Reklama

Ewangelizacja a edukacja

Niedziela Ogólnopolska 23/2001

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Edukacja a ewangelizacja w Trzecim Tysiącleciu - to temat międzynarodowej konferencji naukowej, zorganizowanej przez Wyższą Szkołę Języków Obcych i Ekonomii w Częstochowie. Naukowcy i praktycy z uczelni oraz instytucji polskich, francuskich, belgijskich i włoskich w oparciu o doświadczenia katolickich placówek dydaktycznych, zakonnych ośrodków wychowawczych, badania socjologiczne prowadzone nad młodzieżą i rodziną oraz analizę programów szkolnych i roli mediów w wychowaniu podejmowali refleksję nad kondycją instytucji odpowiedzialnych za proces edukacji i ewangelizacji.
Obok rodziny za chrześcijańskie wychowanie młodego pokolenia Polaków odpowiada szkoła, to w niej dziecko spędza od 6 do 8 godzin dziennie, często więcej niż z własną rodziną. Szkoła jako miejsce dialogu, współpracy uczniów, nauczycieli, rodziców, środowiska lokalnego i wyznaniowego, szkoła oparta na własnym programie edukacyjnym to jedno z najlepszych środowisk ewangelizacyjnych - stwierdził ks. dr Andrzej Kryński - rektor WSJOiE.
Od stanu naszego szkolnictwa zależeć będzie pozycja Polski w Europie i świecie oraz kondycja naszego narodu w trzecim tysiącleciu. W Ustawie o systemie oświaty z września 1991 r. czytamy, że "oświata w Rzeczypospolitej Polskiej stanowi wspólne dobro całego społeczeństwa ( ...). Nauczanie i wychowanie respektujące chrześcijański system wartości za podstawę przyjmuje uniwersalne zasady etyki". Fakt, że chrześcijański system wartości znalazł się w dokumencie określającym cele szkoły, jest ogromną szansą ewangelizacji w tej jednej z najważniejszych instytucji życia społecznego. Ważne jest, by znalazł swoje odzwierciedlenie w podstawie programowej szkoły. Zdarza się, że nie zawsze uwzględniają go treści podręczników szkolnych, które oferowane są na rynku oświatowym. Treści zawarte w nauczaniu historii, języka polskiego, wychowania obywatelskiego, wychowania do życia w rodzinie i wielu innych przedmiotów, uzupełnione przez uczestnictwo młodych we wspólnotach i stowarzyszeniach wewnątrzszkolnych, działających w oparciu o wartości chrześcijańskie, mogą być szansą ewangelizacji w środowisku szkolnym - stwierdziła prof. Krystyna Chałas.
Wielu światłych ludzi dojrzałego pokolenia Polaków jest absolwentami przedwojennych lub powojennych szkół katolickich. To oni zachowali wartości, przekazali kulturę i patriotyzm następnym pokoleniom. Wychowani w doskonałych szkołach, dawali świadectwo umiłowania ojczyzny, odpowiedzialności za kraj i naród. Zasady funkcjonowania współczesnego szkolnictwa katolickiego tworzone są właśnie na tych uniwersalnych wzorach wychowania i nauczania przekazanych przez katolickie szkolnictwo międzywojnia - mówiła prof. Elwira Kryńska.
"Harmonijnie zespolić wiarę, kulturę i przygotowanie do życia" - te warunki zapisane w statucie francuskiego szkolnictwa katolickiego są podstawą edukacji w szkołach katolickich Francji. Niebezpodstawnie właśnie francuskie szkolnictwo katolickie prezentowane było bardzo szeroko w czasie konferencji przez prof. Josepha Cholleta.
Kształtowanie postaw ideowych, religijnych i społecznych od dawna jest podstawą nauki Kościoła: encykliki, adhortacje, dokumenty soborowe, nauczanie Jana Pawła II dają wyraz nie tylko zainteresowaniu Kościoła tą problematyką, ale też wpływają na tworzenie różnych koncepcji wychowawczych, funkcjonujących w obrębie pedagogiki świeckiej. Wpływ nauczania Kościoła na rozwój młodego pokolenia przedstawiła prof. Maria Jolanta Żmichowska.
Katecheza w szkole jest doskonałą okazją do głoszenia Dobrej Nowiny, przekazu wiedzy religijnej i zgłębiania tajemnic wiary. Z badań wynika, że ponad 70% młodzieży uczęszcza regularnie na katechezę. Tylko 17% młodzieży deklaruje brak wpływu katechezy na ich życie. Pozostali przyznają, że katecheza pogłębia ich sposób myślenia i ułatwia rozwiązywanie praktycznych problemów. Na ten temat mówił ks. prof. Jan Szpet.
Ewangelizacja jest szczególną służbą człowiekowi. Świat, w którym przyszło dorastać młodemu pokoleniu, zdominowany jest przez media, które kształtują jego świadomość, wpływają na wrażliwość i sposób postrzegania świata - stanowią ogromną siłę oddziaływania. Kiedyś młodego człowieka kształtowała rodzina, szkoła, Kościół, dziś kształtują go środki społecznego przekazu - telewizja, prasa radio, internet. Kościół od dawna dostrzegał ogromną rolę i znaczenie nowoczesnych środków społecznego przekazu w ewangelizacji. Formowani w wykorzystaniu mediów dla celów apostolskich księża mogą kształtować odbiorców medialnej kultury, a także jej twórców. Nowa ewangelizacja jest wyzwaniem dla człowieka żyjącego w nowym tysiącleciu, do jej realizacji posłużyć mogą media. Na temat wpływu nmediów na wychowanie mówili: o. dr Franciszek Podlecki oraz ks. dr Ireneusz Skubiś - redaktor naczelny Niedzieli.
Podstawową jednak grupą, w której młody człowiek może wzrastać do pełnienia ról społecznych, jest rodzina. Jej kondycja u progu trzeciego tysiąclecia budzi niepokój wielu środowisk świeckich i kościelnych. "Przyszłość świata idzie przez rodzinę" - powiedział Ojciec Święty. Ta wspólnota najbliższych sobie osób wymaga najpełniejszej ochrony ze strony instytucji państwowych i samorządowych, Kościoła. Rodzina pełni misję Kościoła - mówił w czasie konferencji bp Stanisław Stefanek.
Sympozjum Ewangelizacja a edukacja w Trzecim Tysiącleciu nie wyczerpało problemów, które stały u jego źródeł. Zaowocowało propozycją zorganizowania permanentnego seminarium, na którym omawiane byłyby problemy, sposoby i środki niesienia Dobrej Nowiny, realizacja już istniejących dróg ewangelizacji i badanie przeszkód na tej drodze. Mówił o tym w podsumowaniu konferencji jej rektor WSJOiE - ks. dr Andrzej Kryński. Nie można oddzielać wychowania od strony duchowej - to wszyscy wiedzą, ale jak przełożyć wartości duchowe na potrzeby młodzieży, która żyje ze słuchawkami na uszach, przed ekranem telewizora lub komputera - to pytanie kierowane jest do wszystkich odpowiedzialnych za przyszłe pokolenie. Bez ewangelizacji edukacja sobie nie poradzi, to ona pozwoliła przetrwać kulturze europejskiej. Dlatego tak ważne jest zaangażowanie w to dzieło nauczycieli, wychowawców, specjalistów, świadków - powiedział zamykający konferencję o. Ireneusz Pompa - wikariusz generalny Zakonu Paulinów i kanclerz uczelni.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Niedziela Ogólnopolska 18/2000

Więcej ...

Jasna Góra: zaproszenie na uroczystość Królowej Polski

2024-04-29 12:48

Karol Porwich/Niedziela

Na Maryję jako tę, która jest doskonale wolną, bo doskonale kochającą, wolną od grzechu wskazuje o. Samuel Pacholski. Przeor Jasnej Góry zaprasza na uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. Podkreśla, że Jasna Góra jest miejscem, które rodzi nas do wiary, daje nadzieję, uczy miłości, a o tym świadczą ścieżki wydeptane przez miliony pielgrzymów. Zachęca, by pozwolić się wprowadzać Maryi w przestrzeń, w której uczymy się ufać Bogu i „wierzymy, że w oparciu o tę ufność nie ma dla nas śmiertelnych zagrożeń, śmiertelnych zagrożeń dla naszej wolności”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...