Reklama

"Dzieciństwo bez przemocy"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną - jest przestępstwem ściganym przez prawo. Zdarza się we wszystkich grupach społecznych niezależnie od poziomu wykształcenia czy sytuacji ekonomicznej. Fizyczna i psychiczna, stosowana w różnych formach: przez bicie, obelgi, groźby, szantaż, zaniedbanie. Nie bądźmy obojętni na dziecięcy krzyk, łzy lub smutek. Zainteresowanie dziecięcym losem jest naszym obowiązkiem.

Życie bez przemocy

Ukazująca się co jakiś czas telewizyjna reklama kampanii Dzieciństwo bez przemocy tylko w małym stopniu oddaje horror krzywd, jakimi dorośli " obdarzają" dzieci. Bardzo wymowna w swej treści - pokazuje dziewczynkę " znęcającą" się nad misiem - może rzeczywiście zrobić, i zapewne robi, ogromne wrażenie na oglądających tę scenę widzach. Nie wiadomo jednak, jaki wpływ ma na kogoś, kto pod płaszczem edukacji lub wychowania znęca się nad dzieckiem swoim lub cudzym. I jeśli przekonany jest o zasadności swojego postępowania lub skuteczności swoich metod, to nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest po prostu przestępcą. Znęcanie się nad rodziną jest przestępstwem (art. 207 k.k.).
W 1995 r. odbyła się II Ogólnopolska Konferencja nt. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, w efekcie której uznano, że przemoc w rodzinie jest szczególnie drastycznym problemem w naszym kraju. Drastycznym, ale i ukrytym. Przemoc postrzega się raczej w kategoriach wychowania w stylu "twardej ręki", sprawy prywatnej lub, co gorsza, słusznej kary za przewinienie. Tymczasem trzeba zdawać sobie sprawę, że wszelkie przejawy przemocy: kary fizyczne, przemoc psychiczna, wykorzystywanie seksualne, niezaspokajanie podstawowych potrzeb dziecka są niedopuszczalne. Doświadczenia przeżyte w dzieciństwie mają znaczący wpływ na dalsze życie. Dzieci wzrastające w rodzinach, w których występowała przemoc, wykazują skłonności do zachowań agresywnych w dorosłym życiu. Dlatego winniśmy dbać o prawo do nietykalności osobistej i nienaruszalności godności każdego człowieka.

Kto skrzywdził misia

Pracownicy "Niebieskiej Linii" przyjmują tysiące zgłoszeń od osób poszkodowanych, udzielają rad, kierują do odpowiednich specjalistów i organizacji. Wszystko po to, aby pomóc w biedzie osobom nie radzącym sobie z problemami przemocy domowej. Są jednak tacy ludzie, którzy, mimo szeroko prowadzonych akcji propagandowych, pozostają bezsilni wobec bez-nadziei, która ich dotyka. Dlatego właśnie Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia", Fundacja "Dzieci Niczyje" oraz instytucje i organizacje, które zawiązały koalicję na rzecz przeciwdziałania zaniedbywaniu i krzywdzeniu dzieci, podjęły działania zmierzające do zorganizowania Ogólnopolskiej Kampanii pod hasłem Dzieciństwo bez przemocy. Celem kampanii jest m.in. zwiększenie społecznego zaangażowania w sprawy przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Dzięki kampanii dowiadujemy się, że człowiek doświadczający przemocy ma prawo do pomocy prawnej, socjalnej, psychologicznej i medycznej. Fakt zaistnienia przemocy należy zgłosić do: Sądu Rejonowego - Wydziału Rodziny i Nieletnich, Prokuratury, Policji, Ośrodka Pomocy Społecznej, Komitetu Ochrony Praw Dziecka, a każdą naszą wątpliwość rozwiać może pedagog lub psycholog szkolny, poradnia rodzinna, telefon zaufania lub "Niebieska Linia".
Nie przechodźmy obojętnie wobec smutnego, wystraszonego dziecka. Reakcja na zło i niesprawiedliwość to nasz obowiązek.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy :"Niebieska Linia" 0-800-1200-02 tel./fax: (0-22) 666-05-59 pogotowie@niebieskalinia.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2001-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

2024-05-18 19:30

Mat.prasowy

Co zrobić, żeby w ciągu dnia dusza nie zemdlała z głodu? Czy modlitwa może być jak proca? I co to właściwie ma wspólnego z przekąską i przystawką? Zapraszamy na dziewiętnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o maryjnej modlitwie aktami strzelistymi.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów