Reklama

Wiadomości ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziękczynienie za odnowienie struktur Kościoła katolickiego

Reklama

Pod przewodnictwem specjalnego wysłannika papieskiego - abp. Jean-Louis Taurana, sekretarza ds. stosunków z państwami z watykańskiego Sekretariatu Stanu, Kościół w Rosji dziękował w niedzielę 27 maja za odrodzenie przed dziesięciu laty struktur Kościoła katolickiego w Rosji. Jak wiadomo, 13 kwietnia 1991 r. Jan Paweł II utworzył dwie administratury apostolskie: w części europejskiej ze stolicą w Moskwie i w azjatyckiej ze stolicą w Nowosybirsku. Pierwszymi administratorami zostali abp Tadeusz Kondrusiewicz i bp Josef Werth. W 1999 r. powstały dwa następne tego rodzaju okręgi kościelne: w Saratowie - dla południowej części europejskiej i w Irkucku - dla Syberii Wschodniej. Mają one biskupów: odpowiednio Klemensa Pickela i Jerzego Mazura. Ci czterej biskupi tworzą Konferencję Episkopatu Rosji i mają do dyspozycji ponad 215 kapłanów pracujących w 220 parafiach i w ok. 300 mniejszych, nie zarejestrowanych jeszcze jednostkach. W całej Rosji pracuje również ok. 230 sióstr zakonnych. Dla porównania można podać, że przed 10 laty pracowało tutaj zaledwie 10 księży, większość powyżej 80. roku życia. Od 1993 r. działa tu, początkowo w Moskwie, teraz w Sankt Petersburgu, seminarium duchowne, z którego wyszli pierwsi po 81 latach rodzimi kapłani. Wydawnictwa katolickie wydały tutaj już ponad 400 tytułów. W życiu Kościoła uczestniczą ludzie w różnym wieku.
Abp Tauran w homilii wyraził uznanie wszystkim, którzy cierpieli za wiarę, i przypomniał obowiązek dawania świadectwa o Chrystusie przed światem. Po homilii ok. 70 osób przyjęło sakrament bierzmowania z rąk głównego Celebransa i czterech biskupów z Federacji Rosyjskiej. W koncelebrze wzięło udział 20 biskupów i ok. 60 księży. Z Polski byli obecni abp Wojciech Ziemba z Białegostoku, bp Marian Gołębiewski z Koszalina, bp Tadeusz Pikus z Warszawy i piszący tę relację. Po Mszy św. miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kościoła. Na zakończenie uroczystości abp Kondrusiewicz w 14 językach podziękował przedstawicielom z 16 krajów świata za różnoraką pomoc okazywaną Kościołowi w Rosji, za wspólnie przebytą drogę prześladowań i za przybycie na te uroczystości. Odczytał list do Ojca Świętego, w którym ponownie zaprosił go do odwiedzenia Kościoła w Rosji. Ten moment spotkał się z najdłuższym aplauzem obecnych w świątyni. Nieco wcześniej gratulacje i życzenia wiernym złożyli przedstawiciele Kościołów: prawosławnego i luterańskiego oraz islamu i judaizmu, a także Rosyjskiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Wolności Religijnej.
Natomiast w dniach 25 i 26 maja w tej samej katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny - która została odremontowana w latach 1996-99 i uroczyście poświęcona 12 grudnia 1999 r. - miało miejsce sympozjum biblijno-eklezjologiczne pod hasłem A bramy piekielne nie zwyciężą Go (por. Mt 16, 18). Miało ono na celu ukazanie uczestnikom (ok. 300 osób), a także dziennikarzom, zarysu historii Kościoła katolickiego w Rosji, sięgającej połowy X wieku, jego hierarchii oraz podstaw biblijnych i dogmatycznych.
Wskrzeszenie hierarchii kościelnej i konsekwentne budowanie podstawowych struktur kościelnych jest tylko nawiązaniem do tej przeszłości i nie ma nic wspólnego z uprawianiem prozelityzmu. Abp Tauran przypomniał w swojej homilii, że Chrystus nikomu się nie narzucał. Równocześnie Kościół nie może być obojętny wobec faktu, że tak dużo ludzi na świecie nie słyszało jeszcze o Chrystusie i Jego nauce; winien zatem mówić o Nim w różnych językach i wszędzie.

Biskup Ryszard Karpiński
WIETNAM

Święcenia kapłańskie

Reklama

W Wietnamie pięciu alumnów przyjęło święcenia kapłańskie. Na tę niecodzienną uroczystość w miejscowości Qui Nonh przybyło ponad 4 tys. osób. Mszę św. sprawowało dwóch biskupów oraz 95 księży.
Święcenia kapłańskie to wielkie wydarzenie dla Kościoła w Wietnamie, od lat mocno kontrolowanego przez państwo, mimo iż formalnie w tym kraju panuje wolność religii. Działalność Kościoła kontroluje powołany przez partię "Front Patriotyczny". Nieliczni księża są szykanowani, o czym świadczy chociażby aresztowanie przed kilkoma dniami salezjanina - ks. Tadeusa Nguyen Van Ly, który otwarcie krytykował władze państwowe. Został on osadzony w więzieniu pod zarzutem "sabotowania służb bezpieczeństwa i zakłócania porządku publicznego".
Komuniści usiłowali wywierać wpływ na działalność Kościoła w Wietnamie od początku swoich rządów w 1954 r. Choć w ostatnim okresie władze zgodziły się na mianowanie niektórych biskupów, to w dalszym ciągu nie wydają zgody na budowę seminarium duchownego na północy kraju. Nadal też Kościół ma wielkie trudności z kształceniem księży i zakonników. Każda diecezja może w ciągu dwóch lat wysłać jedynie dziesięciu kandydatów do kapłaństwa na studia do jednego z sześciu seminariów zatwierdzonych przez państwo. Kościołowi nie wolno też prowadzić szkół i szpitali. Jeszcze do niedawna rząd w Hanoi usiłował powołać do życia podporządkowany sobie "Kościół patriotyczny" na wzór istniejącego w Chinach Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich.
WŁOCHY

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody 114. rocznicy urodzin Ojca Pio

Reklama

W miejscowości Pietrelcina na południu Włoch odbyły się uroczystości z okazji 114. rocznicy urodzin pochodzącego stamtąd błogosławionego ojca Pio. Mszy św. przewodniczył ordynariusz Werony bp Flavio Roberto Carraro, który był w przeszłości przełożonym generalnym kapucynów.
Natomiast 26 maja, w rocznicę chrztu słynnego włoskiego stygmatyka, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Rodziny kardynał Alfonso Lopez Trujillo odprawi Mszę św. w sanktuarium w San Giovanni Rotondo, miejscu kultu błogosławionego.
O. Pio (Francesco Forgione) urodził się 25 maja 1887 r. we włoskiej miejscowości Pietrelcina (prowincja Benewent na południu kraju). 6 stycznia 1903 r. wstąpił do nowicjatu kapucynów w Morcone, a w 16 dni później przywdział habit mnisi i przybrał imię Pio. Święcenia kapłańskie przyjął 10 sierpnia 1910 r. Od następnego roku doświadczał na swoim ciele stygmatów, początkowo niewidzialnych, ale odczuwalnych fizycznie, w 1915 r. ujawnił swemu kierownikowi duchowemu, że od lat nosi na swoim ciele ślady koronacji cierniowej i biczowania, jakim poddany był Chrystus przed śmiercią.
Od 1918 r. stwierdza istnienie widocznych stygmatów na dłoniach, stopach i w boku. Od tej chwili niemal do ostatnich dni swego długiego życia będzie nosił na sobie te ślady Męki Chrystusowej. Dość szybko też ujawniły się w nim zdolności uzdrowicielskie, a także umiejętności czytania w myślach i duszach ludzkich.
Zakonnik zmarł 23 września 1968 r. z różańcem w rękach i słowami: "Jezus! Maryja!" na ustach, przy czym w przededniu śmierci zniknęły z jego ciała wszystkie stygmaty.
23 maja 1987 r. Ojciec Święty odwiedził San Giovanni Rotondo, gdzie modlił się przy grobie włoskiego zakonnika. 2 maja 1999 r. Ojciec Święty zaliczył go do grona błogosławionych.

CHINY

Grupę 35 chrześcijan zatrzymano w miejscowości Dongsheng 19 maja. Większość z nich zwolniono po kilku dniach, po zapłaceniu grzywny w wysokości 200 juanów od osoby. W areszcie pozostało jednak co najmniej 15 osób. Aresztowani odpowiedzą przed sądem za "prowadzenie nielegalnej działalności religijnej". Grozi im osadzenie w obozach pracy - twierdzą opozycyjne źródła w Hongkongu. Zdaniem tych samych źródeł, w prowincji Mongolia Wewnętrzna w ostatnich latach działa coraz więcej nie uznawanych przez władze zgromadzeń religijnych, przede wszystkim protestanckich.

NIEMCY

Kościół katolicki w Niemczech domaga się poprawy sytuacji cudzoziemców nielegalnie przebywających w tym kraju. 29 maja, podczas prezentacji w Bonn oświadczenia biskupów niemieckich na ten temat, przewodniczący Episkopatu - kard. Karl Lehmann powiedział, że ten "newralgiczny punkt" jest często spychany na margines polityki migracyjnej państwa niemieckiego.
Minimum socjalne - zdaniem biskupów - powinno obejmować również osoby nie mające prawa stałego pobytu. Ludzie ci powinni także mieć prawo do opieki medycznej i nauki w szkołach oraz ochronę prawną w przypadku wykorzystywania ich przez pracodawców.
Z dokumentu biskupów niemieckich wynika, że w kraju tym przebywa nielegalnie ok. 0,5-1 miliona osób.

WŁOCHY

Dramat Oskara Milosza pod tytułem Saul z Tarsu zainauguruje
55. Festiwal Teatralny w miejscowości San Miniato koło Pizy w Toskanii. Organizatorzy przeglądu, tamtejszy Instytut Dramaturgii Ludowej, chcą w ten sposób nawiązać do niedawnej podróży Jana Pawła II śladami św. Pawła Apostoła.
Festiwal będzie trwał w tym roku od 19 do 24 lipca. W 1962 r. wystawiono w San Miniato inną sztukę Oskara Milosza Miguel Manara, a w roku 1985 odbyła się tam światowa prapremiera dramatu Hiob Karola Wojtyły. Przedstawienie reżyserowała wówczas Aleksandra Kurczab.
Milosz Oskar Vladislav de Lubicz (1877-1939) był pisarzem francuskim pochodzenia polskiego, spokrewnionym z Czesławem Miłoszem. Po I wojnie światowej sprawował funkcję przedstawiciela dyplomatycznego Litwy w Paryżu i Lidze Narodów. Jego twórczość zalicza się do nurtu symbolizmu. Obok przenikniętych mistycyzmem dramatów-misteriów Miguel Manara i Saul z Tarsu Oskar Milosz jest autorem licznych wierszy oraz powieści Miłosne wtajemniczenie.

FRANCJA

"Coraz powszechniejsza obecność diakonów stałych zmienia oblicze francuskiego Kościoła katolickiego" - pisze dziennik Le Monde w wydaniu na 26 maja br. Zdaniem jednego z najbardziej opiniotwórczych dzienników francuskich, liczba wyświęcanych rocznie diakonów stałych jest obecnie równa lub nawet nieco wyższa od liczby wyświęcanych corocznie kapłanów, która wynosi obecnie nieco ponad sto.
Zgodnie z prognozami Kościoła katolickiego, za 30 lat na dwóch kapłanów będzie przypadał jeden diakon. Obecnie liczba księży we Francji wynosi 25 tys., a diakonów stałych -
1,6 tys. Co roku jednak we Francji umiera 700 kapłanów.

JEDNYM ZDANIEM

Problemy ważności chrztu, małżeństw mieszanych, a także sprawy przemocy i wzrostu agresywności w kulturze i współczesnych zachowaniach były przedmiotem kilkudniowych obrad Wspólnej Grupy Roboczej Światowej Rady Kościołów i Stolicy Apostolskiej. Prawie sześć tysięcy młodych Kanadyjczyków przygotowuje XVII Światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w lipcu przyszłego roku w Toronto. Na zaproszenie metropolity tego miasta - kard. Aloysiusa Ambrozica w sanktuarium maryjnym Marylake spotkali się 27 maja przedstawiciele 260 grup i ruchów kościelnych, których członkowie uczestniczą w przygotowaniach do tego wydarzenia.

Książka wietnamskiego kardynała FrancWoisa-XavieQra NguyeQn Van ThuaQna Testigos de Esperanza (Świadkowie nadziei) jest obecnie najpoczytniejszą i najchętniej kupowaną pozycją literatury religijnej w Hiszpanii.

Polski film o pielgrzymce Papieża do Ziemi Świętej zdobył główną nagrodę na zakończonym 27 maja w Helsinkach 14. Europejskim Festiwalu Telewizyjnym Programów Religijnych. Organizatorem festiwalu były dwie największe organizacje telewizyjne, katolicka UNDA i protestancka WACC.

Około 15 tys. dzieci na Słowacji włączyło się do akcji " Wyłącz ´TV-elkę´, a włącz siebie". Akcję zachęcającą, by przez tydzień, w dniach 21-27 maja, nie oglądać telewizji, zorganizowało Chrześcijańskie Stowarzyszenie Organizacji Dziecięcych "eRko".

Wynikiem 7:1 zakończyło się 26 maja towarzyskie spotkanie piłkarskich reprezentacji księży z Polski i Ukrainy. l 47-letni Anatolij Kinach został nowym premierem Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin, który spotkał się z przebywającym w Moskwie przywódcą Autonomii Palestyńskiej Jaserem Arafatem, podkreślił konieczność zakończenia przemocy w konflikcie izraelsko-palestyńskim.

USA i ich europejscy sojusznicy z NATO w czasie spotkania w Budapeszcie ministrów spraw zagranicznych Sojuszu nie osiągnęli porozumienia w sprawie amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej NMD.

Władze Autonomii Palestyńskiej skrytykowały izraelskie plany rozbudowy osiedli izraelskich na Zachodnim Brzegu Jordanu, ogłoszone przez ministra budownictwa Natana Szaranskiego.

Zwolennicy prezydenta Indonezji Abdurrahmana Wahida tłumnie napływali 29 maja do stolicy, a tysiące innych podpalało kościoły na prowincji w przededniu debaty parlamentarnej na temat przyszłości prezydenta. Parlament zdecydowaną większością głosów polecił rozpocząć procedurę odsunięcia od władzy Wahida.

Jeszcze w tym roku na terytorium Białorusi, 50 km od polskiej granicy, ma powstać radioaktywne składowisko. W okolicach miasta Małaryta złożone ma zostać 26 tys. ton napromieniowanej ziemi.

Od 1200 do 1500 dobrze opłacanych stanowisk w Komisji Europejskiej zostanie przydzielonych Polakom w najbliższych 2-3 latach.

Bundestag ogłosił 30 maja bezpieczeństwo prawne dla niemieckich firm w USA, dzięki czemu pierwsza grupa polskich przymusowych robotników III Rzeszy powinna otrzymać odszkodowania już pod koniec czerwca.

Władze macedońskie poinformowały 30 maja o zerwaniu zawieszenia broni, kiedy siły rządowe zostały zaatakowane przez rebeliantów albańskich. Zaniepokojenie rozwojem sytuacji w Macedonii wyraziło NATO i UE.

Irak ma zapłacić prawie 13 mln dol. tytułem odszkodowań dla czterech amerykańskich biznesmenów aresztowanych w tym kraju pod zarzutem nielegalnego przekroczenia granicy i torturowanych w więzieniu - nakazał sąd federalny w USA.

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Belgia: Papież modlił się przy grobie króla Baldwina I

2024-09-28 16:34

PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Papież Franciszek modlił się w sobotę w Brukseli przy grobie króla Belgii Baldwina I, który w 1990 roku jako katolik odmówił podpisania ustawy liberalizującej zasady przerywania ciąży i na dwa dni ustąpił z tronu. Monarcha zmarł w 1993 roku.

Więcej ...

Niespodziewana wizyta papieża w Domu św. Józefa

2024-09-27 19:24
Niespodziewana wizyta papieża w Domu św. Józefa

VATICAN MEDIA Divisione Foto

Niespodziewana wizyta papieża w Domu św. Józefa

Po zakończeniu spotkania z władzami w zamku Laeken Ojciec Święty niespodziewanie udał się do Domu Świętego Józefa w Brukseli, gdzie mieszkają osoby starsze, znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Opiekują się nimi Małe Siostry Ubogich.

Więcej ...

Belgia: Papież modlił się przy grobie króla Baldwina I

2024-09-28 16:34

PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Papież Franciszek modlił się w sobotę w Brukseli przy grobie króla Belgii Baldwina I, który w 1990 roku jako katolik odmówił podpisania ustawy liberalizującej zasady przerywania ciąży i na dwa dni ustąpił z tronu. Monarcha zmarł w 1993 roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Kto kocha, przeszedł ze śmierci do życia

Wiara

Kto kocha, przeszedł ze śmierci do życia

Św. Wacław

Święci i błogosławieni

Św. Wacław

Śmiertelne wypadki podczas wyścigów kolarskich

Sport

Śmiertelne wypadki podczas wyścigów kolarskich

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Niedziela Łódzka

Łódź: papież Franciszek mianował dwóch nowych...

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Kościół

Watykan: odwołane dzisiejsze audiencje Ojca Świętego

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...