Reklama

Patrząc w niebo

Niebieski warkocz

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piękne czerwcowe wieczory nasi Czytelnicy obserwują rozgwieżdżone niebo. Godzinę po zachodzie Słońca pojawia się czerwona planeta Mars, ale widać ją niestety nisko nad południowo-wschodnim horyzontem. Szybko zachodzą gwiazdozbiory Bliźniąt i Raka, zaś ozdobą nocy jest teraz ogromna konstelacja Lwa, w którego ogonie świeci gwiazda Denebola. Wysoko rozpoznajemy Wielki Wóz, którego dyszel w prosty sposób wskazuje na znany nam gwiazdozbiór Wolarza. Tu wyróżnia się czerwony Arktur, którego bardzo łatwo można obserwować nawet w mieście. Pomiędzy tymi dużymi gwiazdami znajdziemy dzisiaj niepozorny gwiazdozbiór o nazwie Warkocz Bereniki. Nie zawiera on zbyt wielu gwiazd, ale za to znajduje się w nim dużo galaktyk. Z tego powodu zawsze budził zaciekawienie licznych astronomów. Pierwsze wzmianki o tej części nieba znajdujemy już u Eratostenesa, który w II wieku przed Chrystusem pisał o Włosach Ariadny. Tycho Brahe w 1602 r. uznał Warkocz Bereniki za niezależny gwiazdozbiór.
Berenika, żona egipskiego króla Ptolemeusza, ślubowała ofiarować swe znakomite włosy pięknej Wenus, żeby tylko jej mąż cało wrócił z wojennej wyprawy przeciw Asyryjczykom. Ponieważ tak się stało, Berenika ofiarowała swe włosy. Jednak nazajutrz w tajemniczy sposób zniknęły one z bardzo dobrze strzeżonej świątyni. Nieszczęsnych strażników tego miejsca przed surową karą uchronił nadworny astronom Konon, który rozgniewanemu królowi Ptolemeuszowi pokazał, że włosy jego małżonki znalazły się na niebie! Ponieważ piękny był to widok, złość króla natychmiast ustąpiła miejsca zachwytowi. Ptolemeusz uwierzył więc w chytry wybieg Konona. Również i my możemy dzisiaj podziwiać Warkocz Bereniki, oznaczany na mapach jako Coma Berenices, w skrócie Com.
Jaśniejszą gwiazdą tej konstelacji jest Diadem, którego nazwa związana jest, oczywiście, z girlandą klejnotów we włosach Bereniki. Diadem jest spokojną żółtobiałą gwiazdą, świecącą w odległości ok. 57 lat świetlnych od nas. Podobną jest następna gwiazda, która również świeci na żółto, ale z odległości 27 lat świetlnych. Z ciekawszych obiektów można też wymienić gromadę kulistą M53, Galaktykę Czarnooką M64, soczewkowatą galaktykę M85 (odległość 45 milionów lat świetlnych!) . Gromadą galaktyk jest Coma, w której za pomocą wielkich teleskopów możemy dostrzec ponad tysiąc różnych galaktyk. W Warkoczu Bereniki leży północny biegun Drogi Mlecznej i właśnie ku niemu skierowana jest oś obrotu naszej Galaktyki. Zbliżające się lato z pewnością zafunduje nam wiele ciepłych astronomicznych nocy. Będąc na wakacjach, nie zapomnijmy więc i o tym małym, ledwie dostrzegalnym gwiazdozbiorze, który pokazuje całe swoje piękno z dala od miejskich świateł.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Nosić obraz Maryi w oczach i sercu

2024-05-03 21:22
Kościół w Zwanowicach

ks. Tomasz Gospodaryk

Kościół w Zwanowicach

Mieszkańcy Zwanowic obchodzili dziś coroczny odpust ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył ks. Łukasz Romańczuk, odpowiedzialny za edycję wrocławską TK “Niedziela”

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania