Reklama

750-lecie Szkaplerza Karmelitańskiego

Znak zbawienia i ratunek w niebezpieczeństwach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Nabożeństwo szkaplerzne obok Różańca św. należy do najpopularniejszych i najstarszych nabożeństw maryjnych w Kościele. Szkaplerz karmelitański jest znakiem macierzyńskiej miłości Maryi oraz synowskiego przyjęcia tej miłości. Jego historia sięga XII wieku, kiedy to duchowi synowie proroka Eliasza, kontemplacyjny Zakon Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, musieli uciekać przed islamem i prześladowaniami Turków i przenieśli się do Europy. Generał Zakonu Szymon Stock z klasztoru Aylesford w Anglii w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r. modląc się do Matki Bożej o opiekę nad Zakonem, w widzeniu ujrzał Najświętszą Maryję Pannę w otoczeniu aniołów. Maryja podała mu brązową szatę i wypowiedziała słowa: "Przyjmij, najmilszy synu, szkaplerz twego zakonu jako znak mego braterstwa, przywilej dla ciebie i wszystkich Karmelitów. Kto w nim umrze, nie zazna ognia piekielnego. Oto znak zbawienia, ratunek w niebezpieczeństwach, przymierze pokoju i wiecznego zobowiązania" . Do przywileju szkaplerza dodany został przywilej sobotni, ogłoszony na polecenie Matki Bożej przez papieża Jana XXII w 1322 r., w którym Matka Boża daje obietnicę wybawienia z czyśćca w sobotę po śmierci tych wszystkich, którzy nosili szkaplerz i zachowywali czystość według stanu. Papież Klemens VII bullą Ex clementi z 1530 r. potwierdził wszystkie łaski i przywileje szkaplerza. Również Papież Jan Paweł II nosi szkaplerz od ósmego roku życia, czyli od dnia Pierwszej Komunii św., i jest jego szczególnym promotorem. Stolica Apostolska uznała szkaplerz jako sacramentale - znak, który usposabia do przyjęcia i pogłębiania łaski Bożej w sobie - pod warunkiem, że noszący go wstąpi do Bractwa Szkaplerznego. Materialnie szkaplerz oznacza wierzchnią szatę, którą mnisi przywdziewali na habit zakonny. Z czasem nabrał on znaczenia symbolicznego i wyrażał niesienie codziennego krzyża przez uczniów i naśladowców Chrystusa. Szczególnego znaczenia nabrał dla Karmelitów. Jest znakiem ich tożsamości i życia, symbolem szczególnej więzi z Maryją, ufności w Jej macierzyńską miłość. Tę duchowość w znaku szkaplerza Karmelici przenieśli również na świeckich, przyjmując ich do Bractwa Szkaplerznego i obdarowując materialnym znakiem. Są to dwa prostokątne płatki brązowego sukna połączone tasiemkami. Na jednym widnieje wizerunek Matki Bożej Szkaplerznej, na drugim - Najświętszego Serca Pana Jezusa. W 1910 r. papież Pius X pozwolił na zastąpienie szkaplerza medalikiem szkaplerznym, który należy nosić na szyi lub w innym godnym miejscu, ale zawsze przy sobie.
Pierwsze bractwa szkaplerzne powstawały w XIII i XIV wieku. W krakowskim kościele Karmelitów "Na Piasku" istnieje najstarsze Bractwo Matki Bożej Szkaplerznej, które oficjalnie erygowano w 1569 r. W latach 1643-45 zbudowano tu kaplicę Arcybractwa Szkaplerza Świętego, gdzie po dziś dzień w każdą niedzielę zbierają się bracia i siostry brackiej wspólnoty na modlitwę, a raz w miesiącu celebruje się Nieszpory ku czci Matki Bożej Szkaplerznej z kazaniem i procesją po krużgankach klasztornych. Zrzeszonych w Bractwie obowiązuje przyjęcie i noszenie szkaplerza, zapisanie się do księgi brackiej, modlitwa oraz abstynencja od pokarmów mięsnych dwa razy w tygodniu. Braterstwo przejawia się w radości wspólnego ducha, wspólnych zadań, komunii i troski o braci. Swoje święto patronalne Bractwo obchodzi 16 lipca - we wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel.
U Karmelitów "Na Piasku" w Krakowie znajduje się bogata dokumentacja historyczna Arcybractwa Matki Bożej Szkaplerznej, od chwili jego powstania. Zachowały się księgi przyjęć do Bractwa od 1600 r. Niektóre z tych ksiąg posiadają bogato zdobione pergaminowe karty z pięknymi akwarelowymi obrazami Matki Bożej Szkaplerznej adorowanej przez różne stany. Zachowały się laski brackie, zwane marszałkowskimi, feretrony, duże i małe szkaplerze oraz różne modlitewniki i dewocjonalia brackie. Wszystko to oraz wiele innych pamiątek brackich można zobaczyć na wystawie w krużgankach kościoła, którą przygotowano z okazji jubileuszu. Ojcowie Karmelici zadbali również o to, żeby wierni mogli lepiej zapoznać się z historią i nabożeństwem szkaplerza św., wydając pięknie opracowaną i na wysokim poziomie edytorskim historię Bractwa Szkaplerznego, wiele modlitewników oraz ulotek informacyjnych.

Program Ogólnopolskich Uroczystości Jubileuszowych 750-lecia Szkaplerza Karmelitańskiego Czerna 2001

7-15 lipca


18.30 - Nowenna do Matki Bożej z Góry Karmel - o. Grzegorz Malec (Rzym)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

15 lipca


11.00 - Wigilijna Msza św. pod przewodnictwem i z homilią o. Szczepana T. Praśkiewicza, prowincjała Karmelitów Bosych Prowincji Krakowskiej
20.00- Modlitewne czuwanie całonocne z Mszą św. o godz. 24.00

16 lipca


11.00 - Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel. Suma odpustowa pod przewodnictwem kard. Mariana Jaworskiego, metropolity Lwowa

17-20 lipca


Zlot animatorów bractw szkaplerznych

21 lipca


Ogólnopolski Jubileusz i III Ogólnopolskie Spotkanie Rodzin Szkaplerznych
9.00- Animacja muzyczna
9.45- Słowa powitania o. Alberta Wacha, kustosza Sanktuarium
10.00 - Konferencja o. Andrzeja Zonko (Kraków): Szkaplerz - znakiem zbawienia
11.00 - Msza św. pod przewodnictwem kard. Franciszka Macharskiego, metropolity krakowskiego, z homilią abp. Stanisława Nowaka, metropolity częstochowskiego, z udziałem przedstawicieli Episkopatu Polski i biskupów karmelitańskich
13.30 - Spotkania w grupach Rodziny Szkaplerznej na temat: Dziedzictwo Maryjne Karmelu
15.00 - Konferencja o. dr. Mariana Zawady (Lublin): Szkaplerz św. - darem Maryi na trudne czasy
15.30 - Nabożeństwo z odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych

Zgłoszenia grup pielgrzymkowych prosimy przesyłać pod adresem: Klasztor Karmelitów Bosych, Czerna 79, 32-063 Krzeszowice 3, tel. ( 0-12) 282-00-65, fax (0-12) 282-24-18, e-mail: czerna&karmel.pl

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

2024-09-06 13:13

TV Republika

Potwierdzają się wcześniejsze informacje portalu wPolityce.pl. Sąd odroczył do 18 października sprawę zażalenia na zatrzymanie księdza Olszewskiego. Potwierdziły się też informacje, że sędzia wciąż nie otrzymała nagrań ze strony policji i ABW.

Więcej ...

Papież do młodzieży niepełnosprawnej i dzieci ulicy: jesteśmy skarbem jedni dla drugich

2024-09-07 11:09

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

„Nikt z nas nie jest «ciężarem» - wszyscy jesteśmy pięknymi darami Boga, skarbem jedni dla drugich!” - powiedział Franciszek spotykając się na terenie technikum prowadzonego przez Caritas w Port Moresby z tzw. dziećmi ulicy oraz dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną. Są oni podopiecznymi największej organizacji opiekującej się w Papui Nowej Gwinei niepełnosprawnymi - Callan Services oraz prowadzonej przez stołeczną archidiecezję Street Ministry - ukierunkowanej na pomoc dzieciom ulicy.

Więcej ...

Ruszył 15. Festiwal Biegowy - moc atrakcji w Piwnicznej-Zdrój

2024-09-07 17:17

Materiał prasowy

6 września w Piwnicznej-Zdroju rozpoczął się 15. Festiwal Biegowy – jeden z największych festiwali biegania po górach. Przez najbliższe trzy dni Sądecczyzna tętnić będzie emocjami biegaczy, którzy przyjeżdżają tu z całymi rodzinami – w tym roku na Nakle nad Popradem pojawi się ponad 10 tysięcy osób.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Wiadomości

PILNE! Sprawa księdza Olszewskiego została odroczona

Bóg uczy nas rozeznawania i wybierania tego, co lepsze dla...

Wiara

Bóg uczy nas rozeznawania i wybierania tego, co lepsze dla...

Biskupa świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę...

Kościół

Biskupa świdnicki zachęca do włączenia się w nowennę...

Pierściec: pogrzeb Bogumiły-Faustyny M. Dunikowskiej

Wiadomości

Pierściec: pogrzeb Bogumiły-Faustyny M. Dunikowskiej

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Wiadomości

Oświadczenie szkoły katolickiej w Otwocku w związku ze...

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Wiadomości

Zmarła Rebecca Cheptegei, olimpijka z Paryża. Została...

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Kościół

Ks. Wojciech Węgrzyniak: Problemem nie jest Kościół,...

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Wiadomości

Przerażające! Edukacja seksualna będzie przedmiotem...

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...

Kościół

Ks. Chyła: najpierw wywalać religię ze szkół, a potem...