Reklama

Homilie

Papież o grzechu łapówkarstwa i korupcji

Archiwum prywatne

Papieska modlitwa za młodych, których rodzice karmią „brudnym chlebem łapówek i korupcji”, zabrzmiała podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii Franciszek nawiązał do przypowieści o nieuczciwym rządcy, który kupuje sobie przychylność ludzi redukując ich długi wobec jego pana. Jak zaznaczył, Jezus konkludując tę przypowieść w dzisiejszej Ewangelii ostrzega przed duchem tego świata, który jest wrogiem Jego uczniów. „Gdy myślimy o naszych nieprzyjaciołach, myślimy w pierwszym rzędzie o diable, bo to właśnie on nam szkodzi – mówił Ojciec Święty. – Atmosfera światowości, styl życia bardzo się podoba diabłu: żyć według światowych pseudowartości. A ów rządca to przykład światowości. Ale ktoś mi powie: «Przecież ten człowiek zrobił to, co wszyscy czynią!». No, wszyscy, to może nie. Niektórzy zarządcy: przedsiębiorstw, sektora publicznego, administracji rządowej... Pewnie nie ma ich zbyt wielu. Ale istnieje taka postawa pójścia na skróty, łatwiejszą drogą, by zarobić na życie”.

Papież wskazał też na pochwałę, jaką otrzymał nieuczciwy rządca od swojego pana. „O, tak, to jest pochwała za łapówkę! A łapówkarski zwyczaj jest światowy i głęboko grzeszny. To postawa, która nie pochodzi od Boga: Bóg nakazał nam przynosić do domu chleb zarobiony uczciwą pracą! I ten rządca go przynosił, tylko jak? Dawał do jedzenia swoim dzieciom brudny chleb! A te dzieci, pewnie wychowane w kosztownych koledżach, wyrosłe w światłych środowiskach, dostawały od swojego taty do jedzenia brud, bo ich tata, przynosząc brudny chleb do domu, utracił godność. A to jest ciężki grzech! Bo zaczyna się pewnie od niewielkiej kopertki, ale to jest jak narkotyk!”.

Tym niemniej, jak zaznaczył Franciszek, jeśli istnieje „światowe cwaniactwo”, to jest także rodzaj „chrześcijańskiego sprytu”, jednak bez stosowania ducha świata, lecz uczciwie. To ta postawa, o której mówi Jezus, gdy zachęca swoich uczniów, by byli roztropni jak węże i niewinni jak gołębie. „To łaska Ducha Świętego” – dodał Papież.

„Dobrze byłoby dzisiaj pomodlić się za wszystkie te dzieci i młodzież, które dostają od swoich rodziców brudny chleb. Także one są głodne, spragnione godności! Módlmy się, aby Pan przemienił serca tych dewotów Bogini Łapówki, by uświadomili sobie, że godność pochodzi z uczciwej, codziennej pracy, a nie z tych dróg na skróty, na których ostatecznie zabiorą ci wszystko. A na koniec przypomnę tego drugiego z Ewangelii, co miał tak wiele spichlerzy pełnych zboża, że nie wiedział co z nimi zrobić: «Tej nocy umrzesz» – powiedział Pan. Ci biedni ludzie, którzy utracili godność na łapownictwie, wezmą ze sobą nie pieniądze, które zarobili, ale brak godności! Módlmy się za nich!” - zakończył swa homilię Ojciec Święty.

2013-11-09 13:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież: "maltretowana" przez człowieka natura buntuje się

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Więcej ...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż, mówiący o zwycięstwie chrześcijaństwa nad pogaństwem

2022-12-01 09:22

PAP/EPA/Noushad Thekkayil

Reprezentant Korei Południowej Kim Min Jae po jednym ze spotkań swej drużyny w ramach trwających obecnie w Katarze Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej ściągnął z siebie koszulkę, pokazując wytatuowany na plecach obraz „Triumf chrześcijaństwa nad pogaństwem”. Jest to reprodukcja ryciny pod tym samym tytułem, wykonanej przez słynnego malarza i rytownika francuskiego Gustave'a Dorégo (1832-83).

Więcej ...

Zmarł Jan Zmarzły

2022-12-02 09:13

Karol Porwich /Niedziela

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Rzeczpospolita:  Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Kościół

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde...

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...

Rok liturgiczny

Niech nas nauczy dróg swoich, byśmy kroczyli Jego...