Reklama

Archiwum prywatne

Papież o grzechu łapówkarstwa i korupcji

2013-11-09 13:10

RV / Watykan / KAI

Papieska modlitwa za młodych, których rodzice karmią „brudnym chlebem łapówek i korupcji”, zabrzmiała podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. W homilii Franciszek nawiązał do przypowieści o nieuczciwym rządcy, który kupuje sobie przychylność ludzi redukując ich długi wobec jego pana. Jak zaznaczył, Jezus konkludując tę przypowieść w dzisiejszej Ewangelii ostrzega przed duchem tego świata, który jest wrogiem Jego uczniów. „Gdy myślimy o naszych nieprzyjaciołach, myślimy w pierwszym rzędzie o diable, bo to właśnie on nam szkodzi – mówił Ojciec Święty. – Atmosfera światowości, styl życia bardzo się podoba diabłu: żyć według światowych pseudowartości. A ów rządca to przykład światowości. Ale ktoś mi powie: «Przecież ten człowiek zrobił to, co wszyscy czynią!». No, wszyscy, to może nie. Niektórzy zarządcy: przedsiębiorstw, sektora publicznego, administracji rządowej... Pewnie nie ma ich zbyt wielu. Ale istnieje taka postawa pójścia na skróty, łatwiejszą drogą, by zarobić na życie”.

Papież wskazał też na pochwałę, jaką otrzymał nieuczciwy rządca od swojego pana. „O, tak, to jest pochwała za łapówkę! A łapówkarski zwyczaj jest światowy i głęboko grzeszny. To postawa, która nie pochodzi od Boga: Bóg nakazał nam przynosić do domu chleb zarobiony uczciwą pracą! I ten rządca go przynosił, tylko jak? Dawał do jedzenia swoim dzieciom brudny chleb! A te dzieci, pewnie wychowane w kosztownych koledżach, wyrosłe w światłych środowiskach, dostawały od swojego taty do jedzenia brud, bo ich tata, przynosząc brudny chleb do domu, utracił godność. A to jest ciężki grzech! Bo zaczyna się pewnie od niewielkiej kopertki, ale to jest jak narkotyk!”.

Reklama

Tym niemniej, jak zaznaczył Franciszek, jeśli istnieje „światowe cwaniactwo”, to jest także rodzaj „chrześcijańskiego sprytu”, jednak bez stosowania ducha świata, lecz uczciwie. To ta postawa, o której mówi Jezus, gdy zachęca swoich uczniów, by byli roztropni jak węże i niewinni jak gołębie. „To łaska Ducha Świętego” – dodał Papież.

„Dobrze byłoby dzisiaj pomodlić się za wszystkie te dzieci i młodzież, które dostają od swoich rodziców brudny chleb. Także one są głodne, spragnione godności! Módlmy się, aby Pan przemienił serca tych dewotów Bogini Łapówki, by uświadomili sobie, że godność pochodzi z uczciwej, codziennej pracy, a nie z tych dróg na skróty, na których ostatecznie zabiorą ci wszystko. A na koniec przypomnę tego drugiego z Ewangelii, co miał tak wiele spichlerzy pełnych zboża, że nie wiedział co z nimi zrobić: «Tej nocy umrzesz» – powiedział Pan. Ci biedni ludzie, którzy utracili godność na łapownictwie, wezmą ze sobą nie pieniądze, które zarobili, ale brak godności! Módlmy się za nich!” - zakończył swa homilię Ojciec Święty.

Tagi:
grzech Franciszek

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Temat numeru 43/2019

w perspektywie nieba • koniec czy nowy początek?

Jan Paweł II zawsze był z nami

Jan Paweł II zawsze był z nami

Misja specjalna Kościoła

Misja specjalna Kościoła

„Nadzieja. Zwycięstwo”

„Nadzieja. Zwycięstwo”

Z innej perspektywy

Z innej perspektywy

Wzajemne wsparcie

Wzajemne wsparcie

Noc czuwania

Noc czuwania

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Dziekan Roty Rzymskiej w Częstochowie

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem w Krośnie Odrzańskim.

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem