Reklama

Wielkie święto Kościoła łódzkiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

15 lat temu, 13 czerwca 1987 r., przybył do Łodzi z wizytą apostolską Jan Paweł II. Ojciec Święty, tamtego dnia, na łódzkim lotnisku przypomniał polskiej rodzinie o misji głoszenia Ewangelii, a dzieciom pierwszokomunijnym i wiernym zgromadzonym na Lublinku mówił o tajemnicy Eucharystii, która jest darem Boga - Mądrości, która wybudowała sobie dom i stół zastawiła. Później w łódzkiej katedrze Ojciec Święty spotkał się z przedstawicielami świata nauki i kultury i w tamtym pełnym trudności czasie wzywał ich, aby nadal pozostali sobą i reprezentowali w polskiej nauce i kulturze to, co jest w niej autentyczne, humanistyczne i chrześcijańskie. W samym sercu robotniczego miasta, w łódzkich zakładach "Uniontex" Jan Paweł II wygłosił do łódzkich włókniarek profetyczne słowa o geniuszu kobiety - matki, wychowawczyni i bohaterki. Dwa lata później na pamiątkę wizyty Ojca Świętego w Łodzi Arcybiskup łódzki ustanowił Święto Eucharystii, które obchodzone jest w naszej archidiecezji w każdą drugą niedzielę czerwca. W tym roku Liturgii Archidiecezjalnego Święta Eucharystii przewodniczył bp Piero Marini, mistrz papieskich ceremonii. Około 6 tys. łodzian wzięło udział w uroczystej procesji eucharystycznej, która rozpoczęła się u stóp sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej ok. godz. 10.00. Pielgrzymi w wielobarwnym pochodzie przeszli al. Mickiewicza, ul. Piotrkowską, aby dojść do ołtarza polowego, który został zbudowany na placu archikatedralnym przy Wyższym Seminarium Duchownym. W eucharystycznej procesji szli obok siebie duchowni i świeccy, siostry zakonne, kapłani diecezjalni i zakonni, policjanci i strażacy, nauczyciele i studenci. Jedenastu neoprezbiterów, którzy w przeddzień otrzymali święcenia kapłańskie, niosło wielką monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Gdy ok. godz. 11.00 procesja eucharystyczna dotarła przed ołtarz polowy, zaczął padać rzęsisty deszcz i na placu archikatedralnym wyrósł nagle wielotysięczny las parasoli. Pielgrzymów i gości Archidiecezjalnego Święta Eucharystii powitał gorąco abp Władysław Ziółek. "Świętując pamiątkę niezwykłego zaiste dnia nawiedzin apostolskich Jana Pawła II w naszej archidiecezji, powinniśmy wobec Jezusa Chrystusa, obecnego w Eucharystii, zapytać o drogę łódzkiego Kościoła w trzecie tysiąclecie - mówił Arcybiskup łódzki. - To właśnie Sakrament Ołtarza wynosi nas ku wyżynom chrześcijańskiego życia. Dlatego ufni w Jego moc, pragniemy, aby nasze Święto Eucharystii zawierało w sobie całą syntezę pragnień i dążeń Kościoła łódzkiego, aby przez nie Eucharystia stała się skutecznym wsparciem na naszej pielgrzymiej drodze oraz źródłem wyzwolenia z wszystkiego, co oddala nas od Boga i braci" - podkreślił Arcypasterz.

Arcybiskup łódzki przypomniał, że bp Piero Marini był 15 lat temu koordynatorem Liturgii Eucharystycznej na łódzkim lotnisku Lublinek, podczas wizyty Jana Pawła II w naszym mieście. Witając Dostojnego Gościa z Watykanu, Pasterz Kościoła łódzkiego powiedział po włosku: "Księże Biskupie, pragnę Ci powiedzieć, że jesteś miłym gościem w naszych domach. A gościsz w nich jako nieodłączny towarzysz Jana Pawła II podczas celebracji w Rzymie i na całym okręgu ziemi" . Abp Ziółek zapewnił bp. Piero Mariniego o wielkiej sympatii i przyjaźni, jaką darzą go łodzianie: "Będąc tak bardzo oddany naszemu Wielkiemu Rodakowi, jesteś naszym prawdziwym przyjacielem, według staropolskiego przysłowia: "Przyjaciele naszych przyjaciół, są naszymi przyjaciółmi" . (...) Przybywasz z jego błogosławieństwem i przywozisz nam dar od Ojca Świętego, jakim jest piękny kielich mszalny, którym posłużysz się dzisiaj podczas sprawowania Najświętszej Ofiary" - powiedział Ksiądz Arcybiskup, dziękując za dar Ojca Świętego dla archidiecezji łódzkiej.

