Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Łódzkie metro w budowie

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy tunelu średnicowym pod miastem, nazywanym łódzkim metrem. Nowe połączenie kolejowe połączy główne stacje kolejowe - Łódź Widzew, Łódź Fabryczna z Łodzią Kaliską i Łodzią Żabieniec. Powstaną także dwie stacje pod centrum miasta.

Budowa tunelu średnicowego to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych w historii miasta. Kolejowy tunel połączy dworzec Fabryczny z dworcami Łódź Kaliska i Łódź Żabieniec i umożliwi podróżowanie po Łodzi w nie więcej niż kwadrans, a dojazd do centrum z osiedli mieszkaniowych zajmie tylko kilka minut. W tunelu powstaną dwie stacje: Łódź Polesie zlokalizowana na tyłach Manufaktury przy Ogrodach Karskiego oraz stacja Łódź Śródmieście u zbiegu ul. Zielonej z al. Kościuszki. Budowa pierwszej z nich już trwa, a prace przy stacji Śródmieście mają się rozpocząć 25 kwietnia 2021 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tunel kolejowy przebiegający pod centrum miasta otworzy aglomerację łódzką na nowe połączenia kolejowe i usprawni lokalny, regionalny i krajowy transport pasażerski oraz towarowy. W najgłębszym miejscu tory w tunelu będą przebiegać ok. 26 metrów pod powierzchnią ziemi, tj. ok. 9 pięter budynku mieszkalnego. Przystanki będą miały dwie i trzy kondygnacje. Na przystanku Łódź Śródmieście na najwyższym poziomie będą sklepy i punkty usługowe i handlowe. Na poszczególne kondygnacje będzie można dostać się schodami ruchomymi, windami i schodami tradycyjnymi (stałymi). Perony na nowych przystankach będą na głębokości 21 metrów (Polesie) i 16 metrów (Śródmieście). Pociągi będą mogły jeździć w tunelu z prędkością do 100 km/h. Tunel średnicowy to kontynuacja budowy dworca Łódź Fabryczna, który z dworca końcowego stanie się przelotowym. Przez ścisłe centrum Łodzi będą mogły jechać pociągi regionalne i dalekobieżne – na osi wschód – zachód (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna i Kaliska) i na osi północ – południe (przez stacje Łódź Widzew, Fabryczna, Żabieniec). Przejazd pociągiem przez miasto pomiędzy stacjami będzie krótszy. Wzrośnie też liczba pociągów i częstotliwość ich kursowania. W ramach projektu powstaną nowe przystanki, które będą zintegrowane z komunikacją miejską i ułatwią mieszkańcom codzienne podróże. Nowe podziemne połączenie kolejowe miedzy głównymi łódzkimi stacjami to nie tylko poprawa dostępu mieszkańców do transportu kolejowego, ale także mniej pojazdów na ulicach. To z kolei przekłada się na poprawę bezpieczeństwa ruchu samochodowego i tramwajowego w mieście, obniżenie kosztów transportu oraz zmniejszenie negatywnego oddziaływania transportu na środowisko.

Reklama

Drążenia tuneli kolejowych pod Łodzią nadzoruje specjalistyczna firma. Postępują prace przy komorach niezbędnych do wykonania podziemnego połączenia. Przy działających już od 30 grudnia tarczach TBM, prowadzona jest dokładna konfiguracja wszystkich systemów mechanicznych, hydraulicznych, elektrycznych i elektronicznych. Wykonawca powierzył za-danie rozpoczęcia drążenia przez TBM doświadczonym specjalistom z Włoch. Już od grudnia, gdy tarcze zostały opuszczone do komór startowych, trwa rozruch technologiczny maszyn TBM do budowy tuneli. Uzupełniane są elementy wyposażenia pomocniczego, które są nie-zbędne do „wejścia” tarczy w grunt.

Projekt budowy tunelu „Udrożnienie Łódzkiego Węzła Kolejowego (TEN-T), Etap II, Odcinek Łódź Fabryczna – Łódź Kaliska/Łódź Żabieniec” jest współfinansowany w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie prac jest planowane do końca 2022 roku.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-04-18 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Serce Jezusa, gorejące ognisko miłości

Paulina Dębiec

Więcej ...

Abp Gądecki: chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo

2024-04-24 20:12

Karol Porwich / Niedziela

„Chrześcijaństwo zawsze wysoko ceniło męstwo i ze szczególnym szacunkiem odnosiło się do najwyższych jego postaci, czyli do bohaterstwa, heroizmu i męczeństwa za wiarę” - mówił abp Stanisław Gądecki podczas Mszy św. w kościele pw. św. Jerzego z okazji 25. rocznicy konsekracji poznańskiej świątyni.

Więcej ...

Konferencja naukowa „Prawo i Kościół” w Akademii Katolickiej w Warszawie

2024-04-24 17:41

ks. Marek Paszkowski i kl. Jakub Stafii

Dnia 15 kwietnia 2024 roku w Akademii Katolickiej w Warszawie odbyła się Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Prawo i Kościół”. Wzięło w niej udział ponad 140 osób. Celem tego wydarzenia było stworzenie przestrzeni do debaty nad szeroko rozumianym tematem prawa w relacji do Kościoła.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Wiara

Oprócz apostołów, Bóg powołuje także innych uczniów...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...