on także jednej z ciechanowskich parafii. W centrum miasta od niedawna stoi pomnik Księcia Apostołów. Proszę przybliżyć i przypomnieć historię powstania pomnika.
MARIAN KONRAD KLUBIŃSKI: - Rzecz zaczęła się przed nadejściem Roku Jubileuszowego 2000. Wtedy to ówczesny biskup płocki Zygmunt Kamiński zaprosił do Płocka wojewodów: ciechanowskiego i płockiego, aby zastanowić się, w jaki sposób oba miasta wojewódzkie trwale upamiętnią rok Wielkiego Jubileuszu. Towarzyszyłem Wojewodzie Ciechanowskiemu podczas rozmów z Biskupem Płockim. Wojewoda wyszedł z propozycją budowy pomnika patrona miasta. Ksiądz Biskup ucieszył się z naszej propozycji i poparł ją.
- Czy pamięta Pan, jaka była propozycja Wojewody Płockiego?
- Wojewoda Płocki przedstawił wówczas projekt wzniesienia pomnika Chrystusa na wzór figury z Rio de Janeiro. Pomnik miał stanąć na Skarpie Wiślanej. Przyznam szczerze, że byłem zachwycony propozycją Płocka, my jednak zostaliśmy przy naszym projekcie. W drodze powrotnej do Ciechanowa ustaliliśmy z Wojewodą, że realizacją budowy pomnika św. Piotra zajmie się Towarzystwo Miłośników Ziemi Ciechanowskiej. Towarzystwo wywiązało się dobrze z powierzonego zadania: zebrano pieniądze, wyznaczono godne miejsce pod pomnik w centrum miasta, pośrodku skweru, który obecnie także nosi imię św. Piotra. Wykonanie figury powierzono artyście Markowi Zalewskiemu z Ciechanowa. Mimo różnych kłopotów, w 2000 r. pomnik wreszcie powstał. Niedługo potem został uroczyście poświęcony przez bp. Romana Marcinkowskiego przy licznym udziale mieszkańców, duchowieństwa i miejscowych władz.
- Niewiele miast na świecie może poszczycić się pomnikiem św. Piotra - pierwszego papieża - w centrum miasta. Od momentu powstania pomnika różne osobistości odwiedzające miasto, choćby goście Ciechanowskich Spotkań Muzealnych, składają pod pomnikiem kwiaty. Proszę wymienić przynajmniej niektórych...
- Przy pomniku w sposób uroczysty był przywitany we wrześniu 2000 r. kard. Henryk Gulbinowicz z Wrocławia, kiedy przybył do Ciechanowa jako gość Spotkań. Przed pomnikiem modlił się także bp Tadeusz Pieronek rektor Papieskiej Akademii Teologicznej z Krakowa, Generalna Przełożona Sióstr Sercanek z Krakowa z licznym gronem sióstr zakonnych, a także naukowcy i artyści np. prof. Stanisław Rodziński - rektor Akademii Sztuk Pięknych z Krakowa czy prof. Irena Popiołek, znana artystka malarka.
- Czy miasto zamierza w jakiś sposób uczcić postać swego Patrona - wszak niedługo przypada uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła?
- Wspólnie z Zarządem Dekanalnym Akcji Katolickiej i Zarządem Parafialnym AK przy parafii farnej ustaliliśmy, że 29 czerwca br. - w uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła o godz. 19.00 zbierzemy się, aby wysłuchać refleksji religijnej, poświęconej św. Piotrowi. Wygłosi ją pochodzący z Ciechanowa o. Marek Sokołowski, jezuita. Chóry parafialne wykonają kilka pieśni, następnie młodzież będzie recytować wiersze religijne autorstwa o. Marka, który jest też poetą i pisarzem. Modlitwą za Ojca Świętego i za mieszkańców miasta zakończymy nasze "zamyślenia przy pomniku", na które serdecznie zapraszamy mieszkańców Ciechanowa.
- Dziękuję za rozmowę.
Pomóż w rozwoju naszego portalu