W swojej homilii bp Piero Marini wprowadził uczestników Liturgii w tajemnicę Eucharystii, podkreślając, iż jest ona największym darem Boga dla człowieka. "To Jezus czyni pierwszy krok ku nam, pierwszy zachęcający gest w naszą stronę, ale także my jesteśmy wezwani do uczynienia czegoś od siebie; jeśli chcemy się z Nim zjednoczyć, musimy dać odpowiedź na Jego zaproszenie: chcieć Go słuchać, prosić Go o przebaczenie, otworzyć Mu drzwi naszego serca. Jednak przede wszystkim musimy nauczyć się dziękować Panu za wszystkie Jego dary. Dlatego nasza celebracja nazywa się Eucharystią - to znaczy dziękczynieniem. Wszystko w życiu jest darem, a Eucharystia to największy dar, jaki Kościół otrzymał od Ojca. Dlatego przez Chrystusa w Duchu Świętym składamy Bogu nasze dziękczynienie: za ziemię, za życie, za rodzinę i przyjaciół, za radość i nadzieję tak hojnie rozdawane nam każdego dnia - powiedział bp Piero Marini.

- Jezus nie jest tylko nauczycielem, który chce swoim uczniom przekazać wiedzę, jak czyniło to wielu tak w minionej, jak i we współczesnej historii. On jest przede wszystkim Mistrzem, który pragnie wokół siebie stworzyć wspólnotę - wspólnotę miłości, braterstwa i życia. Tak nam trzeba rozumieć chrześcijaństwo - życie chrześcijańskie bowiem to nie tylko wyznawanie ustami tej samej wiary, ale przede wszystkim przeżywanie tego samego doświadczenia, którym jest spotkanie i poznanie Jezusa Chrystusa" - podkreślił Dostojny Gość.

Mówiąc o ewangelicznym miłosierdziu, bp Piero Marini przypomniał, że Jezus Chrystus z jednej strony ukazuje nam ludzką sprawiedliwość opartą na czynach, z drugiej zaś sprawiedliwość Boga opartą jedynie na Jego miłosierdziu - miłosierdziu, które płaci ostatnim przed pierwszymi, które przygarnia syna, chociaż zbłądził, które przebacza grzesznikowi, ponieważ prosi o litość. "Przed Bogiem nikt nie może czuć się lepszym od drugiego. Przed Nim wszyscy jesteśmy grzesznikami, a jedyna sprawiedliwość, jaką możemy się chlubić, nie pochodzi z naszych zasług, ale jest dziełem Jego miłosierdzia" - mówił bp Piero Marini.

Wspominając swoją wizytę w Łodzi, Dostojny Gość z Watykanu zwierzył się: "Mam ciągle jeszcze przed oczami bieg na stopnie ołtarza 1500 dzieci, które na koniec Mszy św. zostały zaproszone do zrobienia wspólnej fotografii z Papieżem. Dziś, dzięki zaproszeniu Waszego Biskupa, i we mnie odnawiają się wspomnienia tamtej celebracji - a zwłaszcza towarzysząca jej niezwykła radość. Tamte dzieci już wydoroślały, wiele z nich na pewno jest tu pośród nas obecnych, przeżywających teraz powtórnie radość tamtego dnia".

Uroczystą Eucharystię przy ołtarzu polowym obok bp. Piero Mariniego oraz abp. Władysława Ziółka koncelebrowali: bp Adam Lepa, bp Ireneusz Pękalski, biskup diecezji św. Józefa w Irkucku w Rosji Jerzy Mazur, biskup diecezji w Łucku na Ukrainie Marcjan Trofimiak i bp Zdzisław Fortuniak z Poznania oraz ks. prał. Konrad Krajewski - ceremoniarz papieski z Watykanu. Ponadto: ks. inf. Jan Sobczak jako przedstawiciel dziekanów, ks. kan. Bohdan Papiernik jako przedstawiciel proboszczów, ks. Jarosław Kaliński jako reprezentant wikariuszów, oraz ojciec gwardian Gracjan Kubica OFM jako przedstawiciel duchowieństwa zakonnego. W uroczystościach Archidiecezjalnego Święta Eucharystii pomimo ulewnego deszczu, na placu katedralnym oraz wewnątrz bazyliki, uczestniczyło prawie 7 tys. osób. W szczególny sposób swój udział w łódzkim Święcie eucharystycznym zaznaczyli członkowie katolickich ruchów: Drogi Neokatechumenalnej, Ruchu Światło-Życie oraz przedstawiciele wszystkich dekanatów naszej archidiecezji, uczestnicząc w procesji z wielobarwnymi chorągwiami i transparentami. Na zakończenie Eucharystii bp Piero Marini udzielił w imieniu Ojca Świętego specjalnego papieskiego błogosławieństwa wszystkim uczestnikom Archidiecezjalnego Święta Eucharystii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Archiwum prywatne

Historia Anny jest dowodem na to, że Bóg może człowieka wyciągnąć z każdej trudnej życiowej sytuacji i dać mu spełnione, szczęśliwe życie. Trzeba tylko się nawrócić.

Więcej ...

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

Wałbrzych. Żonkilowa Kwesta

2024-04-30 15:27
Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Ryszard Wyszyński

Wolontariusze Wałbrzyskiego Hospicjum im. Jana Pawła II w zaangażowania podczas Żonkilowej Kwesty

Serca mieszkańców regionu wałbrzyskiego ponownie rozgrzała charytatywna inicjatywa, która zyskuje na znaczeniu z każdym rokiem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego